Jak konserwować zamki i wkładki w drzwiach?

Jak konserwować zamki i wkładki w drzwiach?

- Kategorie : Blog

Zdarzają się pewnie dni, kiedy wyjątkowo śpieszysz się, aby zdążyć do pracy. Dodatkowo po drodze czeka Cię mnóstwo spraw do załatwienia, a na drogach jak zwykle – korki. W międzyczasie gwar poranka daje się we znaki, nie możesz znaleźć telefonu, portfela i kluczy. Kiedy już je masz podchodzisz do drzwi i szczerze cieszysz się, że udało Ci się ogarnąć to całe zamieszanie. Już pragniesz wychodzić, lecz coś idzie nie tak – klucz zaciął się i nie chce przekręcić się w żadną stronę. Wszystko przez niesprawny zamek. Jednak wcale tak to nie musi wyglądać. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak konserwować zamek i wkładki?

Działanie zamków i wkładek w drzwiach

Najpierw jednak pokażemy Ci, jak został zbudowany klasyczny zamek, który montuje się w drzwiach do mieszkania. Najczęściej składa się on z trzech podstawowych części:

  • układu rozpoznawania kształtu klucza, którego zadaniem jest identyfikacja odpowiedniego klucza, na podstawie znajdujących się na jego powierzchni wypustek,
  • bębenkowej, antywłamaniowej wkładki, zbudowanej z zasuwy sprężynowej, przesuwanego po rozpoznaniu właściwego klucza – występuje ona w nowoczesnych modelach,
  • mechanizmu ryglującego, uruchamianego pod wpływem bębenka.

Wszystkie te komponenty współpracują ze sobą, dzięki czemu cieszymy się bezpieczeństwem i komfortem we własnym domu. Są one połączone reakcją łańcuchową, więc jeśli jeden element zawiedzie to cały mechanizm przestanie prawidłowo działać. Wniosek z tego jest następujący: należy kompleksowo dbać o zamki i wkładki. W innej sytuacji czekają Cię niespodziewane wydatki związane z jego zmianą oraz nerwowe poranki, których każdy pragnie uniknąć.

Dlaczego zamki i wkładki się zacinają?

Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy już dojdzie do usterki. Warto jednak mieć świadomość, co ją spowodowało. Dzięki tej wiedzy ustalisz, kiedy samodzielna konserwacja zamków będzie potrzebna. Bowiem tę czynność wykonasz sam – wystarczy tylko odpowiednio się do niej przygotować.

Czynniki powodujące blokowanie się zamków

Bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie zamków mają czynniki atmosferyczne, zwłaszcza kiedy mówimy o drzwiach zewnętrznych, furtkach i bramach zamykanych na klucz. Wszystko przez opady i wiążącą się z nią wilgoć. Cząsteczki wody wnikają w mechanizm i powodują jego korozję, co z kolei przyczyni się do uszkodzenia poszczególnych elementów oraz niszczenia ich.

Kurz i brud to wrogowie nie tylko alergików. Okazuje się, że tak samo nie lubią ich zamki. Zalegające zanieczyszczenia utrudniają swobodne przekręcanie klucza. Całe szczęście zazwyczaj wystarczy dokładnie je wyczyścić, aby pozbyć się tego problemu. Istnieją specjalne środki, by wykonać to bezpiecznie.

Kolejną przyczyną jest nadmierna eksploatacja, której jednak czasem nie sposób uniknąć. To niestety naturalna kolej rzeczy, że pewne mechanizmy po prostu się zużywają. Dużo jednak zależy od Ciebie, bo regularne smarowanie zdecydowanie przedłuży działanie zamków i wkładek. Choć pamiętaj, że niewłaściwa pielęgnacja także doprowadzi do ich popsucia się.

Jak konserwować zamek?

Jeśli nie chcesz, aby spotykały stresujące sytuacje, takie jak ta opisana nieco wyżej, postaw na regularną konserwację mechanizmu zamykania. Zaleca się, aby robić to przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego smarów.

Do smarowania zamków trzeba się dobrze przygotować, aby nie pobrudzić powierzchni drzwi. Dlatego na początku dobrze przygotuj miejsce i zabezpiecz je folią lub materiałem – zwłaszcza w okolicy klamki i posadzki.

Wkładki zamków i zamki – wybierz specjalistyczny preparat

Kluczowy jednak w tym przypadku jest wybór preparatu. Wyraźnie podkreślamy, że należy smarować zamki tylko środkami do tego przeznaczonymi. Posiada on specjalne substancje, takiej jak olej penetrujący czy roztwory polerujące i antykorozyjne. Ewentualnie dozwolone jest korzystanie ze smaru, który ma uniwersalne zastosowanie.

Dlatego asortymencie sklepu Fernand znajdziesz profesjonalne smary w formie sprayu lub proszku marki LUBRA RAPID oraz GRAPHITEE. Posiadają one wygodne aplikatory, ułatwiające ich aplikację. Poza tym na opakowaniu umieszczono szczegółową instrukcję obsługi. Należy dokładnie przeczytać ją przed przystąpieniem do smarowania zamków i bezwzględnie trzymać się jej podczas wykonywania tej czynności.

Natomiast stosowanie produktów przeznaczonych do zawiasów, łańcuchów rowerowych, benzyny czy zwykłego oleju słonecznikowego doprowadzić do usterki mechanizmu, która może okazać się nieodwracalna.

Kiedy przychodzi czas na wymianę wkładki i zamka?

Odpowiednio dobrany smar i regularne smarowanie ochroni cały mechanizm przed mrozami, wilgocią i wiążącą się z nią korozją, zapobiegnie zacinaniu i blokowaniu się oraz przedłuży czas efektywnego działania wkładek i zamków. Z pewnością przyczyni się do jego długiej żywotności.

Niestety jednak czasem przychodzi ten moment, gdy trzeba pożegnać się z pewnymi rzeczami. Nie inaczej jest w przypadku zamków do drzwi. Czasem nie jest to nawet związane z ich kondycją, lecz na przykład kiedy dojdzie do włamania do Twojego mieszkania czy domu. Ponadto trwałe uszkodzenia mechaniczne również będą powodem do wymiany, ponieważ nawet najlepszy smar, nie odbuduje jego struktury.

FAQ:

Jak konserwować zamek?

Przede wszystkim rób to regularnie, najlepiej dwa razy w roku, za pomocą specjalnego smaru. Przed wykonaniem konserwacji zabezpiecz powierzchnie za pomocą folii lub materiałów, aby ich nie pobrudzić.

Czego używać do konserwacji zamków i wkładek?

Tylko preparatów do tego przeznaczonych, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Inne środki mogą trwale uszkodzić mechanizm, dlatego korzystanie z oleju kuchennego, benzyny, smaru do łańcuchów rowerowych i zawiasów jest niewskazane.

Dlaczego zamki się zacinają i blokują?

Wpływa na to bardzo wiele czynników. Jest to, chociażby wilgoć, kurz i brud oraz nadmierna eksploatacja.

Udostępnij

Dodaj komentarz