Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych?

Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych?

- Kategorie : Blog

Drzwi zewnętrzne są eksploatowane każdego dnia. Zazwyczaj stając przed nimi, nie zastanawiacie się, czy będą dobrze działać – otwieracie i zamykacie je mechanicznie, często w pośpiechu. Jednak zaczynacie zwracać uwagę, kiedy drzwi zewnętrzne zaczynają szurać o podłogę, ciężko Wam je przesunąć bądź odbiją się od boku ościeżnicy. Wiele osób nie wie, jak poradzić sobie z tym irytującym problemem i szuka przyczyny tej sytuacji. Rozwiązanie jednak jest proste, ponieważ wystarczy odpowiednia regulacja zawiasów drzwi. Dlatego dziś odpowiemy na pytanie – jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

Dlaczego regulacja drzwi zewnętrznych i ich zawiasów jest konieczna?

Jak już wspomnieliśmy, należy wykonać ją, kiedy drzwi ocierają o podłogę lub po prostu nie działają płynnie. Jednak to nie wszystko. Nieszczelne drzwi zewnętrzne są po prostu niekomfortowe dla domowników. Na przykład zimną poprzez szpary może uciekać ciepło z domu, a nieprzyjemny wiatr o tej porze roku wdzierać się w każdy zakamarek. Idą oczywiście za tym spore straty energetyczne. Skrzydło drzwiowe, które nie działa poprawnie, negatywnie wpłynie również na kondycję jego całego mechanizmu. Zwlekanie z ich naprawą może prowadzić do zepsucia nie tylko ich samych, ale i do powstania rys na podłodze. Ignorowanie więc tego problemu będzie miało różne konsekwencje. Dlatego regulację zawiasów należy wykonywać wtedy, kiedy tylko zauważycie problem. Częste otwieranie ich w takim stanie nie przyniesie nic dobrego. Przychodzimy jednak z pomocą i pokażemy Wam, że regulacja drzwi zewnętrznych wcale nie musi być trudna!

Jakie są rodzaje zawiasów do drzwi?

Najpierw jednak zacznijmy od tego, jaki rodzaj zawiasów do drzwi macie u siebie w domu. Dzięki temu będziecie wiedzieli, jak z nimi pracować oraz poprawnie wyregulować drzwi wejściowe. Zawiasy kołkowe to najbardziej popularny rodzaj zawiasów drzwi. Charakteryzują się one dość prostą budową. Zarówno zawias górny, jak i dolny ma po dwie śruby. Zawiasy wpuszczane są znane także jako zawiasy 3D lub skrzydełkowe. Są one w równoległej pozycji do ościeżnicy. Zawiasy te to bardzo odporny produkt, dlatego też umieszcza się na nich cięższe modele skrzydła drzwiowego nawet o wadze 180 kg. Zawiasy regulowane stosuje się głównie do bram bądź furtek, ze względu na ich elastyczność w dopasowaniu ich do powierzchni ogrodzenia. Zawiasy nawierzchniowe występują w wersji dwuskrzydełkowej i trzyskrzydełkowej. Najczęściej utrzymują drzwi wejściowe aluminiowe. Zawiasy puszkowe – każdego dnia korzystają z nich stolarze w swoich zakładach, do budowy różnego rodzaju mebli.

Jak wyregulować zawiasy w drzwiach wejściowych?

Kiedy już dowiesz się, jakie zawiasy utrzymują Twoje drzwi wejściowe, możesz przystąpić do regulacji zawiasów. Co ważne, proces to wcale nie jest skomplikowany, choć momentami będziesz potrzebować czasem asekuracji – zwłaszcza przy zdejmowaniu i zakładaniu skrzydła drzwi.

Regulacja zawiasów – odpowiednie przygotowanie

Prawidłowa regulacja drzwi wejściowych nie może odbyć się bez wcześniejszego dobrego przygotowania przestrzeni. Znajdźcie więc odpowiednie miejsce na to, aby bezpiecznie wyjąć drzwi wejściowe z zawiasów i odłożyć je. Przydadzą Wam się do tego rękawiczki bądź ktoś do asekuracji.

Regulacja drzwi zewnętrznych – narzędzia

Drzwi wewnętrzne najczęściej wyregulujecie za pomocą klucza imbusowego. Jest to narzędzie, które swoim kształtem przypomina literę L albo T. Klucz imbusowy jest niewielki, lekki i bardzo intuicyjny w obsłudze – wykorzystacie go również do wielu rodzajów zawiasów. Z jego pomocą łatwo dotrzecie do górnej oraz dolnej części zawiasów drzwi. Czasem, kiedy specyficzne drzwi wymagają regulacji, będziecie potrzebować śrubokrętu i wkrętarki. Dzięki niemu dokonacie zmian na każdym zawiasie ościeżnicy oraz precyzyjnie uregulujecie docisk skrzydła do ościeżnicy.

Jak przystąpić do regulacji drzwi wejściowych?

Wykonajcie na początku odpowiednie pomiary. Przyda się do tego poziomica. Jeśli jej nie macie, przed wyjęciem drzwi z zawiasów otwórzcie je, przyklejcie taśmę do futryny oraz do górnego zawiasu. Kiedy już je zamkniecie, zaznaczcie ołówkiem na miejscu nachodzenia drzwi na ościeżnicę. Robicie to po to, aby sprawdzić położenie w poziomie ościeżnicy drzwi zewnętrznych. Kiedy wartości liczb będą identyczne, to znaczy, że nie musicie dokonać regulacji drzwi zewnętrznych. Skrzydła do ościeżnicy położone są również pionowo. Należy poprawić ich pozycję, w sytuacji, kiedy pomimo tego, że wspomniane liczby są takie same, a drzwi ocierają o podłogę. Wystarczy, że mocniej przykręcicie śrubę górnego zawiasu, a drzwi się obniżą. Analogicznie – luzując ją, sprawicie, że będą one się podwyższać. Warto również wspomnieć, że dolny zawias ma służyć tylko do docisku skrzydła do ościeżnicy. Jak wspominaliśmy, specyfika regulacji drzwi zależy od rodzaju zawiasów. Dlatego też tak ważne jest dokładnie wiedzieć, jaki rodzaj został zastosowany do waszych skrzydeł.

FAQ:

1. Dlaczego należy regulować skrzydło drzwi zewnętrznych?

Dobrze osadzone drzwi zewnętrzne płynnie zamykają i się otwierają. Jeśli tak nie jest, skrzydło zahacza o podłogę czy blokuje się, niszcząc się przy tym. W takiej sytuacji należy więc wyregulować drzwi, by nie doprowadzić do ich niepotrzebnych, poważniejszych usterek.

2. Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych?

Odpowiednie wyregulowanie drzwi trzeba poprzedzić dobrym przygotowaniem, czyli dokonaniem pomiarów i zdobyciem wiedzy, jakie zawiasy zostały zamontowane do waszych drzwi. To głównie od nich zależy, jak je potem osadzić. Jednak istnieje ogólna zasada, reguluje się je w poziomie bądź w pionie. Sam proces nie jest skomplikowany.

3. Czego potrzebujesz do regulacji położenia skrzydła?

Najczęściej wystarczy prosty w użyciu klucz imbusowy. Jest lekki i bardzo intuicyjny. Może jednak zdarzyć się, że konieczne będzie korzystanie ze śrubokrętu lub wkrętarki. Do pomiarów z kolei potrzebujecie poziomicy lub zwykłej taśmy, ołówka i kartki. Jak więc widzicie, wszystko znajdziecie w swoich domach.

Udostępnij

Dodaj komentarz