Jak otworzyć zamek szyfrowy, gdy zapomnisz kodu?

Jak otworzyć zamek szyfrowy, gdy zapomnisz kodu?

- Kategorie : Blog

Data urodzenia, koncertu? A może ślubu? Tak! Ale kiedy jest nasza rocznica? Oprócz kłótni z małżonkiem wymazanie tak ważnego dnia z pamięci może mieć jeszcze jedną konsekwencję - nie wiesz, jaki był kod do zamka. Przedstawiamy więc kilka awaryjnych pomysłów na to, jak otworzyć zamek szyfrowy.

Zamki szyfrowe mechaniczne w walizkach - gdy zapomniałeś kodu

Wbudowany zamek szyfrowy w walizce to najwygodniejszy sposób zabezpieczenia jej wnętrza. Nie musimy kupować dodatkowej kłódki przed podróżą - zwłaszcza samolotem, kiedy na kilka godzin rozstajemy się ze swoim bagażem. Problem pojawia się, gdy zapomnimy szyfru. Na szczęście wiemy, jak go rozwiązać. Poniższą instrukcję zaczerpnęliśmy z niezwykle pomocnego YouTube’owego tutorialu na kanale ForumWiedzy, gdzie widzimy wbudowany zamek szyfrowy, czyli trzy pokrętła z cyframi, a pomiędzy nimi dwa niewielkie otwory na końcówki od zamków.

Jak otworzyć walizkę z szyfrem?

  1. Musisz zaopatrzyć się w niewielkie, ale bardzo przydatne narzędzie, bez którego nie dasz rady odblokować tego typu zamka szyfrowego. Potrzebujesz pilniczka, żyletki lub szczelinomierza. Ważne, żeby przedmiot był jak najcieńszy i posiadał ostrą końcówkę. Jeśli chodzi o szczelinomierz, najlepiej naciąć go tak, by na końcu mieć szpikulec.
  2. Teraz czas na pełną koncentrację. Na tapet bierzesz pierwsze pokrętło na dowolnie ustawionej cyfrze. Przejedź szpikulcem wzdłuż obwodu kręgu, starając się wyczuć, czy napotka na jakąś nierówność. Jeśli nie, przekręcasz o jedną cyfrę w bok i ponownie sprawdzasz. Zmieniasz cyfry tak długo, aż wyczujesz nierówność na pokrętle. Wówczas narzędzie nie tylko będzie haczyć, ale też będzie można je głębiej wsunąć w środek pokrętła.
  3. Gdy już ustawiłeś jedną cyfrę z nierównością, tak samo postępujesz z pozostałymi.
  4. Ważne - gdy już masz wszystkie trzy tarcze zamka ustawione na cyfrach, w których szpikulec napotkał na nierówność, to nie znaczy, że masz już kod do zamka szyfrowego. Ale masz konfigurację, w której będą występować okręgi.
  5. Teraz przekręć każde pokrętło o jedną cyfrę w bok i sprawdź, czy możesz otworzyć walizkę. Jeśli nie, przekręć je o kolejne miejsce. Czyli przykładowo, jak mamy kombinację cyfr z nierównościami 4-6-1, to teraz ustawiamy ją na 5-7-2, następnie na 6-8-3 itd. Zamki szyfrowe można tak odblokować!

Jak otworzyć kłódkę na szyfr?

Wiele nowoczesnych modeli kłódek ma wbudowane zamki szyfrowe mechaniczne zamiast zwykłej wkładki na klucz. Co, jeśli zapomnimy kodu? Na to również jest sposób - inspiracją po raz kolejny jest video na kanale ForumWiedzy:

  1. Znowu będziesz potrzebować jak najcieńszego szczelinomierza z wyciętym na końcu szpikulcem, albo innego równie cienkiego przedmiotu.
  2. Tu też szukamy nierówności, przejeżdżając ostrym narzędziem wzdłuż każdego z pokręteł kłódki. Staraj się wyczuć schodek, miejsce, w którym szpikulec się lekko zahaczy. Możesz sprawdzać po oby stronach okręgu z cyframi.
  3. Przekręcaj po kolei cyfry na tarczy, aż wyczujesz nierówność i postępuj tak samo jak w przypadku zamka szyfrowego w walizce - znajdź schodek na każdym pokrętle i wtedy przesuwaj wszystkie okręgi o jedną cyfrę.

Co, jeśli nie możesz wyczuć nierówności, czyli kłódka jest po prostu bardziej odporna na sztuczki włamywaczy?

  1. Napnij pałąk, tak jakbyś chciał(a) go wyciągnąć z korpusu kłódki na siłę i trzymaj w takiej pozycji.
  2. Przekręcaj cyfry po kolei i staraj się wyczuć jakieś różnice. Talerzyki będą mniej lub bardziej luźne przy kolejnych cyfrach. Ustaw wszystkie pokrętła na cyfrach, przy których są najbardziej ruchome. To nie uniwersalna metoda, ale może zadziałać z niektórymi kłódkami.

Jak otworzyć zamek szyfrowy TSA

Obecnie niektóre walizki mają tzw. zamek TSA, który nie ma jednak nic wspólnego z zespołem Marka Piekarczyka. Chodzi o system Travel Sentry Approved, który można otwierać zarówno kodem, jak i kluczem. Sęk w tym, że taki klucz mają tylko służby bezpieczeństwa, po to, by nieinwazyjnie otworzyć bagaż pasażerów samolotu w razie potrzeby. Zamki szyfrowe TSA w walizce są nawet wymogiem w przypadku podróży drogą powietrzną do niektórych państw.

Tak jak wyżej wymienione modele, TSA to zamki mechaniczne. Odblokowanie będzie więc znowu polegać na znalezieniu pomiędzy pokrętłami miejsc, które różnią się czymś od innych. Będziesz potrzebować latarki, którą prawdopodobnie masz w swoim smartfonie. Musisz zobaczyć z bliska tarcze zamka i zlokalizować malutkie dziurki pod pokrętłami. Jeśli cyfra nie jest poprawna, tarcza będzie przylegać do ścianki, a jeśli cyfra należy do kodu, to zobaczysz malutki rowek. Wszystkie tarcze muszą być tak ustawione, żeby otwory znajdowały się w jednej linii. Teraz przekręcaj po jednej cyfrze w tym samym kierunku na każdym okręgu, tak jak we wcześniejszych instrukcjach i sprawdzaj, czy zamek ustąpi.

Elektroniczne zamki szyfrowe

Powyższe metody nie sprawdzą się oczywiście w przypadku zamków elektronicznych - tutaj nie musimy niczym kręcić, tylko nacisnąć odpowiednie cyfry. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zamkiem szyfrowym analogowym czy elektronicznym - zaćmienie pamięci może zdarzyć się każdemu. Na początek przyjrzyj się poszczególnym cyfrom - czy któreś z nich mają mniejszy połysk, są wytarte, brudne lub jakoś inaczej zwracają Twoją uwagę? To właśnie one mogą być cyframi kodu.

W idealnym scenariuszu zamki cyfrowe mają zapasowy klucz, który zawsze nosisz przy sobie. W nowoczesnych modelach może być zastąpiony kartą dostępu. Nie po to jednak montujemy mechanizmy, które nie wymagają użycia klucza, żeby potem pamiętać o nim przy każdym wyjściu z domu. Jednak zdecydowanie polecamy to osobom, które mają talent do zapominania haseł i kodów.

Niektóre zamki elektroniczne można otworzyć również za pomocą aplikacji od producenta okuć. Program generuje np. nowy, tymczasowy kod dostępu, który poratuje nas w kryzysowych sytuacjach. Możesz też spróbować zdobyć kod fabryczny od producenta.

FAQ:

Jak otworzyć zamek szyfrowy w walizce?

W otwarciu zamka pomoże Ci szczelinomierz (ewentualnie żyletka lub pilniczek). Musisz wyczuć nierówności w każdej tarczy zegarka, a następnie przesuwać o jedną cyfrę w bok na każdym pokrętle.

Jak otworzyć zamek szyfrowy elektroniczny?

Niektóre rodzaje zamków szyfrowych mają dodatkowe aplikacje na telefon, a także klucze czy karty dostępu, którymi można otworzyć drzwi bez szyfru. Możesz też użyć kodu fabrycznego od producenta.

Jak otworzyć zamek szyfrowy TSA?

Poświeć latarką do środka - przy tarczy z prawidłową cyfrą może pojawić się mały rowek. Ustaw pokrętła tak, by rowki były w jednej linii.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz