Jak działa zamek magnetyczny do drzwi?

Jak działa zamek magnetyczny do drzwi?

- Kategorie : Blog

Szukacie idealnego zamka do drzwi wewnętrznych? Nie powiemy... trafiliście w dobre miejsce, ponieważ to właśnie dziś opowiemy Wam o tym, czym są zamki magnetyczne. Tego typu mechanizmy są przede wszystkim nowoczesnym rozwiązaniem, przeznaczonym dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz ciszę. Wszystko dlatego, że zamykanie drzwi z takim wbudowanym zamkiem magnetycznym jest niezwykle ciche. Jednak jak działa zamek magnetyczny? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie właśnie u nas!

Co to jest magnetyczny zamek do drzwi i jak jest zbudowany?

Zamek magnetyczny, znany też pod nazwą maglock, to elektroniczne urządzenie blokujące, które wykorzystuje elektromagnes do zabezpieczenia drzwi. Buduje go właśnie elektromagnes, który zamontowano do ramy oraz płyta armaturowa i zintegrowana klamka.

Magnetyczne zamki drzwiowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i są często używane w zastosowaniach komercyjnych, przemysłowych i instytucjonalnych. Często jednak spotyka się je także w domach, ze względu na szereg ich zalet – poznacie je już za chwilę!

Zalety zamków magnetycznych

Jak obiecaliśmy, tak robimy! Oto mocne strony zamków magnetycznych:

  • Ciche zamykanie drzwi: tradycyjny zamek mechaniczny działa nieco głośniej przy zamykaniu. Wszystko dlatego, że ich magnetyczne odpowiedniki są naprawdę ciche. To nic innego jak zasługa magnesów oraz praw ich przyciągania. Do uszczelki drzwiowej elementy zamka magnetycznego zostają dociśnięte praktycznie bezszelestnie.
  • Zwiększone bezpieczeństwo: faktem jest, że są stosunkowo trudne do sforsowania. Dzieje się tak dlatego, że pole magnetyczne jest wystarczająco silne, aby uniemożliwić jakiekolwiek wtargnięcie. Zamki magnetyczne, zwłaszcza te na zamki na kartę czy zamki na kod, to także świetny sposób na dodanie warstwy bezpieczeństwa do każdego domu lub firmy.
  • Przyjazna budowa: schowany języczek pozostaje nawet przy otwartych drzwiach. Oznacza to, że nie ma on żadnych wystających elementów, o które można się zahaczyć czy uderzyć.
  • Prosta instalacja: można to zrobić przy użyciu podstawowych narzędzi i minimalnej ilości wiedzy – wszystko zgodnie z instrukcją. Opisane zawsze jest w niej jak zamontować śruby przelotowe oraz inne elementy zamka magnetycznego.
  • Łatwa konserwacja: zamki magnetyczne wymagają bardzo niewielkiej troski i działają przez wiele lat przy prostym i intuicyjnym utrzymaniu.
  • Wszechstronność: można stosować do prawie każdego rodzaju skrzydeł i ościeżnic, w tym do tych metalowych, drewnianych, a nawet szklanych. Najczęściej spotkasz je w drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza w nowoczesnych drzwi bezprzylgowych.
  • Ekonomiczność: to prawdziwe połączenie zwiększonego bezpieczeństwa, łatwej instalacji, niskich kosztów utrzymania, wszechstronności i opłacalności.

Jak działa magnetyczny zamek do drzwi?

Magnetyczny mechanizm zamykania wykorzystuje prąd elektryczny do wytworzenia pola magnetycznego utrzymującego drzwi w pozycji zamkniętej. Zamek jest zwykle aktywowany przez klamkę, która wyzwala prąd elektryczny i tworzy pole magnetyczne. Jest ono wystarczająco silne, by utrzymać skrzydła w miejscu oraz uniemożliwić ich otwarcie do czasu wyłączenia prądu.

Konsekwencją tego jest również fakt, że do zamykania zamka magnetycznego nie jest konieczne naciskanie klamki. Zapadka wysuwa się sama, a wszystko dzięki działającemu magnesowi i jego polu elektromagnetycznego.

Zamki magnetyczne na kartę i inne zabezpieczenia

Warto też wspomnieć, że są one zazwyczaj używane w połączeniu z systemami kontroli dostępu, takim jak klawiatura na kod, czytnik kart lub czytnik biometryczny. Wszystko to, aby zapewnić dodatkową ochronę obiektu biurowego, medycznego czy publicznego – takie rozwiązania bowiem stosuje się często w firmach, szkołach, hotelach oraz bankach czy w wielu innych miejscach. Są jednak również popularne w domach i apartamentach, zwłaszcza kiedy pragniemy zabezpieczyć jakieś pomieszczenie.

Tradycyjny zamek mechaniczny – działanie

Dla porównania, zamki mechaniczne po naciśnięciu klamki chowają swoje zapadki. Kiedy zwolnimy ucisk, zostaną one wtłoczone do otworów, znajdujących się w ościeżnicy drzwi. Zamykając go na klucz, mechanizm również jest mocno eksploatowany, ponieważ zapadka wysuwa z dużą siłą. Może doprowadzać to do powstawania rys i wyszczerbień.

Porady dotyczące konserwacji zamka magnetycznego do drzwi

Jak już dziś pisaliśmy, zamki tego typu wymagają minimalnej konserwacji. Jednak istnieje kilka wskazówek, dzięki którym korzystanie z nich będzie jeszcze przyjemniejsze, a mechanizm zostanie z Wami na długie lata. Oto kilka z nich:

  • Regularnie sprawdzajcie zamek. Szukajcie wszelkich oznak zużycia, takich jak rdza czy korozja. Jeśli zauważycie jakieś problemy, skontaktujcie się ze ślusarzem, aby poddać go przeglądowi.
  • Upewnijcie się, że jest on nasmarowany odpowiednim preparatem. Ten zabieg pomoże zapewnić jego płynne oraz bezproblemowe działanie.
  • Systematycznie czyśćcie zamek. Brud i kurz zawsze gromadzą się w jego wnętrzu na nim, a to może zakłócać jego działanie. Użyjcie suchej szmatki lub szczotki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
  • Regularnie kontrolujcie stan baterii i wymieniaj je. Dzięki temu pozostanie on zasilany i będzie można go otworzyć w razie potrzeby.

FAQ:

  • Jak zbudowany jest zamek magnetyczny?

Ten mechanizm zamykania drzwi wewnętrznych składa się z elektromagnesu, płyty armaturowej oraz zintegrowanej klamki. Do niektórych modeli możesz dołączyć czytnik kart lub linii papilarnych oraz klawiaturę na kod.

  • Jakie zalety mają zamki magnetyczne do drzwi?

Pozytywne cechy magnetycznych zamków do drzwi – jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim działa on niemal bezszelestnie, ponieważ zamyka się pod wpływem przyciągania. Poza tym to ekonomiczne i skuteczne zabezpieczenie, będące łatwe w obsłudze i utrzymaniu.

  • Jak działa zamek magnetyczny?

Zamki magnetyczne w drzwiach bezprzylgowych w różnych firmach, ale także w domach. Wszystko dlatego, że zamek magnetyczny działa na zasadzie przyciągania przez elektromagnesy, które napędza prąd. Całość jest aktywowana przez klamkę, chociaż do zamknięcia skrzydeł nie jest ona już potrzebna.

Udostępnij

Dodaj komentarz