Zamki rolkowe

Zamki rolkowe

Zamek wpuszczany z rolką, inaczej kulką, to jeden z najpopularniejszych modeli okuć. W połączeniu z wkładką bębenkową i kluczem może grać rolę zamka głównego zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i drzwiach do pomieszczenia. Wśród zamków rolkowych można znaleźć m.in. modele przeznaczone specjalnie do cienkich profili aluminiowych wyposażonych w pochwyt, używanych na dużą skalę w przemyśle. To ceniony rodzaj zamknięcia ze względu na swoją uniwersalność.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Zamek rolkowy do drzwi - działanie

Rolka działa na podobnej zasadzie, co popularna zapadka. Zamontowany w skrzydle zamek kulkowy „zaczepia się” o futrynę drzwi właśnie za pomocą kulki. Pod wpływem nacisku wsuwa się do zaczepu i blokuje drzwi w pozycji zamkniętej. Rolka utrzymuje domknięte skrzydło w ryzach, nawet jeśli nie zabezpieczymy go zapadką uruchamianą kluczem.

Stabilne domknięcie drzwi za pomocą zamka rolkowego sprawdza się w każdych drzwiach, a szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, czyli obiektach użyteczności publicznej. Zamek wpuszczany z rolką to doskonałe rozwiązanie do profili aluminiowych, ale nie tylko. Będzie również pasował do drzwi PCV, drewnianych czy antypanicznych, o ile grubość skrzydła pozwala na montaż okucia podtynkowego.

 

Zamek rolkowy współpracujący z wkładką

Zamek rolkowy do drzwi może zabezpieczać pomieszczenie lub budynek przed włamaniem, jeśli wybierzesz model i z kulką, i z zasuwką. Zamki rolkowe z zasuwką i wkładką bębenkową to jeden z najpopularniejszych wariantów zamków wpuszczanych, które zapewniają bezpieczeństwo przed włamaniem.

Co więcej, jeśli chcesz wymienić zamek rolkowy z wkładką ze względów bezpieczeństwa (np. po przeprowadzce do nowego domu), możesz kupić tylko nową wkładkę, jeśli okucie działa sprawnie i wygląda estetycznie.

 

Zamek rolkowy do drzwi - wymiary i materiał

Jeśli planujesz zastąpić swój stary zamek rolkowy do drzwi nowym okuciem, podpowiemy Ci, jakie długości musisz zmierzyć:

  • otwór pod zatrzask, czyli dziura we framudze, w którą wchodzi rolka;

  • rozstaw otworów montażowych;

  • rozstaw zamka - odległość od orzecha klamki do środka otworu na klucz, jeśli zamek wpuszczany posiada wkładkę bębenkową;

  • dormas - odległość od czoła zamka (środka drzwi) do osi obrotu klamki;

  • szerokość i wysokość kasetki;

  • szerokość listwy czołowej.

Jeśli montaż produktów tego typu nie jest Twoim ulubionym zadaniem, zostaw to nam! W sklepie z okuciami Fernand nie tylko możemy wybrać razem produkty - nasza obsługa klienta to także darmowa wysyłka od 200 zł i profesjonalny montaż.

Najtrwalsze, odporne na korozję modele zamków rolkowych są wykonane z wyjątkową precyzją z ocynkowanej stali nierdzewnej. Mogą być montowane zarówno w drzwiach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, bo są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym opady i mróz. Do zamków rolkowych doskonale sprawdza się też nikiel.