Jak otworzyć drzwi bez klamki?

Jak otworzyć drzwi bez klamki?

- Kategorie : Blog

Zatrzaśnięte drzwi bez klamki to prawdziwa zmora wielu osób. Jedni spotykają się z tą sytuacją podczas prac remontowych, kiedy to drzwi zatrzaskują się jeszcze bez zamontowanej klamki, inni z kolei muszą zmagać się z jej wyrwaniem np. zniszczonej w trakcie wieloletniej eksploatacji. Co wtedy? Ratunkiem okazuje się awaryjne otwieranie. Jak otworzyć drzwi bez klamki? Sytuacja jest stresująca, ale praca – wcale nie tak trudna.

Awaria drzwi! Co teraz?

Niestety z sytuacją zatrzaśniętych drzwi ciężko się uporać bez odpowiednio dużej wiedzy na temat sposobu działania klamki. To urządzenie przewidziane co prawda do trudnej pracy, lecz jednocześnie na tyle delikatne mechanicznie, że jego uszkodzenie podczas np. nieumiejętnego otwierania jest niezwykle proste. Z tego względu zachowaj spokój – wszelkie działania z użyciem nadmiernej siły mogą skończyć się kosztownymi uszkodzeniami, związanymi nawet z wymianą całej ościeżnicy lub skrzydła. To koszty, które są wielokrotnie wyższe, niż usługa ślusarza.

Największy problem mają domownicy, którzy chcą wejść do swojego domu lub mieszkania przez drzwi wejściowe, lecz klamka zostaje w ich ręce. W tej sytuacji większość osób dopada stres i uczucie gorąca, zastanawiać się nad rozwiązaniem zaistniałej awarii. Niektórzy sięgają wówczas po telefon, inni z kolei po narzędzia ręczne, którymi sami i bez wcześniejszego przygotowania próbują przeprowadzić samodzielne otwieranie drzwi. Czy da się to zrobić bez uszkodzeń? Tak, ale tylko w kilku przypadkach.

Jak otworzyć drzwi bez klamki?

Aby otworzyć drzwi bez klamki, należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Będzie ona niezbędna, aby w trakcie pracy nie używać zbyt dużej siły i starać się przeprowadzić cały proces bez zbędnych uszkodzeń zarówno okleiny, jak i wkładki.

Niezbędny okaże się przede wszystkim prostokątny klucz, którym należy manewrować w taki sposób, aby imitować ruch standardowej klamki. Nie warto naciskać i ingerować w sam mechanizm, liczy się ruch jak najbardziej zbliżony do dłoni podczas otwierania drzwi.

W trakcie manipulacji warto zachować ostrożność i zerkać do wnętrza otworu, kontrolować swoje ruchy i ich zgodność z konstrukcją całego zamka. Niestety to praca, która rzadko się udaje. Zakotwiczenie śrubokrętu bądź klucza w taki sposób, aby móc obrócić zamkiem, jest w zasadzie niemożliwe bez wielu prób i długich, żmudnych poszukiwań odpowiednich narzędzi. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone.

Wiele osób po wykorzystaniu wszystkich swoich możliwości decyduje się na wyważenie. Czy to dobre rozwiązanie? Tak, jeśli zależy nam na jak najszybszym wejściu do domu, nie, gdy chcemy zachować drzwi i ościeżnicę w dobrym stanie. Z opcji wyważenia drzwi korzystają np. rodzice, którzy słyszą płacz dziecka zakleszczonego w danym pokoju lub gdy chcą dostać się do domu objętego pożarem lub powodzią. Wówczas koszt naprawy stolarki jest w zasadzie zupełnie bez znaczenia. Jeśli jednak masz czas i możliwości, skorzystaj z usług ślusarskich.

Jak otworzyć drzwi balkonowe bez klamki?

Drzwi balkonowe ze względu na swoją specyfikę pracy charakteryzują się znacznie delikatniejszą budową. Szklany front w połączeniu ze stolarką wykonaną z tworzywa sztucznego lub nieco rzadziej drewna, może podczas otwierania się po prostu uszkodzić. Co wówczas? Dobrym rozwiązaniem jest pomoc fachowców. Firmy, które zajmują się zawodowo montażem okien i drzwi balkonowych doskonale znają ich mocne i słabe strony, wiedzą także, jak je otworzyć bez użycia klamki, która uległa uszkodzeniu.

Jak otworzyć drzwi bez klamki w domu samodzielnie?

Samodzielne otwieranie drzwi to trudny proces, z którym rzadko ma się do czynienia. Ciężko się do niego przygotować zawczasu, a już w szczególności nosić ze sobą klucze, które będą odpowiedniego do symulowania ruchu klamki. Szczególnie duży problem jest wtedy, gdy:

  • w domu coś się gotuje na ogniu,
  • w mieszkaniu przebywają dzieci lub osoby starsze, schorowane i wymagające pomocy,
  • chcemy otworzyć mieszkanie na szybko, np. w celu wzięcia ze sobą dokumentów, o których zapomnieliśmy wcześniej,
  • domownicy chcą wyjechać na wakacje i dostać się np. na dworzec kolejowy lub na lotnisko,

Sytuacji niesprzyjających jest jednak znacznie więcej i spotyka mnóstwo osób. Podstawową przyczyną ich wystąpienia jest obluzowanie elementów mocujących, nieprawidłowe wymiary zamka lub jego uszkodzenie mechaniczne, spowodowane intensywną eksploatacją. Zamek zużywa się wraz z czasem i jest to zupełnie normalne zjawisko, jednak w urządzeniach niższej klasy może nastąpić to znacznie wcześniej, niż powinno.

Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi bez klamki profesjonalnie?

Awaryjne otwieranie mieszkań to usługa realizowana przez profesjonalistów – ślusarzy i jest jedną z wybieranych najczęściej z wielu powodów. Zazwyczaj właśnie z tytułu urwanej klamki, czasami także ze względu na urwanie klucza w zamku lub uszkodzenie zawiasów czy ich nagła awaria. Każdy ślusarz z łatwością przeprowadzi wszystkie czynności potrzebne do awaryjnego otwierania drzwi, a czasami, jeśli będzie to niezbędne, wykona wiele innych usług.

Bywa tak, że awaryjne otwieranie drzwi będzie wiązało się z kilkoma uszkodzeniami drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Czasami niezbędna może okazać się wymiana zamka, często również wkładki i klamki. Szybki serwis ślusarski z całą pewnością przeprowadzi prace profesjonalnie i z zachowaniem zdrowego rozsądku. Warto swoją przyszłość powierzyć profesjonalistom.

FAQ:

Jak otworzyć drzwi bez klamki?

Aby otworzyć drzwi bez klamki, należy zrobić to samodzielnie, symulując za pomocą niewielkiego klucza lub śrubokręta ruch klamki. Można także skorzystać z pogotowia ślusarskiego i zlecić otwarcie zatrzaśniętych drzwi profesjonaliści.

Jak otworzyć drzwi bez klamki w domu?

Aby otworzyć drzwi, należy włożyć do otworu na klamkę niewielki klucz i chwycić za wystający bolec, symulując naturalny ruch klamki. To trudny proces, wymagający opanowania i cierpliwości.

Czy profesjonalni ślusarze wiedzą, jak otworzyć drzwi bez klamki?

Tak! Pogotowie zamkowe jest w stanie otworzyć drzwi zewnętrzne i wewnętrzne w przypadku wszystkich awaryjnych sytuacji. Można je wezwać przez telefon sprzed swoich drzwi.

Udostępnij

Dodaj komentarz