Jak zamontować zamek nawierzchniowy?

Jak zamontować zamek nawierzchniowy?

- Kategorie : Blog

Doskonale wszystkim znany zamek nawierzchniowy, zwany też wierzchnim czy natynkowym ma mnóstwo zastosowań i jest jednym z najczęściej wybieranych zabezpieczeń. W dzisiejszym artykule odpowiadamy zatem na pytanie, jak założyć zamek wierzchni. Na początek jednak bardzo dobra wiadomość - montaż zamka nawierzchniowego to bułka z masłem nawet dla osób niemających nic wspólnego ze ślusarstwem.

Co warto wiedzieć przed montażem zamków nawierzchniowych?

Uniwersalność, niska cena, prostota działania i łatwy montaż to cechy, którym zamek nawierzchniowy zawdzięcza swoją popularność. Najczęściej decydujemy się na niego w następujących przypadkach:

 • kiedy drzwi posiadają już zamek wpuszczany, zamek nawierzchniowy można zamontować, żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Jest on zwykle dodatkowym zabezpieczeniem drzwi do mieszkania czy domu i montujemy go nad zamkiem wpuszczanym;
 • montaż zamka nawierzchniowego może być jedyną dostępną opcją w przypadku drzwi, które są zbyt cienkie lub wykonane z materiału, który uniemożliwia założenie zamka wpuszczanego;
 • zamek nawierzchniowy może być jedynym zabezpieczeniem, np. często montuje się go w drzwiach do wynajmowanych pokoi w mieszkaniu, do piwnic, bramy garażowej, a także do różnych biur i lokali;
 • ten typ zamka można stosować także do dodatkowego zabezpieczenia okien i drzwi balkonowych. Przydają się zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności właścicieli domu;
 • zamki nawierzchniowe polecamy do metalowych kurtyn, które zamykają np. lokal, przestrzeń przemysłową czy strefę pożarową w obiektach użyteczności publicznej.

Zamek wierzchni - montaż odpowiedniego modelu

Zastanawiając się, jak założyć dodatkowy zamek, warto również poświęcić czas na wybór odpowiedniego produktu. Jeśli chodzi o konstrukcję i sposób działania zamka, masz kilka opcji:

 • zamki zasuwkowe - drzwi są zamykane za pomocą zasuwki uruchamianej kluczem bądź gałką;
 • zamki zapadkowe - działają na zasadzie zatrzaskiwania drzwi za pomocą zapadki uruchamianej przez sprężynę;
 • zamki zapadkowo-zasuwkowe - masz pełną dowolność i możesz przekręcać zasuwkę lub zatrzaskiwać drzwi;
 • zamki bębenkowe - bębenek jest blokowany przez bolce, otwiera się go za pomocą klucza;
 • zamki typu cyklop - posiadają atest antywłamaniowy.

Oprócz tego zamki nawierzchniowe mogą być wzbogacone o łańcuch lub zapornicę do drzwi, które umożliwiają uchylenie drzwi tylko o mały kąt po odblokowaniu zamka. Koledzy przyszli namawiać Cię do imprezy a Ty zaplanowałaś/-eś wieczór w szczelnym burrito z kocyka? Lekko uchyl drzwi, żeby nie ich „nie zarazić” i grzecznie wyprosić. Żeby montaż zamka nawierzchniowego przebiegł prawidłowo, należy także wybrać go zgodnie z kierunkiem otwierania drzwi (w lewo lub w prawo, na zewnątrz lub do wewnątrz). Możesz też kupić model uniwersalny, który odwraca się, nie obniżając przy tym funkcjonalności i klasy zabezpieczenia zamka.

Warte rozważenia są jeszcze dwie kwestie:

 • klasa bezpieczeństwa - każdy producent zamków oznacza swoje produkty kodem, a klasa zabezpieczenia antywłamaniowego (od 1 do 7) znajduje się na pozycji siódmej. Jeśli kupujemy zamek do drzwi do domu czy mieszkania lub do wynajmowanego pokoju, wybierzmy jak najwyższą klasę antywłamaniową. Niższy poziom ochrony możemy ewentualnie wybrać w przypadku zamka do piwnicy czy kotłowni;
 • materiały - warto wybierać trwałe, wykonane z tworzywa wysokiej jakości zamki, które będą bez szwanku działały i chroniły dostępu do pomieszczenia przez długie lata. Tak jak w przypadku wielu innych produktów - warto dopłacić, żeby oszczędzić sobie stresu, czasu i pieniędzy na naprawę lub nowy zamek. Pamiętaj, że jeżeli kupujesz zamek nawierzchniowy do bramy garażowej, warto zwrócić uwagę na to, czy materiały będą odporne na różne warunki pogodowe i zabezpieczone przed korozją.

Montaż zamka nawierzchniowego krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, montażem zamków nawierzchniowych może zająć się każdy. Nie musimy płacić pracownikowi pogotowia zamkowego. Z reguły do zamków jest dołączona instrukcja opisująca cały proces, lecz warto wspomóc się dodatkowymi źródłami, na przykład niniejszym artykułem. Zatem, jak zamontować zamek nawierzchniowy do drzwi?

 1. W zależności od tego, jakie masz drzwi - stalowe czy drewniane - przygotuj odpowiednie wiertła.
 2. Potrzebujesz szablon, który umożliwi Ci wyznaczenie miejsc na odwierty. Kupując zamek wierzchni, zazwyczaj otrzymujesz w komplecie gotowy szablon. W przeciwnym wypadku zaufaj swoim artystycznym zdolnościom i odrysuj zamek na kartce od tej strony, od której przykręcisz go do drzwi. Następnie wytnij otwory na śruby i wkładki. Szablon gotowy!
 3. Zamek montuje się po wewnętrznej stronie skrzydła drzwi, blisko jego krawędzi. Naklej więc szablon na wewnętrzną stronę drzwi i zaznacz ołówkiem miejsca, w których będziesz wiercić otwory na śruby do mocowania i wkładkę cylindryczną.
 4. Wybierając wiertła dopasowane do materiału drzwi i do średnicy śrub, wywierć otwory na śruby.
 5. Korzystając z małego wiertła, wykonaj niewielki otwór na wkładkę cylindryczną. Nawierć środek otworu.
 6. Następnie weź otwornicę i wiertło pilotujące, żeby wyciąć w skrzydle otwór od wewnątrz. Dowierć go teraz od zewnątrz na wylot.
 7. Włóż wkładkę cylindryczną i dokręć do niej śruby. Może się zdarzyć, że będzie trzeba wywiercić jeszcze otwory na płytkę maskującą.
 8. Otwórz rygiel i przymknij drzwi, żeby ocenić, w jakim miejscu zamocować zaczep. Żeby rygiel trzymał się stabilnie, zaczep nie może być ani zbyt blisko, ani zbyt daleko.
 9. Jeśli występuje problem z zahaczaniem rygla o krawędź naczepu, skorzystaj ze specjalnych stalowych płytek, które powinny znaleźć się w zestawie z zamkiem.
 10. Wszystko jest na swoim miejscu i pasuje do siebie? Brawo, teraz wywierć w ościeżnicy otwory na zaczep i przykręć go.
 11. Załóż obudowę i pokrętło. Montaż zamka nawierzchniowego masz z głowy.

Wymiana zamka nawierzchniowego

Montaż zamka nawierzchniowego, kiedy wymieniamy stary model na nowy, jest jeszcze prostszy. Po zakupie nowego zamka o odpowiednich wymiarach i kierunku otwierania można przystąpić do pracy:

 1. Zdejmij klamki lub gałki z drzwi.
 2. Odkręć śruby mocujące zamek i wyjmij go.
 3. Sprawdź wymiary sejfu i płyty czołowej. Jeśli są większe od starego zamka, zaznacz nowe wymiary i poszerz przejście za pomocą frezu.
 4. Zamontuj i przykręcić nowy zamek po wewnętrznej stronie skrzydła.
 5. Umieść uchwyty lub gałki i ewentualnie rozety.

Wymiana zamka natynkowego jest bardzo prostą czynnością nawet dla najbardziej niedoświadczonych majsterkowiczów. Zamontowanie go w nowych drzwiach jest nieco bardziej skomplikowane, ale nie trzeba mieć żadnej wiedzy technicznej z zakresu stolarstwa, żeby zrobić to z powodzeniem. Jeśli jednak wolisz skorzystać ze wskazówek profesjonalistów, skontaktuj się z nami - podsuniemy Ci zamek w pełni dopasowany do warunków montażowych i parametrów konkretnych drzwi.

FAQ

Czy montaż zamków nawierzchniowych można wykonać samemu?

Tak - montaż zamków nawierzchniowych jest bardzo łatwy i szybki. Nie trzeba korzystać z pomocy tzw. pogotowia zamkowego, ponieważ poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony majsterkowicz.

Jak wykonać montaż zamka nawierzchniowego?

Używamy szablonu dołączanego do zamków nawierzchniowych lub rysujemy go sami. Po wewnętrznej stronie skrzydła oraz blisko krawędzi skrzydła naklejamy szablon i zaznaczamy otwory. Wiercimy dziury, wykonujemy otwór na wkładkę cylindryczną i podążamy za kolejnymi krokami z naszej instrukcji umieszczonej wyżej.

Jak wybrać zamek wierzchni?

Przede wszystkim musi być dopasowany do kierunku otwierania drzwi, ale można kupić model uniwersalny. Zwróć też uwagę na klasę antywłamaniową i materiał, z którego go wykonano.

Udostępnij

Dodaj komentarz