Jak zamontować zawiasy do drzwi?

Jak zamontować zawiasy do drzwi?

- Kategorie : Blog

Swobodne otwieranie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych to coś, na co, na co dzień zdecydowanie nie zwracamy uwagi. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy skrzydło drzwiowe zaczyna się zacinać bądź opadło, szurając o podłogę, powodując w ten sposób rysy na jej powierzchni. My jesteśmy zwolennikami prewencyjnych zachowań, stąd też dziś poruszymy następującą kwestię – jak zamontować zawiasy do drzwi? Wszytko, dlatego, że już na tym etapie pojawiają się niekiedy błędy, skutkujące usterkami w przyszłości.

Jak zamontować skrzydło drzwiowe? Kilka słów o montażu drzwi

Zacznijmy jednak od samego początku. By w ogóle przystąpić do mocowania naszych zawiasów, należy najpierw odpowiednio „założyć” drzwi. Wielu z nas montaż drzwi wydaje się czymś nieziemsko trudnym. Nie będziemy jednak ukrywać, że do tej czynności potrzebna jest odpowiednia wiedza, aby skutecznie doprowadzić ten cały żmudny proces do końca. Stąd też radzimy – jeśli nie wiemy, jak to zrobić, zleć to zadanie fachowcom. Oszczędzi Ci to naprawdę sporo nerwów!

Jednak przybliżmy Ci, jak może wyglądać montaż drzwi. W przypadku montażu nowych drzwi wewnętrznych najpierw bardzo dokładnie mierzy się przestrzeń w otworze drzwiowym, w której mają być one osadzone. Zazwyczaj wykonuje to fachowiec, ponieważ wcale nie jest to taka łatwa sprawa.

Kiedy ta czynność jest już zakończona, przychodzi czas na zapoznanie się instrukcją montażu ościeżnicy. Oczywiście jest to krok, którego nie można pominąć. Później najczęściej należy odpowiednio złożyć ościeżnicę. Będziemy używać do tego śrub bądź kleju – wszystko zależy od specyfiki danego produktu. Teraz jej nie dotykajmy – to nasze jedyne zadanie! Tak zmontowaną ościeżnicę należy pozostawić mniej więcej na godzinę, żeby wszystkie jej elementy się ze sobą dobrze zespoliły.

Następnie montujemy ościeżnicę, tak, aby między nią a ścianą była przerwa na około 2 centymetry. Wszystko dlatego, że tę przestrzeń między otworem a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Pomagamy w tym sobie kotwami albo specjalnymi kołkami rozporowymi. Później piankę usuwa się nożykiem lub nożyczkami, jeśli wypłynęła ona ze szczeliny. Na tak przygotowaną przestrzeń nakłada się opaski maskujące. Ostatnim krokiem będzie pamiętanie o uszczelnieniu silikonem styku ościeżnicy z podłogą. Następnie przychodzi czas, aby zawiesić skrzydło drzwiowe.

Jak zamontować zawiasy do drzwi? Przygotowanie

Jak podczas każdej pracy tego typu, montaż zawiasów należy zacząć od odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim musimy dopasować drzwi i zawiasy. Zmierzmy dokładnie przestrzenie, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – zapytajmy fachowca. Kiedy masz już wszystko, czas zastanowić się, jakimi narzędziami będziemy operować. Najczęściej będzie to odpowiedni rodzaj śrubokrętu. Ponadto w całym procesie z pewnością przyda się poziomica.

Teraz czas na uporządkowanie miejsca pracy – podczas niej powinniśmy mieć przecież przestrzeń. Zabierzmy więc z okolic skrzydła drzwiowego wszelkie niepotrzebne przedmioty, a podłogę najlepiej osłoń szmatką. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Skrzydło drzwi wewnętrznych – montaż zawiasów do ich powierzchni

Należy zacząć od tego, że zawiasy drzwi najlepiej montować do ościeżnicy, kiedy jest już ona dobrze umiejscowiona w otworze. Zazwyczaj umieszcza się w niej trzy zawiasy do drzwi.

Bardzo ważne jest, aby były one odpowiednio dopasowane do skrzydła. Powinna także mieć zawiasy zamontowane po odpowiedniej stronie, ponieważ drzwi dzieli się na prawe i lewe. Jakakolwiek pomyłka na tym etapie z pewnością będzie miała przykre konsekwencje, związane z dodatkową pracą. Zdarza się jednak, że zawiasy są już fabrycznie przytwierdzone do ościeżnicy i skrzydła. Zdecydowanie ułatwia to cały proces.

Jak zamontować zawiasy w drzwiach? Drzwi wejściowe

Jeśli chodzi o drzwi wejściowe, to sprawa wygląda dokładnie tak samo, jednak częściej są one zamontowane fabrycznie – wszystko tak naprawdę zależy od producenta. Zawiasy dołączone są do zestawu, który zawiera ościeżnicę i skrzydło drzwi. Tak jak już wspominaliśmy, jest to ogromne ułatwienie dla fachowców bądź osób, które decydują się samodzielnie na pojęcie tego zadania!

Jak wymienić zawias?

Najważniejsze jest to, aby odpowiednio dobrać odpowiednie zawiasy do skrzydła drzwiowego. Należy bowiem zdać sobie sprawę, że na przykład tego typu produkty do drzwi drewnianych będą nieco inne niż w przypadku drzwi wykonanych z metalu. Jest to istotne, by cały mechanizm dobrze spełniał swoje zadanie.

Wymiana zawiasu polega na wykręceniu starych z ościeżnicy oraz samego skrzydła. Należy dokładne zmierzyć odległości, aby wykonać to prawidłowo.

Jak dbać o zawiasy w drzwiach?

  • Regularnie sprawdzajmy i konserwujmy zawiasy – użyjmy do tego dedykowanego smaru, aby zapobiec rdzewieniu i zapewnić płynne działanie.
  • Unikajmy nadmiernego obciążania drzwi – nie uderzajmy drzwiami lub nie ciągnijmy ich zbyt mocno.
  • Dokładne wyregulowanie zawiasów to rozwiązanie problemu na opadające skrzydło lub szuranie o podłogę, podczas zamykania drzwi.
  • W razie potrzeby skonsultujmy się z fachowcem – jeśli zawiasy wymagają naprawy lub wymiany, skontaktujmy się z profesjonalistą, aby uniknąć dalszych problemów.

FAQ:

  • Jak wygląda montaż drzwi wewnętrznych?

Najpierw należy dokonać dokładnych pomiarów otworu drzwiowego. Później montuje się w nim ościeżnicę, którą wcześniej składa się za pomocą kleju albo śrub. Kiedy te elementy już się ze sobą połączą, umieszcza się ościeżnice w otworze, tak aby pomiędzy nimi było około 2 cm przerwy na piankę. Później nakłada się na nie opaski oraz skrzydło drzwiowe.

  • Jak zamontować zawiasy do drzwi?

Zawiasy często są zamontowane do drzwi i ościeżnicy fabrycznie, co zdecydowanie ułatwia cały proces. Jeśli jednak tak nie jest, zachęcamy do skorzystania z usług fachowców.

  • Jak wymienić zawiasy w drzwiach?

Należy przede wszystkim dopasować je do naszego skrzydła drzwiowego. Wszystko dlatego, że zawiasy do drzwi metalowych będą inne niż do tych z drewna. Później dokonuje się dokładnych pomiarów, wykręca się stare zawiasy i montuje nowe.

Udostępnij

Dodaj komentarz