Filtruj według

Cena
Producenci
Gwarancja
Zastosowanie
Typ drzwi
Rodzaj klucza
Filtruj
    Do drzwi piwniczych

Do drzwi piwniczych

Odpowiednie zabezpieczenie piwnicy jest istotne, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. To właśnie piwnice zazwyczaj są łakomym łupem dla włamywaczy, a przechowywane w nich mienie może mieć przecież sporą wartość. Zamek do piwnicy musi być dostosowany do piwnicznych drzwi, być solidny, trwały i reprezentować odpowiednią klasę zabezpieczeń. 

Warto zdecydować się zwłaszcza na specjalne zamki nawierzchniowe do drzwi piwnicznych – montuje się je bezpośrednio na drzwiach, a całość pracy sprowadza się do wkręcenia kilku śrubek. W sklepie Fernand polecamy szczególnie zamki z zapadką z porządnym, stalowym ryglem. Dostępne są w wersji lewej i prawej oraz w różnych rozmiarach.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – pomogą rozwiać wątpliwości, dobrać odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i udzielą montażowych wskazówek.

Jak zadbać o skuteczne zabezpieczenie piwnicy?

Tak naprawdę wystarczy zadbać o zabezpieczenie dwóch elementów. Pierwszym są okna, które warto od wewnątrz wyposażyć w dodatkowe zasuwy, a z zewnętrznej strony zamontować kraty. Drugim ważnym elementem są drzwi – warto zadbać o ich odpowiednią klasę i trwałość (np. drzwi stalowe czy z litego drewna) oraz o dodatkowe zabezpieczenia, jak zasuwy czy rygle. Do drzwi w piwnicy należy też dobrać odpowiednio solidny zamek.

 

Zamek do piwnicy: czym powinien się wyróżniać?

  • Zamki do drzwi piwnicznych nie muszą być estetyczne czy atrakcyjne wizualnie. Wręcz przeciwnie – nie powinny rzucać się w oczy, a wtapiać w otoczenie. Dobrym pomysłem są zamki do piwnicy z kasetkami ze stali giętej, w ciemnoszarym odcieniu, o nieco „postarzonym” wyglądzie, który odwiedzie potencjalnych włamywaczy od pomysłu, że za drzwiami mogą być przechowywane wartościowe przedmioty.
  • Zamek do piwnicy musi być solidny i trwały – ze stalowym korpusem, z porządnym, masywnym ryglem metalowym. Materiały zamka muszą być odporne na niekorzystne czynniki – niską temperaturę i dużą wilgoć.
  • Warto zorientować się w klasie zabezpieczenia zamka do drzwi piwnicznych. Na każdym tego typu produkcie producent umieszcza oznaczenie zgodne z normą PN-EN 12209:2005. Oznaczenie to ma formę kodu składającego się z 11 elementów. Każda cyfra bądź litera określa klasę zamka w konkretnej grupie klasyfikacyjnej. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim pozycję 7., czyli klasę antywłamaniową.

 

Czy zamki nawierzchniowe do drzwi piwnicznych to dobre rozwiązania?

W przeciwieństwie do zamków wpuszczanych w drzwi zamki nawierzchniowe można montować samodzielnie, jest to proces łatwy i szybki, który nie wymaga ślusarskiej wiedzy czy dostępu do profesjonalnych narzędzi. Dysponując takim rodzajem zamka, nie trzeba mocno ingerować w drzwi – montuje się go bezpośrednio na skrzydle. Często drzwi do piwnicy są też zbyt cienkie, by instalacja zamka wewnątrz nich była możliwa.

Zamki nawierzchniowe są trudne do sforsowania, zwłaszcza te przeznaczone do drzwi piwnicznych – masywne i solidne, z metalowymi ryglami. Oczywiście jeśli konstrukcja drzwi na to pozwala, a przechowywane w piwnicy mienie będzie miało dużą wartość, można zastanowić się nad zamkiem centralnym.

 

Jak zamontować nawierzchniowy zamek do piwnicy?

Całość prac montażowych sprowadza się do odpowiedniego ulokowania zamku, zaznaczenia otworów pod śruby montażowe oraz wkładkę i przykręcenia kasetki zamka do drzwi. Następnie należy na futrynie drzwi zamocować zaczep, w którym będzie chował się rygiel. Jeszcze przed zakupem trzeba zorientować się, czy zamek montowany będzie na drzwiach lewych czy prawych. Niektóre modele zamków umożliwiają zmianę strony zapadki.