Jak wymienić zamek w drzwiach?

Jak wymienić zamek w drzwiach?

- Kategorie : Blog

Zepsuty zamek to bardzo problematyczna sytuacja, bo właściwie nie możemy wyjść z domu. Możemy się już do niego nigdy nie dostać albo wręcz przeciwnie - ułatwimy dostęp złodziejowi. Czy to oznacza, że musisz wezwać profesjonalnego ślusarza? Niekoniecznie - wiele usterek można wyeliminować samodzielnie po przeczytaniu poniższych wskazówek. Dowiedz się, jak naprawić zamek w drzwiach.

Zepsuty zamek - naprawa czy wymiana?

Po pierwsze musimy Cię uświadomić, że nie każda awaria okucia wymaga wezwania pogotowia ślusarskiego. Nawet jeśli budowa zamka była dla Ciebie do tej pory czarną magią, to nie będziesz potrzebował szerokiej wiedzy ani specjalistycznego sprzętu.

Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się problemy z zamkiem. Jeśli samodzielne próby naprawy nie poskutkują, możesz spróbować wymienić wkładkę lub stary zamek - to także nie należy do trudnych zadań.

Od sprawnego zamka zależy bezpieczeństwo domowników, dlatego jeśli nie uda Ci się go naprawić samodzielnie, skontaktuj się z nami - wymieniamy zarówno zamki, jak i wkładki kupione w naszym sklepie. Jesteśmy jednak dobrej myśli - każdy może znaleźć w sobie majsterkowicza.

Naprawa zamka w drzwiach wejściowych - dokręcenie śrubek

Jeśli mechanizm zamka cały czas się zacina, a z zewnątrz wszystko wygląda dobrze, wina może leżeć po stronie śrub. Czasem wkładka zamka jest zbyt luźno zamontowana, albo w ogóle użyto złej śruby. Jeśli masz śrubokręt krzyżakowy, otwórz drzwi i sprawdź na czole skrzydła, czy śruba jest odpowiednio dobrana i dokręcona. Jeśli nie, już wiesz, co robić.

Jak naprawić zamek w drzwiach, gdy nie można przekręcić klucza?

Jeśli klucz w zamku nie przekręca się, albo nie możesz go swobodnie włożyć lub wyjąć, w środku może być niezły brud. Kurz i inne drobiny przedostające się do otworów zamka z zewnątrz mogą zatkać otwór. W takiej sytuacji potrzebne będzie czyszczenie zamka. Na początek powiemy, czego NIE używać - olejów lub smarów. Taka konsystencja sprawi, że cząstki brudu się posklejają, a klucza dalej nie będzie można włożyć.

Pomoże Ci natomiast specjalny środek chemiczny przeznaczony do czyszczenia zamków, dostępny u producentów okuć. Substancja nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale także zakonserwuje wnętrze zamka i zapobiegnie podobnym problemom w przyszłości. Takie produkty mają formę sprayu w puszce, dlatego łatwo się je aplikuje.

Opadająca klamka

Luźna klamka do drzwi może być tak samo problematyczna jak zacinający się klucz. Spowalnia zamykanie i otwieranie, a ponadto wskazuje, że z mechanizmem jest coś nie w porządku. Najczęściej wygląda to tak, że musisz użyć większej siły, żeby otworzyć lub zamknąć drzwi, a nawet napierać na całe skrzydło. Winowajcą jest zazwyczaj sprężyna lub śrubki znajdujące się w środku zamka. Na początku możesz je dokręcić i sprawdzić, czy klamka wróciła do pierwotnej sprawności. Jeśli to nie poskutkuje, prawdopodobnie trzeba wymienić wadliwy stary element.

Sama wymiana śrubek lub sprężyny nie jest trudna i możesz poradzić sobie z nią sam. Bardziej problematyczny okazuje się zwykle dobór odpowiednich modeli. Zawsze możesz zdemontować cały zamek z klamką i skonsultować wadliwe elementy ze specjalistą w sklepie z okuciami.

Kiedy niezbędna będzie wymiana zamka w drzwiach?

Wiadomo - naprawa zamka albo wymiana konkretnego elementu będzie nas mniej kosztować niż kupno nowego produktu. Są jednak przypadki, w których ingerencja w zepsute okucie nie ma sensu, bo zamek już nigdy nie będzie zapewniał takiego samego poziomu bezpieczeństwa. Wymiana zamka w drzwiach jest konieczna, jeśli został uszkodzony mechanicznie, np. przez próby sforsowania. Po włamaniu, udanym lub nieudanym, najlepiej więc od razu kupić i wymienić zamek do drzwi.

Wymiana zamków wpuszczanych

Zepsuty lub zardzewiały zamek wpuszczany można wymienić we własnym zakresie. Jeśli zachowasz dużą ostrożność i zrobisz to precyzyjnie, pogotowie zamkowe nie będzie Ci potrzebne.

Jak wymienić zamek w drzwiach:

  1. Najpierw trzeba zdemontować zamek do wymiany, więc będziesz potrzebować śrubokrętu. Odkręć klamkę, szyld i wkładkę.
  2. Również śrubokrętem podważ mechanizm i wyjmij cały zamek.
  3. Przy okazji masz teraz idealną okazję do szybkiej renowacji drzwi - możesz oczyścić okleinę czy wykonać drobne naprawy.
  4. Włóż zamek wpuszczany - musi idealnie leżeć w otworze, bo inaczej nie będzie sprawnie działać.
  5. Przykręć wszystkie śruby, które znajdziesz w zestawie.
  6. Jeśli zamek ma wymienną wkładkę, mocujemy ją po zamontowaniu kasety zamka.
  7. Skontroluj działanie zamka, klamki i klucza.

Nowy zamek musi być oczywiście dopasowany do otworu w drzwiach, dlatego przed kupnem będziesz musiał dokładnie zmierzyć stary model.

Wymiana wkładki

Nie w każdym zamku będziemy mogli wymienić tylko wkładkę, bo niektóre mechanizmy są zintegrowane. Jeśli jednak mamy wkładkę wymienną, to często okazuje się, że to właśnie ona jest powodem awarii.

  1. Żeby kupić właściwy model wkładki, dowiedz się, jak wybrać wkładkę bębenkową.
  2. Za pomocą śrubokręta odkręć śrubę trzymającą mechanizm i zdemontuj starą wkładkę.
  3. Wyjmij wkładkę, a w razie problemów delikatnie przekręć kluczem.
  4. Wsuń nową wkładkę i przekręć w niej klucz, żeby sprawdzić, czy działa.
  5. Dokręć śrubę, jeśli zamek w drzwiach chodzi prawidłowo.

Kto wymienia zamki w drzwiach?

Nie każdy jest w stanie samodzielnie wymienić zamek w drzwiach - i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli masz wątpliwości, czy uda Ci się samodzielnie wymienić lub naprawić zamek wpuszczany, nie namawiamy do eksperymentowania. Zamki wpuszczane to strażnicy bezpieczeństwa naszych domów i mieszkań. Jakikolwiek błąd podczas montażu może zaważyć na skutecznej ochronie przed włamaniem. Do kogo więc najlepiej się z tym zwrócić?

O ile naprawa zamków w drzwiach to zadanie dla ślusarza (tzw. pogotowie zamkowe), to samą wymianę możesz zamówić u nas. Sprzedaż i wymiana zamka w drzwiach przez tych samych specjalistów to gwarancja, że montaż zostanie przeprowadzony w stu procentach prawidłowo. W sklepie z okuciami Fernand wiemy wszystko o swoich produktach, dlatego wykonujemy instalacje dla naszych Klientów z Warszawy i okolic.

FAQ:

Co zrobić, gdy klucz w zamku się nie przekręca?

Jeśli masz problem z włożeniem lub wyjęciem klucza, przeczyść otwór w zamku za pomocą przeznaczonego do tego preparatu. Znajdziesz go w specjalistycznych sklepach z okuciami.

Jak naprawić zamek z luźną klamką?

Zazwyczaj sprawdzi się dokręcenie śrubek wewnątrz zamka albo wymiana sprężyny. Wymiana zamka może wcale nie być konieczna.

Kiedy potrzebna będzie wymiana zamka w drzwiach?

Uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. podczas próby włamania, są raczej nie do naprawienia - wymiana zamka w drzwiach będzie jedynym wyjściem, które zagwarantuje Ci pożądany poziom bezpieczeństwa.

Udostępnij

Dodaj komentarz