Jak zamontować odbojnik do drzwi zewnętrznych?

Jak zamontować odbojnik do drzwi zewnętrznych?

- Kategorie : Blog

Wykończenie własnego domu lub mieszkania podczas jego modernizacji bądź wznoszenia to spore wyzwanie. Szczególnie gdy dotyczy stolarki drzwiowej. Elementy te są drogie, dopracowane w najmniejszych detalach, a ich montaż wiąże się z równie kosztowną pracą fachowców i specjalistów. Oznacza to, że warto je chronić za pomocą stoperów. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak zamontować odbojnik do drzwi zewnętrznych i czym się kierować podczas wyboru.

Do czego służy odbojnik gumowy do drzwi wejściowych?

Odbojniki wykonane ze stali nierdzewnej czy gumy są niewielkimi elementami konstrukcyjnymi, służącymi przede wszystkim jako zabezpieczenie drzwi wejściowych przed ich uszkodzeniem.

  • Stanowią doskonałe zabezpieczenie drzwi wejściowych – niewielkie odbojniki umieszczone przed lub pod skrzydłem drzwiowym skutecznie chronią klamkę oraz inne elementy drzwi przed uszkodzeniami różnego typu. Szczególnie uciążliwe są uderzenia skrzydłem o wystający element z elewacji, np. barierkę, która jest w stanie po wielu latach (nawet przy delikatnych uderzeniach) spowodować powstanie najpierw zarysowań, później uszkodzeń okleiny, aż na dziurze kończąc.
  • Odbojniki chronią – w przypadku płaskich elewacji oraz drzwi zewnętrznych otwierających się na oścież, istnieje ryzyko uszkodzenia ściany. To bardzo duży i zarazem także kosztowny problem, który można usunąć jedynie renowacją powierzchni w danym miejscu. Nie jest to jednak proste – niektóre farby czy wykończenia są robione na zamówienie, w rezultacie uzyskanie spójnego efektu będzie niezwykle trudne lub niemożliwe.

Odbojniki do skrzydła drzwi – rodzaje

Warto zacząć od tego, że w trakcie użytkowania drzwi z pewnością w pewnym momencie każdy spotka się z ich uszkodzeniem. To bardzo kosztowna lekcja, której z reguły nie da się uniknąć w inny sposób, niż montaż odbojnika. Najpierw jednak warto poznać najpopularniejsze modele. Należą do nich:

  • Odbojniki montowane na ścianie – to popularne rozwiązanie, które wymaga jednak wiercenia w murze (elewacji), a tym samym także montaż należy do bardzo inwazyjnych. Ich największą zaletą jest jednak skuteczna ochrona całych drzwi i brak ryzyka nadwyrężania górnych zawiasów.
  • Odbojniki podłogowe – to równie często spotykana forma ochrony drzwi zewnętrznych. Akcesoria te montuje się w podłodze, zatem i w ich przypadku należy liczyć się z pewnymi permanentnymi śladami ich montażu. Zaletą tych dodatków jest przede wszystkim to, że są w zasadzie zupełnie niewidoczne.
  • Odbojniki klamkowe – znacznie mniej popularne, jednak i o nich warto wspomnieć. Są to modele, które montuje się bezpośrednio na klamkę drzwiową. Ich budowa jest niestety także stosunkowo dużą wadą, gdyż klamka, nawet mimo jej odpowiedniego zabezpieczenia, może w elewacji wyrządzić spore szkody.

Warto odrzucić wszystkie wolnostojące akcesoria. Ze względu na ich mobilność nie są skutecznym zabezpieczeniem drzwi zewnętrznych, gdyż przez dużą masę mogą je przesuwać po posadzce.

Jak zamontować odbojnik do drzwi zewnętrznych?

Montaż odbojnika warto przemyśleć jeszcze przed kupnem nowych drzwi, dzięki czemu oba urządzenia dobrze się do siebie dopasują. Nie obejdzie się bez:

  • wiertarki,
  • ołówka,
  • śrub i innych elementów montażowych dołączonych do zestawu sprzedażowego.

Montaż odbojnika podłogowego lub ściennego warto zacząć od zaznaczenia miejsca wykonania wiercenia. To bardzo istotny etap, na który warto poświecić jak najwięcej czasu i precyzji. Błędne zaznaczenie może oznaczać bowiem potrzebę wykonania kolejnego otworu, co już dość mocno naruszy konstrukcję płytek podłogowych lub elewacji i zarazem także niekorzystnie wpłynie na ich trwałość oraz wygląd. Wystarczy przyłożyć urządzenie w docelowe miejsce i zaznaczyć planowany otwór ołówkiem.

W kolejnym etapie (oczywiście zależnie od wybranego typu produktu) należy włożyć jeden element wraz ze śrubą do otworu, a drugi zamontować na tak powstałej podstawie. Tyle wystarczy, aby skutecznie chronić każde drzwi danej marki. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne warianty różnią się sposobem instalacji, a tym samym także liczbą kroków do przeprowadzenia, dlatego niezbędne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją.

Gdzie zamontować odbojnik do drzwi zewnętrznych?

Montaż stopera do drzwi da się przeprowadzić samodzielnie w nie więcej, niż kilka-kilkanaście minut. Należy jednak zachować pełną ostrożność – wwiercenie się w przewody energetyczne czy wodne może oznaczać ogromne koszty usunięcia usterki. Wówczas warto zlecić montaż odbojnika do drzwi specjaliście lub znajomemu majsterkowiczowi.

Bezpieczny montaż – odbojnik, na którym będzie można polegać!

Jak zamontować odbojnik do drzwi zewnętrznych? Tak, aby był przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu. Liczy się przede wszystkim zastosowanie mocnych wkrętów dopasowanych do konkretnego podłoża, aby akcesorium dobrze trzymało się miejsca instalacji. Warto także wiedzieć, że lepsza ochrona drzwi znacznie zmniejsza koszty związane np. z ich wymianą po uszkodzeniu.

FAQ:

Czy odbojniki ograniczają odchylenie skrzydła drzwiowego?

Tak, ale wyłącznie w zakresie ustalonym podczas montażu stopera do drzwi. Możemy zamocować je na samym końcu przy całkowicie otwartych drzwiach bądź odwrotnie – np. w połowie otwierania się skrzydła.

Montaż stopera do drzwi – czy to trudne zadanie?

Dobrze dobrany odbojnik zapewnia zabezpieczenie skrzydła drzwi, jednak równie istotny jak sama budowa tego akcesorium jest także jego montaż. Warto zlecić to zadanie profesjonaliście, jeśli nie czujemy się na siłach. Można również przeprowadzić instalację samodzielnie za pomocą wiertarki. Sam proces nie jest trudny, sprowadza się przede wszystkim do wywiercenia jednego otworu.

Jakie są rodzaje odbojników do drzwi?

Na rynku znajduje się kilka rodzajów stoperów do drzwi zewnętrznych, a wśród nich modele ścienne, podłogowe oraz klamkowe i wiele innych. Zabezpieczenie drzwi przed uszkodzeniami poprzez montaż odbojnika jest bardzo tanim sposobem ich ochrony, warto jednak pokusić się o model nieco droższy, a lepiej wykonany.

Udostępnij

Dodaj komentarz