Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach?

Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach?

- Kategorie : Blog

Zepsuty zamek to ogromny problem dla większości z nas. Ten niewielki i niepozorny element służy do ochrony mieszkania lub domu przed wejściem nieproszonych gości, lecz także zwiększa bezpieczeństwo dzieci czy osób wymagających ciągłej opieki przed opuszczeniem mieszkania. Istotne jest zatem, aby było w pełni sprawne i godne zaufania. Niestety nie zawsze się to udaje. Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach wejściowych lub wewnętrznych? Odpowiadamy!

Zepsuty zamek w drzwiach – czy to oznacza duże kłopoty?

Niestety, z reguły tak – uszkodzenie tego urządzenia to bardzo duży kłopot. Zamek do drzwi to niewielki mechanizm, który zabezpiecza wnętrze naszego domu przed dostępem osób bez odpowiedniego klucza bądź transpondera w przypadku unowocześnionych urządzeń. Zamek składa się tak naprawdę z trzech elementów:

  • układu rozpoznającego kształt klucza oraz jego charakterystyczne nacięcia i ząbki,
  • pasującego klucza z odpowiednim układem i głębokością nacięć i ząbków,
  • mechanizmu ryglującego, który blokuje otwarcie drzwi przez osobę bez klucza.

Działanie wnętrza zamka jest bardzo precyzyjne i opiera się na mikroskopijnych różnicach, które np. definiują to, czy dany klucz jest przewidziany do jego otwarcia. Niestety, wraz z czasem oraz sposobem eksploatacji, znacznie rośnie ryzyko uszkodzenia mechanizmu zamka. Czasami kończy się to jego przedwczesną wymianą, spowodowaną np. przeskakiwaniem mechanizmu, trudnym przekręceniem klucza czy niepłynnym działaniem. Znacznie większy problem jest wtedy, gdy wymiana zamka nie wchodzi w grę, mianowicie w chwili nagłej awarii. Niestety nie jest to sytuacja rzadka, spotyka jednak głównie dość nieuważnych domowników, którzy używają zbyt dużej siły lub nie reagują w porę na niepokojące dźwięki czy sposób działania. Wymiana wkładki do drzwi to ostateczność – chętnie pomożemy w tym, jak naprawić zamek i przeprowadzić samodzielne awaryjne otwieranie drzwi.

Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach – jak zacząć?

Aby otworzyć zamek bez ryzyka uszkodzenia drzwi, należy najpierw przede wszystkim poznać powód, dla którego nie możemy dostać się do wnętrza domu. Zazwyczaj awaria jest skutkiem:

  • braku możliwości przekręcenia zamka mimo włożonego do wnętrza prawidłowego klucza,
  • braku możliwości otwarcia drzwi mimo obracania kluczem w odpowiednim kierunku,
  • złamania klucza we wnętrzu wkładki,
  • i wielu innych.

Powyższych sytuacji dałoby się uniknąć. Czasami wystarczy obserwować zachowanie zamka oraz sposobu jego pracy, aby w porę zareagować na nagłą zmianę np. wymaganej siły do przekręcenia klucza. Brak reakcji w celu niewielkich oszczędności pieniędzy z całą pewnością skończy się znacznie gorzej, w tym potrzebą wymiany całej wkładki. Mechanizm zamka jest bardzo delikatny, mimo że został przewidziany do trudnej, intensywnej pracy.

Jak otworzyć drzwi – uszkodzony zamek

Jak otworzyć uszkodzony zamek? Należy przede wszystkim skontrolować to, czy w dłoni mamy właściwy klucz, a nie inny, lecz bardzo podobny. To częsta sytuacja, która może zdarzyć się przeważnie w biegu, kiedy to chwytamy za klucz bez zwrócenia na niego zbyt dużej uwagi. Wyciągnięcie go ze zamka uchroni nas od dalszych kosztów, ogromnym problemem może jednak okazać się sytuacja, w której go przekręcimy z użyciem dużej siły. Wówczas awaria zamka to tylko kwestia czasu.

Jeśli jednak klucz jest prawidłowy, warto zerknąć do wnętrza wkładki. Czasami dzieci do wnętrza – dla zabawy – wkładają różne przedmioty, które mogą uniemożliwiać włożenie klucza aż do końca. Nie bez znaczenia jest również ocena wizualna. Skrzywiony, pęknięty lub wytarty klucz może nie pasować do wkładki i w ten sposób ograniczać możliwość otwarcia drzwi. Jeśli jednak wnętrze zamka wydaje się czyste, klucz prawidłowy i prosty, to z reguły oznacza, że czeka nas awaryjne otwieranie mieszkania.

Jak otworzyć uszkodzony zamek samodzielnie?

Jak otworzyć uszkodzony zamek w drzwiach? Należy przede wszystkim być świadomym tego, że jest to urządzenie delikatne i z reguły nie da się go naprawić, jeśli uszkodzeniu uległa którakolwiek wewnętrzna część mechanizmu. Otwarcie zamka bez wizyty profesjonalnego ślusarza rzadko się udaje, gdyż siłą rzeczy trzeba wcześniej otworzyć problematyczne skrzydło drzwiowe. Jak to zrobić, skoro rygiel blokuje tę możliwość? Należy skorzystać wówczas z pogotowia zamkowego, które z łatwością otworzy zacięty zamek i wymieni go na nowy przeważnie na miejscu. Jeśli jednak zamek jest nietypowy, czasami czeka nas chwila oczekiwania, aż pracownicy pogotowia ślusarskiego zamówią nowy model i zamontują go w naszych drzwiach.

Pod żadnym pozorem nie decyduj się na samodzielne rozwiercanie zamka lub otwieranie drzwi przez ich wyważenie. Zazwyczaj tego typu rozwiązania wiążą się z uszkodzeniem zarówno zamka, jak i skrzydła drzwiowego oraz ościeżnicy. To bardzo wysokie koszty, na które składa się zakup kompletu drzwi, w tym ościeżnicy i skrzydła, a także montażu. A ten w niektórych przypadkach potrafi być tylko niewiele tańszy, niż typowe, marketowe produkty.

FAQ:

Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach wejściowych?

Aby otworzyć zepsuty zamek w drzwiach, należy przede wszystkim sprawdzić stan klucza oraz zerknąć do wnętrza zamka – czasami brak możliwości przekręcenia klucza jest prozaiczny i oznacza np. zanieczyszczenie jego środka.

Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach bez pomocy ślusarza?

Aby otworzyć zamek bez ślusarza, należy przede wszystkim wyeliminować wszystkie podstawowe przyczyny uszkodzenia wkładki. Oceń ją z zewnątrz, sprawdź jej wnętrze i obejrzyj klucz. Nie próbuj rozwiercać wkładki oraz grzebać w niej ostrymi przedmiotami – to szczególnie czułe urządzenie, które można z łatwością uszkodzić.

Jak otworzyć uszkodzony zamek, aby nie zniszczyć drzwi?

Jeśli nie chcesz uszkodzić drzwi oraz ościeżnicy, koniecznie skorzystaj z usług ślusarza. To osoba, dla której okucia drzwiowe nie stanowią żadnego kłopotu, dlatego z łatwością otworzy drzwi, wymieni zamek i przekaże do niego pasujący klucz podczas usługi montażu.

Udostępnij

Dodaj komentarz