Jak zamontować wizjer do drzwi?

Jak zamontować wizjer do drzwi?

- Kategorie : Blog

Nie pocałunkiem, lecz układem soczewek - tak domowy judasz zdradza nam, kto stoi przed naszymi drzwiami. Ten od dawna używany mechanizm doczekał się także swojego elektronicznego odpowiednika w postaci wizjera elektronicznego. Oba typy przyrządów łączy jednak ich instalacja - można ją wykonać szybko, łatwo i przede wszystkim samodzielnie. Jak więc przeprowadzić montaż wizjera w drzwiach? Dowiesz się, czytając dalej.

Kiedy i dlaczego warto zamontować nowy wizjer w drzwiach?

Wizjer do drzwi pełni dwie zasadnicze funkcje. Pierwszej łatwo się domyśleć - zapewnia domownikom bezpieczeństwo. Sprawdzenie, kto puka lub dzwoni do naszych drzwi, jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy jesteśmy w domu sami, sąsiedzi śpią, na dworze ciemno, a w tle słyszysz już muzykę z horroru… ale nie przechodźmy od razu do najgorszych scenariuszy. Wizjer w drzwiach to także spokój. Akwizytor, jehowy, teściowa - nie musimy otwierać im drzwi i prowadzić kurtuazyjnych rozmów w progu. Judasz do drzwi jest oczywiście obowiązkowym wyposażeniem domu, w którym mieszkają dzieci. To, jaki wizjer będzie dla nich najlepszy, omówimy w dalszych sekcjach artykułu.

Dlaczego wizjer trzeba wymieniać? Soczewka, przez którą widzimy osoby stojące przed naszymi drzwiami, ulega zużyciu. Obraz staje się więc coraz bardziej niewyraźny, aż w końcu wizjer w drzwiach staje się bezużyteczny. Niektórzy uważają, że judasz wygląda nieestetycznie i nie pasuje do drewnianej powierzchni. Obecnie jednak mamy bardzo szeroki wybór materiałów, a tym samym odcieni. Z łatwością znajdziemy wizjery chromowe, metaliczne, mosiężne, satynowe czy patynowe, a więc nie trudno o estetyczne wykończenie.

Nowy judasz w drzwiach na posterunku - wymiana starego wizjera

Jeśli wystąpiła wyżej opisana sytuacja i stary judasz nie umożliwia nam wyraźnego zobaczenia osoby stojącej po drugiej stronie, warto go wymienić. To jest dobry moment na wybór lepszego i nowocześniejszego wariantu, ale o dobrych wizjerach napiszemy kilka słów niżej. Jak zamontować wizjer świeżo zamówiony ze sklepu Fernand? Zaczynamy oczywiście od wyjęcia jego poprzednika. Demontujemy go za pomocą śrubokrętu lub innego narzędzia z płaską końcówką. Otrzymujemy otwór na montaż wizjera w drzwiach. Pamiętajmy, żeby zainstalować go soczewką w stronę zewnętrzną i dokręcić wszystko zgodnie z zaleceniami producenta.

Skąd wiedzieć, jak duży powinien być nasz nowy judasz? Przed wyborem konkretnego modelu, należy zmierzyć grubość drzwi, ponieważ do niej trzeba dobrać długość tulei łączącej wizjer z soczewką. Można też po prostu zmierzyć długość starego judasza po zdemontowaniu go z drzwi.

Montaż wizjera w drzwiach

Teraz zaprezentujemy, jak zamontować wizjer, jeśli jeszcze nie mamy na niego otworu. W przypadku tradycyjnego wizjera na początku będzie trzeba ten otwór wywiercić. Określ wysokość, na której chcesz zainstalować wizjer do drzwi. Zasadniczo wizjer drzwiowy instaluje się na wysokości 1,50 m od podłogi. Następnie obliczamy średnicę judasza, a dokładnie elementu znajdującego się we wnętrzu skrzydła, żeby wiedzieć, jak duży ma być otwór. Wszystkie pomiary oznaczaj ołówkiem na drzwiach, żeby wiedzieć, gdzie wiercić. Nie wahaj się wyposażyć się w okulary ochronne, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do oczu. Powoli, prostopadle i bez szarpnięć przewierć drzwi. Jeśli drzwi wykonane są z drewna, należy wiercić tak długo, aż czubek wiertła będzie wystawał na zewnątrz. Będziesz musiał wiercić po drugiej stronie drzwi, aby uniknąć skrzypienia drewna.

Polecamy Wam użycie wierteł koronowych lub listkowych do szczególnie twardych materiałów. Zacznijcie wiercenie od środka okręgu, który zaznaczyliście jako obrys wizjera. Następnie wkładamy nowy wizjer w drzwi z obu stron (soczewką do zewnątrz) i dokładnie, za pomocą śrubokrętu, skręcamy do momentu unieruchomienia.

Montaż wizjera w drzwiach jest bardzo prosty, a gwarantuje Ci dodatkowe bezpieczeństwo. Unikniesz otwarcia drzwi każdej podejrzanej osobie. Istnieją również elektroniczne wizjery z kamerami wideo, dzięki którym wiesz, kto przechodził obok Ciebie podczas Twojej nieobecności lub widzisz, kto zbliża się do Ciebie, nawet się nie ruszając. Możesz również uzupełnić swoje bezpieczeństwo o elektrozaczep, który zablokuje uchylone drzwi, co pozwoli Ci lepiej poznać intencje osoby, która do Ciebie przychodzi.

Twój wizjer jest teraz na swoim miejscu. Tylko nie korzystaj z okazji, aby szpiegować swoich sąsiadów!

Jak zamontować elektroniczny wizjer do drzwi?

W tym przypadku na montaż wizjera w drzwiach nie potrzebujemy dużego otworu. Musi być dopasowany do grubości przewodu łączącego kamerę od zewnętrznej strony drzwi z monitorem od strony domu. Przekładamy przewód przez otwór i odpowiednio ustawiamy elementy elektronicznego przyrządu względem siebie, dociskając je do drzwi. Następnie łączymy kamerkę z uchwytem monitora za pomocą śrub oraz instalujemy ekran. Wizjer elektroniczny nie wymaga żadnych kabli i dostępu do prądu, ponieważ jest zasilany bateriami.

Montaż wizjera w drzwiach - jaki model wybrać?

Współczesne wizjery mają dużo lepszą jakość i funkcjonalności niż ich starsze odpowiedniki. Przykładowo można dostać modele odporne na działanie ognia, wykonane ze szkła i metalu, a nie tworzyw sztucznych. Poprawił się też zasięg pola widzenia, które zapewnia wizjer do drzwi. Duży obszar to udogodnienie zwłaszcza dla osób starszych, ale także wszystkich mających problemy ze wzrokiem.

Co więcej, stare przyrządy można było wykręcić od strony zewnętrznej bez specjalistycznych narzędzi, co jest niemożliwie w przypadku solidnych współczesnych judaszy. Z kolei wprowadzenie rozwiązań elektronicznych pozwoliło na obserwację otoczenia drzwi przez wizjer także, gdy jest ciemno. Wykorzystywane jest do tego promieniowanie podczerwone. Kolejny nowatorski wariant to judasz umożliwiający obserwację obrazu przez podwójne drzwi. Unikniemy więc zdradzania naszej obecności w domu. Pomocny w tym celu będzie również wizjer z klapką (przesłonką), która niweluje przepływ światła z mieszkania.

Planując montaż wizjera w drzwiach, mamy do wyboru trzy główne typy produktów:

  • wizjer tradycyjny - jest to zwykły judasz, który każdy prawdopodobnie kiedyś widział. Jego pole widzenia to standardowo 160-180 stopni.
  • wizjer do drzwi panoramiczny - jak nazwa wskazuje, widzialny obszar jest większy - gwarantuje kąt widzenia 200 stopni. Nadaje się do bardzo grubych drzwi (ponad 5 cm), ale wyglądem przypomina zwykły judasz.
  • wizjer elektroniczny - zasilane na baterie urządzenie, które pokazuje na ekranie przestrzeń przed. Szczególnie polecany rodzinom z dziećmi, które nie dosięgają do tradycyjnego wizjera. Wizjery elektroniczne mają szereg nowoczesnych opcji dodatkowych, np. wbudowany dzwonek.

FAQ:

Jak zamontować wizjer do drzwi?

Jeśli mieliście wcześniej wizjer w drzwiach, wystarczy wymontować go i wkręcić nowy. Jeśli w drzwiach nie ma jeszcze otworu na judasza, trzeba go wywiercić - najlepiej wiertłami koronowymi lub listkowymi.

O czym pamiętać, wykonując montaż wizjera w drzwiach?

Bardzo ważny jest odpowiedni otwór - jego średnica musi zgadzać się ze średnicą elementu wizjera umieszczanego we wnętrzu drzwi. Za wysokość, na której powinien znajdować się wizjer w drzwiach, najczęściej przyjmuje się ok. 150 cm.

Jak zamontować wizjer elektroniczny?

Musimy wywiercić otwór na przewód łączący kamerę z ekranem, a następnie solidnie zamocować wszystkie pozostałe elementy urządzenia.

Udostępnij

Dodaj komentarz