Długi szyld, czy dzielony – jak wybrać szyld klamki?

Długi szyld, czy dzielony – jak wybrać szyld klamki?

- Kategorie : Blog

Remonty czy urządzanie domu od podstaw to prawdziwe wyzwanie! Znaczenie ma przecież tutaj najmniejszy szczegół. Dlatego też bardzo istotna pozostaje tutaj kwestia drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, klamek oraz szyldów. Dziś zatrzymamy się na chwilę przy ostatnim z wymienionych elementów. Spróbujemy razem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy do naszego mieszkania będzie długi szyld, czy dzielony. Każdy z nich ma bowiem swoje zalety, które zdecydowanie warto poznać!

Co to jest szyld do drzwi?

Szyld do drzwi pełni zarówno funkcję ozdobną, jak i czysto praktyczną. Jest to element, który umieszcza się u nasady klamki. Wszystko dlatego, że łączy się on z rękojeścią klamki za pomocą trzpienia. Przytwierdza się go do skrzydła drzwiowego za wykorzystaniem wkrętarki i śrub. Zadaniem szyldu jest głównie zakrywanie mechanizmu wewnętrznego zamka. Co ważne, elementy te można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należy zaliczyć szyld dzielony, a do tej drugiej – szyld krótki.

Poza tym warto wiedzieć, że te elementy mają różne kształty i rozmiary. W zależności od modelu wykonany jest z różnych materiałów. Dzięki temu zapewnione jest estetyczne wykończenie otworu klamki, ukrycie ewentualnych nierówności wokół niego oraz dodanie elegancji i stylu drzwiom. Szyldy mogą więc mieć bardzo różny design, zdobienia i wykończenia, dostosowane do stylu i charakteru wnętrza.

Szyldy długie a szyldy dzielone – jakie są różnice?

Tak jak wspomnieliśmy, na rynku dostępne są szyldy długie oraz krótkie, czyli dzielone. Pierwsze z nich wyróżniają się podłużną częścią metalową. Szyld pełny (bo tak też się go nazywa), pokrywa więc całą długość klamki i zasłania otwory montażowe, wkładkę bębenkową i mechanizm zamka. Częściej wybiera się go do drzwi zewnętrznych.

Natomiast ten krótki składa się z kolei z dwóch oddzielnych części – jedna to po prostu rozeta z klamką, a druga, ta właściwa, przeznaczona jest dla zamka. Szyld dzielony króluje w drzwiach pokojowych. Wszystko dlatego, że wiele osób nie montuje w nich żadnego zamka. Z czasem można jednak zawsze go dodać. W ten sposób zaoszczędzimy sobie pracy – a o to przecież w życiu chodzi!

Jak wybrać szyld klamkowy? Szyldy długie i ich zalety

Tak jak wspomnieliśmy, szyldy długie występują najczęściej w przypadku drzwi zewnętrznych, ponieważ w nich zawsze montuje się otwór na klucz i zamek – nie chcemy przecież, aby żaden złodziej wpadł do nas w odwiedziny bez zapowiedzi! Poza tym są one często wybierane ze względu na elegancki wygląd, który dodaje drzwiom charakteru. Długi szyld klamki może być idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie klasyczny, może nieco tradycyjny design.

Dla niektórych montaż długiego szyldu jest prostszy i szybszy. To szczególnie ważne w przypadku kiedy goni nas czas i liczy się każda minuta. Jest więc to świetne połączenie estetyki z funkcjonalnością.

Jakie mocne strony mają szyldy krótkie?

W przypadku szyldów krótkich nie sposób nie wspomnieć o większej elastyczność w zakresie montażu. Stały rozstaw otworów? Zapomnijmy o nim! Tutaj możemy puścić wodze fantazji i instalować klamki oraz zamki niezależnie od siebie – oczywiście w granicach rozsądku! Najlepiej będzie umieścić je na wysokości około 1 metra. Mimo wszystko ta cecha pozwala na lepsze dopasowanie szyldu do indywidualnych preferencji.

Co jest bardziej przyjazne dla naszego budżetu – długi szyld czy dzielony?

Podczas wyboru odpowiedniego szyldu klamki, niezwykle istotnym aspektem jest oczywiście cena. Niekiedy może zdarzyć się, że szyld długi, ze względu na swoją konstrukcję, może być nieco droższy w porównaniu do dzielonego. Podczas podejmowania decyzji, warto rozważyć nie tylko bezpośrednie koszty zakupu, ale także potencjalne koszty związane z konserwacją i wymianą. Każdy model szyldu jest bowiem nieco inny. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także i producent czy materiał wykonania tych elementów. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczne koszty.

Co tu wybrać – szyld długi czy krótki?

Ciężko jest tutaj znać jednoznaczną odpowiedź! Możemy polecić wybór szyldu długiego do drzwi zewnętrznych, a dzielonego do wewnętrznych. Poza tym nie zapominajmy o designie! Styl naszego domu powinien być mimo wszystko jednym z kluczowych czynników podczas jego zakupu.

Tak jak wspomnieliśmy, możemy również pokusić się o stwierdzenie, że jeżeli nasze mieszkanie utrzymane jest w stylu klasycznym, warto zdecydować się na długi szyld. Możliwe, że będzie on po prostu nieco lepiej komponował się z resztą wnętrza. Natomiast, jeżeli preferujemy nowoczesne rozwiązania, dzielony szyld może okazać się lepszym wyborem. Pamiętajmy jednak, że ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia. Warto czasem porzucić znane nam schematy i oddać się swojej wizji. To przecież tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia, a każdy powinien żyć w przestrzeni, odpowiadającej na jego potrzeby!

FAQ:

  • Co to jest szyld do drzwi?

Szyld do drzwi to element umieszczany u nasady klamki, który jest połączony z rękojeścią klamki. Te elementy spaja trzpień klamki. Szyld pełni funkcję praktyczną i ozdobną, zakrywając mechanizm wewnętrzny zamka. Dlatego też podczas jego wyboru nie można zapominać o dopasowaniu go do charakteru całego naszego miejsca zamieszkania.

  • Jaki rodzaj szyldu jest zwykle stosowany przy drzwiach zewnętrznych?

Jest to rodzaj szyldu nazywany szyldem długim lub pełnym. Ma on podłużną część metalową, która pokrywa całą długość klamki. Zasłania w ten sposób otwory montażowe, wkładkę bębenkową i cały mechanizm zamka. Niekiedy stawia się na niego we wnętrzach o nieco bardziej klasycznym charakterze. W drzwiach wewnętrznych stosuje się częściej szyld krótki.

  • Jakie są zalety szyldów długich?

Szyldy długie są często wybierane ze względu na swój elegancki wygląd, który dodaje drzwiom charakteru. Są one idealne do drzwi zewnętrznych, gdzie zawsze montuje się otwór na klucz i zamek. Montaż długiego szyldu może być również prostszy, a ich estetyka łączy się z funkcjonalnością. Pamiętajmy, że szyldy dzielone również mają wiele mocnych stron!

Udostępnij

Dodaj komentarz