Zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi wewnętrznych to dwuczęściowe okucia, z których jedną stronę montuje się do skrzydła, a drugą do ościeżnicy. Akcesoria te umożliwiają ruch skrzydła drzwiowego w otworze w murze, a ze względu na przegubową budowę zapewniają możliwość otwarcia i zamykania drzwi w praktycznie całym zakresie ich ruchu.

Oferujemy najlepsze zawiasy drzwiowe, które charakteryzują się najwyższą jakością oraz znakomitymi parametrami technicznymi. Zachęcamy do przejrzenia wszystkich wariantów.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Zawiasy do drzwi wewnętrznych – co warto o nich wiedzieć?

Zawiasy do drzwi drewnianych, metalowych czy wykonanych z PVC mają podobną charakterystykę działania, lecz różną konstrukcję. Wynika ona przede wszystkim z ich budowy oraz sposobu wykonywania przez nie pracy. Warto jednak zacząć od podstawy.

Czym są zawiasy do drzwi przykręcane? To okucia, bez których prawidłowe i płynne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł drzwiowy nie byłoby możliwe. Zapewniają bowiem płynny ruch względem siebie obu przytwierdzonych do nich elementów, w tym przypadku skrzydła drzwi (lub okien czy też okiennic) oraz ościeżnicy.

Siłą rzeczy zawiasy do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych są bardzo narażone na przyspieszone zużycie. Podczas otwierania drzwi są poddawane mocnej sile dynamicznej, a na elementy łączące dwa skrzydła ze sobą działa także siła tarcia. W rezultacie zawiasy spawane i standardowe ulegają cały czas sukcesywnemu zużyciu, które widać po kilku charakterystycznych cechach. Zawiasy do drzwi wpuszczanych czy bezprzylgowych oraz pozostałych mogą:

 • skrzypieć,
 • wymagać częstej regulacji,
 • uniemożliwiać płynne otwieranie i zamykanie drzwi,
 • wpływać niekorzystnie na stylistykę wnętrza, w którym się znajdują.

To wbrew pozorom sytuacje, które nie wynikają wyłącznie z błędów konstrukcyjnych, lecz z:

 • częstotliwości otwierania i zamykania drzwi,
 • intensywności obsługi skrzydeł drzwiowych, np. trzaskanie przyspiesza ich zużycie,
 • dodatkowego obciążania skrzydła np. poprzez powieszenie na nich wieszaków z ciężką odzieżą lub chwytanie się klamki przez dzieci,
 • niedopasowanie liczby zawiasów oraz ich wytrzymałości i rozmiaru otworów montażowych do masy skrzydła i jego parametrów.

Warto wiedzieć, że drzwi drewniane bywają bardzo masywne, a sposób ich użytkowania, np. w dziecięcych pokojach, szczególnie intensywny. W rezultacie może okazać się, że zawias do drzwi będziemy musieli wymienić już po kilku miesiącach intensywnej eksploatacji. Warto wówczas przemyśleć zakup nieco większej, mocniejszej wersji, która wytrzyma kolejne lata użytkowania w takich samych warunkach.

 

Jakie zawiasy drzwiowe można znaleźć w naszym sklepie?

W naszym sklepie dostępne są przeróżne zawiasy do drzwi wewnętrznych, a wśród nich te najbardziej standardowe oraz warianty spawane.

 • Standardowe zawiasy do wewnętrznych drzwi drewnianych i innych mają formę dwóch połączonych ze sobą skrzydełek o przeróżnym kształcie i wielkości. Oferujemy mniejsze modele, idealne np. do niewielkich drzwi w meblach, jak i te najbardziej wytrzymałe, które można zastosować także w przypadku standardowych drzwi wewnętrznych. Poszczególne zawiasy do drzwi przykręcane różnią się wysokością i szerokością jednego skrzydełka oraz liczbą otworów. Są widoczne po montażu, o czym warto pamiętać.
 • Zawiasy spawane mają nieco odmienną charakterystykę. Przede wszystkim są bardziej wytrzymałe, gdyż montuje się je nie na powierzchnię skrzydła, jak w powyższym przypadku, lecz do jego wnętrza, poprzez przytwierdzenie ich do konstrukcji drzwi i ościeżnicy. Z tego względu są to zawiasy do drzwi zewnętrznych, najbardziej narażonych na intensywną eksploatację.

Oferujemy także zawiasy do drzwi bezprzylgowych standardowe w formie wahadłowej, jak i te trójwymiarowe, które dobrze komponują się z minimalistyczną stylistyką skrzydeł tego typu.

 

Zawias do drzwi – czym się kierować w jego wyborze?

Wszystkie zawiasy do drzwi przylgowych oraz bezprzylgowych dostępne w naszym sklepie powinny być prawidłowo dobrane do konkretnego wariantu drzwi i tworzyć z nimi jednolitą płaszczyznę. W rezultacie uzyskamy atrakcyjny efekt stylistyczny, lecz także wysoką wytrzymałość i wzorowe dopasowanie.

Wybierając zawiasy do drzwi wpuszczanych czy standardowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich materiał.

 • Mosiądz sprawdzi się najlepiej do lekkich lub średnio-ciężkich drzwi wewnętrznych. Zawiasy wykonane z tego surowca są solidne i tworzą z ościeżnicą pewne połączenie, jednak ich wadą może być nieco niższa wytrzymałość i udźwig. Zazwyczaj nie przekracza około 50 kg w przypadku aż trzech kompletów zainstalowanych zawiasów. Podobną charakterystykę ma aluminium.
 • Stalowe zawiasy do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych znajdą zastosowanie między innymi w przypadku masywnych skrzydeł, które sprawiają tym akcesoriom najwięcej problemów w użytkowaniu. Są odporne na standardowe czynniki, które odpowiadają za przyspieszone zużycie tego rodzaju elementów.

 

Zawiasy do drzwi wewnętrznych – tylko w sklepie Fernand

Sklep Fernand oferuje różnego typu zawiasy do drzwi. Wszystkie, głównie dzięki zastosowaniu wytrzymałych i solidnych materiałów, cechują się wieloletnią trwałością oraz najwyższą jakością. W rezultacie cała oferta składa się z wyselekcjonowanych produktów, które zdecydowanie warto u nas zamówić już dziś. Polecamy także przejrzeć wszystkie pozostałe kategorie, gdzie znajdują się inne produkty ślusarskie. Wśród nich można znaleźć między innymi zasuwy, sejfy, kłódki czy też zamki.