Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka?

Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka?

- Kategorie : Blog

Złamanie klucza drzwiach – brzmi znajomo? Ten mały koszmar spotkał wielu z nas. Najprawdopodobniej wtedy, kiedy ktoś bardzo śpieszył się do pracy lub miał inne ważne sprawy do załatwienia. Randka? A może długo wyczekiwane spotkanie ze znajomymi? Dla złamanego klucza to przecież idealny moment! Najczęściej w takiej sytuacji panikujemy – no bo co zrobić? Pozostało nam tylko się denerwować, frustrować i z niecierpliwością czekać na pomoc ślusarza. Jednak istnieje kilka sposobów, aby temu zaradzić. Wystarczy tylko zachować zimną krew i przeczytać ten artykuł.

Jak wyciągnąć klucz złamany z zamka? Domowe sposoby

W tym tekście przede wszystkim pokażemy Wam, jak samodzielnie usunąć złamany klucz z zamka. Zanim wezwiecie pomoc, możecie wykonać kilka kroków, które uratują Was od tkwienia w zamkniętym pomieszczeniu. Jak się okazuje, nie jesteście wcale bezbronni w takim położeniu. Wystarczy troszkę cierpliwości i woli walki!

Do usunięcia złamanego klucza w drzwiach najczęściej potrzebne będą Wam rzeczy, które macie w swoich domach. Zawsze warto próbować, ponieważ wymiana zamka wcale nie musi być konieczna. W konsekwencji zaoszczędzisz pieniądze i swój cenny czas.

Złamany klucz – najpierw ocena sytuacji

Przede wszystkim zacznijcie od oceny sytuacji. Najpierw sprawdzicie, czy klucz zdążył się przekręcić w zamku – to znaczy, czy przed złamaniem zdążyłeś zamknąć drzwi. Jeśli tak jest, to w pierwszym scenariuszu utknęliście w jakimś pomieszczeniu. W takich okolicznościach pozostało Wam dobrze wykorzystać to, co znajduje się w nim.

Drugi scenariusz to moment, kiedy złamany klucz został w zamkniętym zamku, a Wy znajdujesz się na zewnątrz. Zazwyczaj macie do dyspozycji wiele narzędzi i pomoc innych osób w wyciąganiu złamanego klucza.

Trzeci scenariusz dzieje się wtedy, gdy zamek jest otwarty. Możecie swobodnie otwierać i zamykać drzwi, lecz nadal musicie wyjąć złamany klucz. Zależnie więc od sytuacji, należy podjąć odpowiednie działania, o których za chwilkę przeczytacie.

Jak wyjąć złamany klucz? Potrzebne narzędzia

W pierwszym i drugim scenariuszu potrzebujecie narzędzi. Posłużą Ci za nie przedmioty, które są w domu. Przede wszystkim ma być to coś twardego oraz wytrzymałego. Dobrze sprawdzi się tu niewielki śrubokręt, obcinaczka czy cążki do paznokci lub jakieś małe szczypce. Przed przystąpieniem do próby wyciągania złamanego klucza, warto użyć środka smarującego – jeśli oczywiście jest on pod ręką. Pozwoli to na zwiększenie mobilności klucza, poprzez nawilżenie powierzchni wokół niego. Jeśli jednak nie macie smaru, spróbujcie zrobić to bez niego.

Złamany klucz w zamku – usuwanie

Kiedy znajdziecie już narzędzie i ewentualnie wykorzystacie środek smarujący, czas na przystąpienie do akcji. Najpierw postarajcie się ułamaną część ustawić w dość neutralnej pozycji. Chodzi o to, aby nie był przekręcony, tylko ustawiony pionowo – tak, jak go wkładaliście. Zrobicie to za pomocą wybranych narzędzi, o których wspominaliśmy nieco wyżej. Teraz weźcie małe szczypce lub cążki do paznokci i zaczepcie je solidnie o ząbkowaną powierzchnię klucza. Mocno pociągnijcie i próbujcie – jeśli po kilku próbach Wam się nie powiedzie, zadzwońcie po fachową pomoc.

Drugi klucz, czyli popularna metoda na ratowanie zamka

Złamany klucz wyjmiecie w ten sposób, jeśli drzwi nie zostały zamknięte. Możecie swobodnie je otwierać i macie dostęp do zamka z każdej strony – krótko mówiąc, chodzi o scenariusz trzecim, w którym nie utknęliście. Weźcie młotek i szczypce lub obcinaczkę do paznokci, które zmieszczą się bez problemu do zamka. Przyda się też oczywiście środek smarujący oraz najważniejsza rzecz, czyli zapasowy klucz. Wystarczy teraz ułożyć złamany klucz w neutralnej pozycji, włożyć zapasowy, nowy klucz z drugiej strony zamka i delikatnie, młotkiem stukać w niego. W taki oto złamany klucz z zamka powinien wyjść sam.

Użyj magnesu do wyciągnięcia złamanego klucza

Złamany klucz z zamka niektórzy próbują wyciągnąć za pomocą magnesu. Czasami, jeśli magnes ma dość mocy, udaje się to. Jeśli więc macie go pod ręką, nic nie szkodzi, abyś wypróbował ten sposób. Przyłóżcie go w odpowiednim miejscu do zamka i energicznie pociągnijcie. Trzymamy kciuki!

Kiedy wezwać ślusarza?

Po pierwsze zadzwońcie po niego, jeśli utknęliście w pomieszczeniu, gdzie nie znaleźliście żadnych przedmiotów, które pomogłyby Wam wyjąć złamany klucz z zamka. Będzie to też dobrym pomysłem, jeśli nie czujecie się na siłach, aby podjąć takie kroki i boicie się, że narobicie niepotrzebnych szkód lub Wasze działania nie przynoszą żadnych efektów. Fachowa pomoc z pewnością bezpiecznie dokona wymiany zamka. Dobrze poradzi sobie nie tylko ze złamanym kluczem, ale i z zaciętym zamkiem. Ma wiele specjalistycznego sprzętu, by rozwiercić wkładkę zamka oraz założyć nowy. Czasem nawet może okazać się, że nie jest to kompletnie potrzebne. Po prostu ślusarz wyjmie złamany klucz i będziecie korzystać z zamka bez konieczności dodatkowych opłat związanych z procesem zakładania nowego.

FAQ:

1. Co zrobić, kiedy klucz złamie się przy zamkniętych drzwiach?

Są dwie opcje. Albo sami próbujecie wyjąć złamany klucz z zamka lub dzwonicie po pomoc ślusarza. Zachęcamy Was do podjęcia próby zrobienia tego za pomocą kilku prostych kroków – jeśli jednak nie chcecie tego robić lub nie czujesz się na siłach, lepiej skorzystajcie z usług fachowca. On profesjonalnie wykona swoje zadanie.

2. Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka w drzwiach samodzielnie?

Jeśli macie dostęp do takich narzędzi jak obcinaczka lub cążki do paznokci, małe szczypce czy odpowiedni śrubokręt, spróbujcie wykonać to sam. Dobrze będzie nasmarować zamek przede wszystkim odpowiednim smarem. Później złapcie złamany klucz za jego ząbkowaną strukturę i mocno pociągnijcie. Powtórzcie tę czynność kilka razy, aż do skutku!

3. Złamany klucz w zamku – kiedy czas na ślusarza?

Zadzwońcie po niego, kiedy nie chcecie wyciągać złamanego klucza samodzielnie lub kiedy Wasze czynności nie przyniosły żadnego efektu. Dobry ślusarz potrafi umiejętnie i bezpiecznie rozwiercić zamek, wymienić go lub naprawić.

Udostępnij

Dodaj komentarz