Półwkładki bębenkowe: jak wyglądają i działają?
Półwkładki bębenkowe są jednostronnymi wkładami bębenkowymi. Oznacza to, że wykorzystują system bębenka obrotowego, w którym zamontowane są piny, które z kolei przybierają tysiące różnych konfiguracji. Półwkładki do zamka można otwierać za pomocą klucza wyłącznie z jednej strony (najczęściej z zewnątrz). Po drugiej stronie drzwi półwkładka jest praktycznie niewidoczna, nie ma możliwości nawet awaryjnego jej otwarcia.
Półwkładki bębenkowe do zamków: kiedy się sprawdzą?
Półwkładki bębenkowe sprawdzą się w przypadku drzwi, które będą zamykane wyłącznie z zewnątrz, a wewnątrz pomieszczenia nie będzie potrzeby zamykania drzwi na klucz. To świetne rozwiązanie z punktu widzenia systemów kontroli dostępu w obiektach firmowych czy publicznych. Sprawdzą się też w domu – np. w drzwiach do garażu, piwnicy czy kotłowni – czyli tych pomieszczeń, do których wstępu nie powinny mieć dzieci.
Półwkładki do drzwi: na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Spośród dostępnych półwkładek bębenkowych warto wybrać taki model, który będzie gwarantował pełne bezpieczeństwo – którego przewiercenie czy otwarcie za pomocą wytrychu nie będzie możliwe. W zależności od umiejscowienia drzwi należy też zwrócić uwagę na zabezpieczenia antykorozyjne oraz odporność na skrajne temperatury i wilgoć. Standardem są półwkładki produkowane z mosiądzu z 5-pinowym mechanizmem i zabierakiem odpornym na wyrwanie oraz stalowe i niklowane klucze w zestawie.
Półwkładki do drzwi: jaki rozmiar wybrać?
Dostępne w sprzedaży półwkładki do zamków są ustandaryzowane pod kątem wymiarów. Większość ma profil europejski, czyli pasujący do zamków drzwi montowanych w Europie. Ważnym parametrem jest długość półwkładki wyrażana w dwóch wartościach, które przekładają się na odległości od śruby do szyldu po obu stronach drzwi. W przypadku półwkładek bębenkowych jest to zazwyczaj 30/10 mm. Wkładka nie powinna wystawać bardziej niż 3 mm poza szyld.