Montaż i regulacja samozamykacza do drzwi

Montaż i regulacja samozamykacza do drzwi

- Kategorie : Blog

Znasz ten okropny dźwięk, gdy zamiast domknąć drzwi do bloku, puścisz je luźno, a silny wiatr tak nimi trzaśnie, że dźwięk przeszywa nie tylko Twoją głowę, ale też sąsiadów z dwóch kolejnych pięter? Nie? To dzięki samozamykaczom, które są dziś montowane w większości nowych budynków mieszkalnych. W wielu obiektach wciąż ich jednak brakuje, dlatego dziś opisujemy montaż samozamykacza.

Samozamykacz do drzwi wejściowych - kiedy jest niezbędny?

Montaż samozamykacza do drzwi to wiele korzyści dla osób użytkujących dany budynek. Zastosowanie tego urządzenia jest znacznie szersze, niż myślisz:

  • Możesz ciszej

Opisane wyżej trzaskające drzwi są niezwykle uciążliwe, zwłaszcza gdy mieszkamy na parterze, a także np. gdy pracujemy na recepcji w obiekcie użyteczności publicznej. Ponadto dla samego skrzydła i futryny też jest to niekorzystne i powoduje szybsze zużycie niż prawidłowa eksploatacja. Samozamykacz hamuje zamykające się drzwi zewnętrzne, nawet przy bardzo silnym wietrze. Jest odpowiedzialny za domknięcie ich przy minimalnej prędkości, więc nie trzasną.

Z drugiej strony czasem możemy mieć problem z samodzielnym zamknięciem drzwi przy dużym wietrze, bo otwarte skrzydło będzie działać jak swego rodzaju żagiel. Wówczas samozamykacz wykona robotę za nas.

  • Hamowanie otwierania drzwi

Jedną z funkcji samozamykacza jest tłumienie otwierania drzwi, czyli wyhamowanie ich np. podczas silnego wiatru. Dzięki temu nie uderzą o ścianę czy przedmiot, który znajduje się obok wejścia. Same też nie ulegną przez to zniszczeniu.

  • Wygodne wejście do budynku

Wjeżdżając do budynku na wózku inwalidzkim, bądź prowadząc wózek z dzieckiem, rower czy wnosząc ciężkie zakupy, zdecydowanie docenimy samozamykacz, który nie pozwoli, by drzwi uderzyły nas w połowie drogi. Możemy powoli i przede wszystkim bezpiecznie przejechać lub przekroczyć próg, bo samozamykacz da nam odpowiednio dużo czasu.

  • Utrzymanie odpowiedniej temperatury

Proszę zamykać drzwi - pomieszczenie klimatyzowane - mimo że przeczytanie takiego napisu na drzwiach do trudnych nie należy, to ludzie i tak ignorują jego treść i zostawiają drzwi zewnętrzne otwarte. Nasze produkty rozwiązują ten problem, a temperatura wewnątrz pozostaje niezmienna. Ma to szczególne znaczenie latem, kiedy próbujemy oziębić wnętrza (znasz ten przyjemny chłodek ze swojej klatki schodowej?), ale także zimą, gdy próbujemy podnieść temperaturę, oszczędzając przy tym energię. Samozamykacz jest wówczas niezbędny, jeśli nie chcemy płacić kosmicznych rachunków za ogrzewanie.

  • Bezpieczeństwo obiektu

Znowu odwołujemy się do codziennej sytuacji - wnoszenie zakupów. Mając zajęte obie ręce, nie fatygujemy się już, żeby zamykać za sobą drzwi. Czasem w ogóle o tym nie pomyślimy, tylko idziemy dalej przed siebie. Zostawianie drzwi do bloku czy klatki otwartych jest jednak nieodpowiedzialne - zapraszamy do środka osoby niepożądane, które łatwiej dostaną się do naszych własnych mieszkań. Samozamykacz broni więc dostępu do obiektu.

  • Ochrona przeciwpożarowa

Samozamykacze pełnią też szczególnie ważną funkcję jako element drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Zgodnie z prawem takie drzwi muszą mieć samozamykacze, żeby ewakuacja i akcja ratunkowa przebiegły jak najbezpieczniej. Do drzwi przeciwpożarowych dobrze sprawdzają się samozamykacze zintegrowane z czujnikami dymu.

  • Blokada drzwi w jednej pozycji

Mechanizm utrzymujący otwarte drzwi pod danym kątem jest szczególnie przydatny np. podczas przeprowadzki. Nie każdy z produktów ma tę funkcję, dlatego zwróć uwagę na wybór odpowiedniego samozamykacza do drzwi.

Po przeczytaniu powyższych funkcji i zalet samozamykaczy łatwo się domyśleć, że są montowane głównie w takich miejscach jak budynki mieszkalne (bloki, kamienice, ale też domki jednorodzinne) i obiekty użyteczności publicznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć w samozamykacz swoje drzwi wewnętrzne.

Samozamykacze należą również do przydatnych rozwiązań dla bram i furtek - drzwi same się zatrzasną, a my nie tracimy czasu na zamykanie ich kluczem.

Montaż samozamykacza do drzwi

W zależności od tego, jaki wybraliśmy samozamykacz do drzwi, montaż może przebiegać trochę inaczej. Zwykle jednak mamy do wyboru dwie metody: montaż od strony zawiasów lub na ościeżnicy.

Oto najważniejsze wskazówki:

  1. Artykuły znalezione w sieci są bardzo przydatne, ale Twoim pierwszorzędnym odniesieniem powinny być informacje zawarte w instrukcji. Każdy samozamykacz do drzwi wejściowych jest wzbogacony o odpowiednie dokumenty, które pomogą w samodzielnym montażu.
  2. Montaż samozamykacza rozpoczyna się od określenia kąta otwarcia drzwi - od niego zależy położenie samozamykacza i miejsce montażu.
  3. Wiercimy otwory w drzwiach i w ościeżnicy, a następnie instalujemy ramię samozamykacza do drzwi przy użyciu śrub lub wkrętów. Niektóre modele drzwi mają słabą konstrukcję - lekkie wypełnienie pokryte cienką płytą. Lepiej wybrać wtedy nitonakrętki i śruby, a nie wkręty.
  4. Zawory hydrauliczne, które regulują prędkość zamykania i domykania, mają być odwrócone w stronę zawiasów.
  5. Długość ramienia musisz wyregulować tak, żeby ramię było prostopadłe do ościeżnicy.

Samozamykacz do drzwi - regulacja

Regulacja samozamykacza jest konieczna, żeby urządzenie pomogło, a nie przeszkodziło w wygodnym i bezpiecznym korzystaniu z drzwi. Konkretnie chodzi tu o regulację siły zamykania i domykania, czyli ostatniego etapu ruchu drzwi. Drzwi najpierw zamykają się szybko od 180 do 15 stopni, a pod koniec wyhamowują i domykają się od 15 do 0 stopni przy minimalnej prędkości.

  1. Regulacja samozamykacza rozpoczyna się od ustawienia zaworu odpowiadającego za zamykanie, a dopiero po nim zaworu regulującego domykanie.
  2. Zalecany czas samozamykania się drzwi po otwarciu to 5 sekund, jednak regulacja samozamykacza pozwala na dostosowanie go do własnych preferencji.
  3. Żeby zwiększyć prędkość zamykania lub domykania, należy przekręcić odpowiedni zawór odwrotnie do kierunku wskazówek zegara (wykręcanie śruby).
  4. Żeby zmniejszyć prędkość zamykania lub domykania, należy przekręcić odpowiedni zawór zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dokręcanie śruby).
  5. Zmieniaj położenie śruby nieznacznie i sprawdzaj efekt - często obrót już o kilka stopni robi dużą różnicę w prędkości zamykania. Nigdy nie wykręcaj śrub regulacyjnych do końca.

FAQ:

Jak wykonać montaż samozamykacza?

Miejsce montażu zależy od kąta otwarcia drzwi. Wywierć otwory w drzwiach i w ościeżnicy. Zainstaluj ramię samozamykacza, używając śrub lub wkrętów. Pamiętaj, żeby zawory hydrauliczne do regulacji prędkości zamykania były zwrócone w stronę zawiasów. Długość ramienia wyreguluj tak, by było prostopadłe do ościeżnicy.

Samozamykacz drzwi - regulacja prędkości zamykania i domykania

Regulacja samozamykacza zawsze musi zacząć się od ustawienia zaworu zamykania, a dopiero potem domykania. Żeby zmniejszyć prędkość, należy trochę wkręcić śrubę (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), a żeby ją zwiększyć, wykręcić lekko śrubę.

Jak wybrać samozamykacz do drzwi?

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wymogi normy PN-EN 1154, która mówi, jakę siłę samozamykacza do drzwi (od EN 1 do EN 7) dopasować do ich skrzydła i wagi. Im większe, tym większą siłę może mieć samozamykacz.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz