Jak działa inteligentny zamek do drzwi i ile kosztuje?

Jak działa inteligentny zamek do drzwi i ile kosztuje?

- Kategorie : Blog

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają do naszych domów, biur i firm – ułatwiają codzienność, czynią ją dużo wygodniejszą i bezpieczniejszą, a także oszczędzają nasz czas i… nerwy. Na przykład odkąd zamontujemy inteligentny zamek do drzwi, przestaniemy już przejmować się kluczami, które tak lubią się zapodziewać. Jak to działa i ile kosztuje? Wyjaśniamy!

Jak działa inteligentny zamek do drzwi?

Inteligentne zamki (zwane czasem „smart locks”) to zaawansowanie technologicznie, elektroniczne urządzenia – połączenia tradycyjnego zamka i systemu kontroli dostępu, służące do automatyzacji otwierania i zamykania drzwi. Stają się coraz popularniejsze i przyjmują wiele form, w zależności od zamysłu producenta. W Polsce takie urządzenia udostępnia już wiele firm, a na pewno warto przyjrzeć się m.in. rozwiązaniom od marki Thirard – systemowi Interlock

Inteligentne zamki są elementem tzw. smart home – koncepcji przestrzeni, w której sprzęty i systemy działają automatycznie, są zarządzane zdalnie i komunikują się ze sobą: zapewniają użytkownikom komfort, oszczędzają czas i ułatwiają codzienność.

To, jak działa inteligentny zamek, wynika bezpośrednio z konkretnego modelu – oraz z zastosowanych w nim rozwiązań. Wirtualne klucze przyjmują często postać odcisku palca albo smartfona, a konkretniej aplikacji, kodu dostępu lub tzw. pestek, czyli tagów. Czasem jest to zamek z wkładką i akcesoriami, a nierzadko cała klamka z systemem (np. system Interlock od Thirard).

Zamki elektroniczne kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Inteligentny zamek do drzwi z aplikacją na smartfon

Jak większość urządzeń z kategorii smart home ten inteligentny automatyczny zamek umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą aplikacji na smartfon, a często również smartwatcha. System bazuje na geolokalizacji i wykrywaniu sprzętu sparowanego (smartwatch i smartfon) – do działania niezbędne jest więc połączenie WiFi lub Bluetooth.

W zależności od modelu różne są funkcje zamka. Najczęściej system odryglowuje drzwi, gdy wykryje smartfon w ich pobliżu i nie trzeba go nawet wyciągać, oraz rygluje tuż po ich zatrzaśnięciu.

Inne przydatne funkcje inteligentnych zamków to m.in.:

  • zdalne sterowanie zamkiem z dowolnego miejsca na Ziemi (możemy otworzyć drzwi np. sąsiadowi, który podleje kwiaty podczas naszych wakacji),
  • monitorowanie „aktywności” drzwi, w tym pełna historia ich otwierania i zamykania dostępna w aplikacji,
  • nadawanie kodów dostępu innym użytkownikom i udostępnianie wirtualnego klucza,
  • zdalne kontrolowanie, czyli np. otrzymywanie powiadomień w sytuacjach, gdy drzwi są uchylone bądź inny użytkownik je otworzył (np. dziecko),
  • współpraca z innymi urządzeniami oraz systemami inteligentnego domu, np. z Apple HomeKit, Google Home czy Alexa, poprzez dedykowane podsystemy,
  • inne metody zarządzania zamkiem – np. zamontowanie czytnika do kodów lub funkcja rozpoznawania głosu.

Inteligentny zamek do drzwi na odcisk palca

Przykładem nieco innego i bardziej zaawansowanego rozwiązania jest wspomniana klamka elektroniczna Interlock Thirard z inteligentnym zamkiem. Dobrze sprawdza się w domu, jednak została zaprojektowana również z myślą o zarządzaniu drzwiami wewnętrznymi w apartamentach Airbnb, hotelach, sklepach czy urzędach.

Bodaj najprzydatniejsza funkcja tego urządzenia to otwieranie drzwi za pomocą systemu biometrycznego z rejestracją odcisku palca w aplikacji. Oprócz tej metody możemy skorzystać jeszcze z pięciu innych:

  • karty lub tagu Mifare 13,56 MHz,
  • kodu dostępu będącego kombinacją 4-8 cyfr,
  • łącza Bluetooth w smartfonie z systemem Android lub iOS,
  • WiFi poprzez TTLOCK APP na smartfonie lub w komputerze,
  • zwykłej wkładki bębenkowej umożliwiającej mechaniczną obsługę (kluczy).

Klamka elektroniczna Interlock zapisuje historię zmian (a zatem umożliwia śledzenie aktywności w czasie rzeczywistym) i pozwala na zdalne zarządzanie systemem nawet w przypadku wielu urządzeń (wielu klamek i drzwi), z poziomu jednego panelu. To duża pomoc dla osób zajmujących się wynajmem krótkoterminowym – nie trzeba czekać na miejscu na przybycie gości i przekazywać czy odbierać kluczy. 

Kiedy zwłaszcza sprawdzają się inteligentne zamki?

Inteligentny zamek do drzwi to urządzenie niebywale przydatne w domu, które oddala od nas konieczność noszenia i używania kluczy, a jednocześnie daje o wiele większe poczucie bezpieczeństwa. O kluczach nie trzeba już pamiętać – nic się nie stanie, jeśli ich zapomnimy, nie będziemy się denerwować, jeśli się zapodzieją. To przydatne na co dzień, a zwłaszcza podczas wnoszenia do domu zakupów czy bagaży. 

Gdziekolwiek będziemy, możemy też sprawdzić, kto i kiedy otwierał drzwi (np. zweryfikować, czy dzieci wróciły do mieszkania zgodnie z umową). Nie musimy udostępniać osobom trzecim fizycznych kluczy, ale jednocześnie możemy skorzystać z pomocy znajomego, który podleje kwiaty czy nakarmi domowego pupila.

Z inteligentnych zamków korzysta również coraz więcej osób zajmujących się usługą wynajmu mieszkań czy obiektów – jak wspomnieliśmy wyżej, system mocno odciąża i oszczędza czas na tradycyjne meldowanie i wymeldowywanie gości.

Czy rozwiązania typu smart lock są bezpieczne?

Inteligentne klamki elektroniczne i zamki to bezpieczne rozwiązania, które opierają się na zaawansowanych funkcjach ochrony danych: szyfruje się je z użyciem tych samych metod, z których korzysta bankowość internetowa. Aby uzyskać sam dostęp do konta, trzeba przejść proces uwierzytelnienia, co w praktyce uniemożliwia przejęcie kontroli nad urządzeniem przez osobę trzecią (hakowanie systemu).

W przypadku zgubienia bądź kradzieży telefonu wystarczy dezaktywować aplikację. W trakcie przerwy w dostawie prądu zamek nadal działa, bo wykorzystuje łączność bezprzewodową. Zawsze można też mechanicznie otworzyć i zamknąć drzwi.

Zastanawiasz się, który inteligentny zamek wybrać? A może masz jakieś obawy albo pytania? Odwiedź nasz sklep z zamkami Ferand.pl i skontaktuj się z naszymi specjalistami – rozwiejemy wątpliwości, przedstawimy najnowsze rozwiązania oraz dobrze doradzimy!

FAQ:

Jak działa inteligentny zamek do drzwi?

Tego typu zamek to elektroniczne urządzenie korzystające z bezprzewodowego łącza WiFi lub Bluetooth. Umożliwia automatyczne otwieranie i ryglowanie drzwi m.in. za pomocą aplikacji i odcisku palca oraz inne pomocne funkcje w zależności od modelu (popularne na rynku są m.in. Interlock Thirard czy Tedee Smart Lock Gerda).

Ile kosztuje inteligentny zamek do drzwi?

Cena inteligentnego zamka waha się w zależności od produktu od kilkuset złotych do 4000-5000 złotych. Duży wpływ na cenę ma funkcjonalność urządzenia.

Kiedy sprawdzi się elektroniczny zamek do drzwi?

Elektroniczny inteligentny zamek sprawdza się w drzwiach zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w domu prywatnym, a także w hotelach, sklepach i urzędach. To bardzo dobry system kontroli dostępu: za każdym razem, gdy drzwi będą otwierane i zamykane, będziesz o tym informowany (otrzymasz dostęp do historii otwierania).

Udostępnij

Dodaj komentarz