Jak zmienić kierunek otwierania zamka na lewy lub prawy?

Jak zmienić kierunek otwierania zamka na lewy lub prawy?

- Kategorie : Blog

Wyróżniamy wiele kwestii, które przed zakupem zamka należy sprawdzić – na przykład równie ważne, jak jego wymiary jest to, jak zapadka zamka ułożona została pod względem kierunku otwierania drzwi. Na szczęście w części modeli możliwa jest zmiana kierunku zamka na lewy lub prawy – jak to zrobić? A jeśli się nie da, jak wybrać właściwy model zamka?

Kiedy jest możliwa zmiana kierunku zamka na lewy lub prawy?

Czasem okazuje się, że kupując zamek do drzwi, nie zwróciliśmy uwagi, że pasuje do drzwi otwieranych w przeciwnym kierunku niż nasze. A niektóre modele drzwi da się też obrócić po wymianie ościeżnicy i zawiasów, co jest zabiegiem pożądanym podczas rearanżacji mieszkania. W obu przypadkach pozostaje jednak kwestia dostosowania zamka do położenia drzwi. To, czy da się to zrobić, zależy natomiast od jego modelu.

Do grupy zamków odwracalnych (uniwersalnych) należą głównie zamki wpuszczane, nie wszystkie, ale przeważająca część aktualnie produkowanych modeli. Mechanizm zamka tego rodzaju da się łatwo (oraz samodzielnie) dostosować. Również niektóre zamki nawierzchniowe – otwierane z zewnętrznej strony lokalu za pomocą klucza, z drugiej przy użyciu gałki, pokrętła – są dostępne w uniwersalnym wariancie. Najłatwiej sprawdzić tę możliwość w specyfikacji technicznej danego modelu, a w jego instrukcji znajdziemy schemat zmiany położenia zapadki.

Jak zmienić kierunek zamka na lewy bądź prawy?

Konkretny sposób zmiany kierunku zamka z lewego na prawy czy na odwrót wynika z jego konstrukcji, a więc zależy od danego modelu. Zamki wpuszczane podklamkowe oprócz rygla posiadają też zapadkę, którą porusza klamka – zmiana kierunku zamka polega więc na zwolnieniu sprężyny mocującej zapadkę, wysunięciu jej i odwróceniu oraz ponownym zamontowaniu. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku, jeżeli dostosowaniu poddajemy zamek nawierzchniowy. Modele zamków nieco się jednak od siebie różnią, choćby samym sposobem mocowania zapadki.

  1. Zwykle z boku kasety – ponad otworem na klamkę (należy sprawdzić budowę zamka w instrukcji) – znajduje się mała śruba lub otwór. Po wykręceniu śruby mocującej zapadkę do mechanizmu zamka bądź wsunięciu w otwór płaskiego śrubokrętu zwalniamy sprężynę blokującą wał zapadki.
  2. Język zapadki zostaje uwolniony, więc możemy ją wyciągnąć. Cała ta zmiana kierunku zamka polega wyłącznie na obróceniu zapadki o 180°. Dalej pozostaje ją ponownie zamontować. Sam rygiel wchodzi najczęściej do okucia i ma symetryczną budowę, więc działa niezależnie od kierunku otwierania.
  3. Po obróceniu i włożeniu zapadki wystarczy mocno dokręcić śrubkę bądź odpowiednio wcisnąć zapadkę aż do automatycznego zablokowania się sprężyny (które zwykle oznajmia charakterystyczne kliknięcie).

Producent zamków może naturalnie zastosować inne rozwiązanie do mocowania oraz blokowania zapadki. Czasem zamiast śruby lub otworu w kasecie znajduje się trzpień, który trzeba wcisnąć w otwór aż do odblokowania się sprężyny. Innym razem samą śrubę musimy wycisnąć do przodu, a nie wykręcić. Nierzadko w otwór należy włożyć nie płaski śrubokręt, ale np. klucz imbusowy. Wszystko zależy od modelu, więc przed rozpoczęciem pracy najlepiej zapoznać się z instrukcją.

Co zrobić, jeśli nie da się zmienić kierunku otwierania zamka?

W przypadku wyboru odpowiedniego zamka – uniwersalnego lub dostosowanego do kierunku otwierania się drzwi, sprawa zamknięta. Jeśli jednak jest to niemożliwe, pozostaje wymiana całego zamka na nowy. Wiele stacjonarnych, a także sklepy online – w tym nasz sklep z zamkami Fernand.pl – umożliwia zwrot bądź wymianę produktów, zatem nie wiąże się to ze stratą środków. Jak wybrać odpowiedni zamek?

Jak rozróżnić drzwi lewe i prawe i dobrać do nich zamek?

Jako sprzedawcy zawsze zamek oznaczamy zgodnie z danymi producenta jako uniwersalny lub do drzwi prawych bądź lewych. W drugim przypadku należy upewnić się, z którym typem drzwi mamy do czynienia. Kwestia jest standaryzowana – zasady określania kierunku drzwi wyznacza norma DIN 107.

Stajemy przed drzwiami w taki sposób, żeby otwierały się w naszym kierunku – gdy zawiasy znajdują się po prawej stronie skrzydła, są to drzwi prawe, a analogicznie zawiasy po lewej stronie oznaczają drzwi lewe. Jeżeli natomiast zawiasy są ukryte, sprawdzamy położenie klamki. Gdy znajduje się po lewej stronie, mamy drzwi prawe i na odwrót, ponieważ zawiasy są zawsze zlokalizowane po przeciwległej stronie klamki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu zamka?

Dopasowanie zamka do drzwi lewych czy prawych lub możliwość zamiany zapadki to już połowa sukcesu, ale montowany zamek musi też jeszcze mieć odpowiednie wymiary. Trzeba zatem zmierzyć rozstaw zamka (to odległość od osi otworu klamki do osi otworu pod klucz), głębokość, czyli odległość od czoła zamka do osi obrotu klamki, i długość trzpienia klamki. Kolejno należy sprawdzić długość i szerokość czoła oraz wysokość i szerokość puszki i dobrać zaczep pasujący do futryny. Szczegóły znajdziesz w poradniku Jak prawidłowo zmierzyć i dobrać zamek do drzwi

Poza kwestiami czysto praktycznymi warto także zwrócić uwagę na aspekt estetyczny produktu, m.in. zorientować się w dostępnych wariantach wykończenia czoła zamka, które możemy dopasować do kolorystyki klamki i okuć.

Planując montaż czy wymianę zamka do drzwi, na pewno warto też sprawdzić, jakie nowoczesne rozwiązania aktualnie oferuje branża. Obecnie dużą popularnością cieszą się m.in. automatyczne inteligentne zamki, otwierane za pomocą aplikacji, odcisku palca czy też kodu dostępu, które pozbawiają konieczności codziennego pamiętania o kluczach, oszczędzają czas i zwiększają komfort.

Specjaliści sklepu Fernand.pl z przyjemnością pomogą dobrać odpowiednie rodzaje zamka, dopasować wymiary i warianty – zachęcamy do kontaktu!

FAQ:

Jak wybrać zamek do drzwi lewych, a jak do prawych?

Zamek zawsze jest oznaczony jako uniwersalny (do wszystkich drzwi – możliwa jest zmiana kierunku zamka) bądź pasujący do drzwi lewych lub prawych. Stajemy przed drzwiami tak, żeby otwierały się w naszym kierunku. Jeśli ich zawiasy są po lewej, a klamka po prawej stronie, mamy do czynienia z drzwiami lewymi (i na odwrót).

Jak zmienić kierunek otwierania zamka na lewy lub prawy?

Dokładny schemat zmiany kierunku zamka jest dostępny w instrukcji dołączonej do produktu. Ogółem czynność polega na odblokowaniu sprężyny zapadki, wyciągnięciu zapadki i obróceniu jej o 180° oraz ponownym zamontowaniu.

Które rodzaje zamków dają możliwość obrócenia zapadki?

W odwracany mechanizm są wyposażone niektóre zamki nawierzchniowe i większość wpuszczanych (montowanych w środku drzwi – po zamknięciu zamka jego rygiel i zapadka wchodzą w otwory futryny). Nie jest to natomiast cecha wszystkich modeli – należy zweryfikować taką informację w specyfikacji technicznej danego zamka. 

Udostępnij

Dodaj komentarz