Zamki nawierzchniowe i zamki wpuszczane: ogólny podział zamków do wszystkich drzwi
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zamkiem do drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych, zamki można podzielić na:
-
nawierzchniowe,
-
wpuszczane.
Jest to kryterium oparte na sposobie montażu. Inne kryteria to m.in. przeznaczenie pomieszczeń, do których prowadzą drzwi, jakość zabezpieczeń i bezpieczeństwo, rodzaj drzwi ze względu na materiał, z którego są wykonane, czy sposób otwierania.
Zamek nawierzchniowy — nie tylko do drzwi zewnętrznych
Zamek nawierzchniowy (inaczej na drzwiowy lub zewnętrzny) montowany jest na powierzchni drzwi. Blokadę zamka i jego zamknięcie przytwierdza się do ościeżnicy. Często są stosowane w drzwiach zewnętrznych — wejściowych. Wówczas zasuwa służy od wewnątrz pomieszczenia do otworzenia drzwi. Dość łatwo je sforsować, dlatego są polecane jako zamki dodatkowe do zamków wpuszczanych.
Tego typu mechanizm i zamek wierzchni montuje się również wtedy, gdy skrzydło drzwiowe jest zbyt cienkie, by zainstalować zamek innego rodzaju.
Zamek wpuszczany — popularna opcja do drzwi wewnętrznych
Zamek wpuszczany montowany jest wewnątrz drzwi. Mechanizm takiego zamka jest ukryty i umieszczany w otworach wewnątrz drzwi. Działanie zamka wpuszczanego polega na zblokowaniu ich za pomocą rygla, który po przekręceniu klucza wysuwa się z drzwi i wchodzi do wzmocnionego otworu w futrynie. Tego typu mechanizmy sprawdzą się jako zamki do drzwi wewnętrznych.
Zamki do drzwi pokojowych — rodzaje
Drzwi wewnętrzne to m.in. drzwi pokojowe montowane w domu i niewymagające tak częstego otwierania i zamykania, ale również łazienkowe, czy przesuwne. Do drzwi wewnętrznych zaliczają się także te zakładane w firmach, biurach i przedsiębiorstwach. Często wymagają zabezpieczeń na podobnym poziomie jak drzwi z zastosowaniem zamków zewnętrznych, antywłamaniowych, o najwyższym stopniu zabezpieczenia.
Na rynku są dostępne następujące rodzaje zamków do drzwi pokojowych:
-
zamek na klucz — otwierane za pomocą jednego klucza, który dodawany jest przez producentów od razu do zamka,
-
zamek z wkładką patentową — wkładki do takich zamków dokupuje się osobno i montuje do zamka za pomocą jednej śruby,
-
zamek z blokadą łazienkową — stosowany do drzwi łazienkowych i WC oraz w innych pomieszczeniach sanitarnych (w szyldzie umieszczone jest pokrętło funkcjonujące z odpowiednio dobraną rozetą, a otwieranie i zamykanie odbywa się poprzez przekręcenie pokrętła),
-
zamek oszczędnościowy — to wolny otwór pod klamką, sprawdza się szczególnie jako zamek do drzwi pokojowych, których nie trzeba zamykać na klucz.
Zamek do drzwi pokojowych — dodatkowe elementy
Należy pamiętać, że wybierając zamek, potrzebna będzie także klamka, rozeta lub rozeta na szyldzie. Uzupełni to mechanizm i podniesie walory estetyczne drzwi. Rozety kupuje się pod klucz, wkładkę patentową oraz blokadę łazienkową. Wzornictwo, jak i materiał, czy kolor są tu dobrowolne.
Wśród dostępnych na rynku produktów można znaleźć wiele różnych opcji w szerokim zakresie cen. Niemal w każdym sklepie branżowym są dostępne klamki i pozostałe elementy montowane w drzwiach pokojowych, dopasowane względem siebie materiałem i stylem. Jedne modele posiadają prosty, nowoczesny design, inne są bogate w stylowe okucia.
W dopasowaniu najlepszego produktu pomoże obsługa klienta. Przekaże również wiele informacji i danych samych zamków i dokona porównania produktów. Ułatwi to podjęcie właściwej decyzji przy wyborze zamków i akcesoriów do drzwi pokojowych.
Zamek do drzwi wewnętrznych w biurze i w firmie
Bardzo skutecznym i popularnym zabezpieczeniem drzwi są zamki tradycyjne. Takie typy zamków są gwarancją większego bezpieczeństwa zarówno we własnym domu, jak i w firmie.
Mechanizm działania jest prosty: polega na przesunięciu rygla i tym samym otwarcia lub zamknięcia drzwi po przekręceniu klucza. Tego typu zamki nie wymagają zasilania ani serwisowania. Bezpieczeństwo zagwarantowane jest przez specjalną kombinację ząbków, które pasują do idealnie dopasowanych nawierceń i nacięć w kluczu.
Dodatkową opcją w tego typu zamkach jest tzw. magnetyczne kodowanie klucza. Przed przekręceniem klucza, system zainstalowany w zamku rozpoznaje zapisaną w nim informację magnetyczną. Dopiero po rozpoznaniu przez system, możliwe jest otwarcie lub zamknięcie drzwi.
Zamek wewnętrzny do drzwi — idealny do biur, firm, hoteli
Idealnym rozwiązaniem w hotelach i firmach są zamki elektromechaniczne, stanowiące połączenia zamka tradycyjnego ze sterowaniem elektronicznym.
W zamkach elektromechanicznych zamiast klucza występuje karta lub brelok, które przystawione do zamka umożliwiają jego otwarcie. Dzieje się to poprzez odczytanie specjalnego kodu oraz zwolnienie blokady na klamce. Zaletą systemu jest to, że kod może być zmieniany.
Produkty tego typu wymagają zasilania z sieci lub baterii i dzielą się na dwa typy:
-
offline — montowane w biurach, urzędach, mieszkaniach — pracują niezależnie i nie są podłączone do centralnego systemu,
-
on-line — bardzo popularne w hotelach, umożliwiają otwieranie z centrali (w przypadku hotelu z recepcji) oraz otwarcie np. wszystkich drzwi jednocześnie, co ma znaczenie np. podczas zagrożenia pożarem.