Jak zmienić kod w sejfie?

Jak zmienić kod w sejfie?

- Kategorie : Blog

Sejfem nazywamy urządzenie, w którym – przynajmniej w teorii – możemy bezpiecznie przechowywać najkosztowniejsze przedmioty w domu lub w firmie. Wiele osób umieszcza w nim biżuterię, niektórzy papiery wartościowe, a jeszcze inni poufne dokumenty, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Wszystkie urządzenia łączy jedno – dostęp do ich wnętrza powinien mieć jedynie właściciel. Jak zmienić kod w sejfie, aby jeszcze bardziej zabezpieczyć jego wnętrze? Podpowiadamy!

Do czego służą sejfy?

Sejf to urządzenie występujące w wielu wariantach, które można z łatwością dopasować do planowanego sposobu użytkowania. Modele różnią się między innymi przeznaczeniem, wyglądem i pojemnością, lecz łączy je funkcja zabezpieczająca, polegająca na tym, że drzwi sejfu mogą otworzyć tylko i wyłącznie osoby, dysponujące specjalnym kodem. Nie bez powodu sejfy stanowią doskonałe zabezpieczenie najbardziej wrażliwych dokumentów czy kosztowności. Są wykonane z najtrwalszych materiałów dostępnych w przemyśle, w wielu przypadkach są ognioodporne i odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane łomem, przecinarkami i wieloma innymi narzędziami ręcznymi lub elektrycznymi.

Sejf, w zależności od konkretnego rodzaju, może opierać się działaniu ognia nawet przez 120 minut, lecz jest to parametr, na który rzadko decydują się prywatni użytkownicy, a prędzej przedsiębiorcy. W wielu firmach tego rodzaju akcesoria są niezbędne i jednocześnie stanowią doskonałą inwestycję.

Sejf – rodzaje i warianty

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów sejfów, różniących się przede wszystkim ich przeznaczeniem, a tym samym również cechami technicznymi:

  • Sejfy ścienne – bardzo popularne i łatwe w aranżacji, gdyż można je zamontować w ścianie i ukryć przed wzrokiem gości oraz współpracowników biznesowych.
  • Sejfy meblowe – równie popularne, lecz nieco mniej bezpieczne. Montuje się je bezpośrednio w jednej ze swoich szaf w taki sposób, aby nie zwracały na siebie żadnej uwagi.
  • Sejfy podłogowe – bardzo dobry wybór w każdym przypadku. Tego typu urządzenia należy wmontować w podłogę i zakryć miejsce instalacji elementem posadzki, który można zdjąć w razie potrzeby.
  • Sejfy o przeznaczeniu specjalnym – to największa kategoria sejfów, w której znajdują się urządzenia przeznaczone na broń, ognioodporne, pancerne i antywłamaniowe, depozytowe, hotelowe oraz wiele innych.

Sejfy różnią się także rodzajem zamka – na rynku znajdziemy modele elektroniczne, mechaniczne oraz biometryczne. Wszystkie łączy bezpieczeństwo, lecz różni sposób ich obsługi.

Po co zmieniać kody w sejfie?

Zmiana kodu w sejfie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania. Wie o tym na szczęście wielu właścicieli, którzy zmieniają kod z kilku typowych powodów.

  • Bezpieczeństwo – kod w sejfie jest kluczem do jego wnętrza, dlatego zawsze warto go zmienić wtedy, kiedy obawiamy się, że ktokolwiek niepowołany mógł wejść w jego posiadanie. Warto to zrobić np. wtedy, gdy zapomnimy go zamknąć na jakiś czas lub w sytuacji, gdy przekazaliśmy kod osobie, do której straciliśmy zaufanie bądź chcieliśmy dać dostęp wyłącznie jednorazowo.
  • Komfort – bywa tak, że sporządzony przez kogoś kod z niczym nam się nie kojarzy, warto go wówczas zmienić na inne cyfry, które znacznie łatwiej zapamiętamy. Istotne jest jednak, aby ich połączenie było z pozoru zupełnie chaotyczne. Umieszczanie w kodzie daty urodzenia czy numeru PESEL to duży błąd, przez który wiele osób traci swoje oszczędności.
  • Zmiana cykliczna – w dużych firmach, w których do jednego sejfu ma dostęp kilka osób, warto zmieniać kod co pewien czas. Wówczas, nawet jeśli okazałoby się, że jeden z pracowników nie jest lojalny, to istnieje mała szansa, że przekazany przez niego kod złodziejowi będzie działał np. po kilku dniach.

Jak zmienić kod w sejfie na zamek mechaniczny?

Zamek mechaniczny to najpopularniejszy mechanizm – klasyczny, tradycyjny, a przy tym także niezawodny. Do jego działania nie jest potrzebna bateria, akumulator czy też dostęp do prądu. Niestety kod wprowadza się pokrętłem w bardzo precyzyjny sposób, dlatego nie wszyscy są w stanie z niego korzystać, np. osoby starsze lub niepełnosprawne.

Jak zmienić kod w takim urządzeniu? Wystarczy otworzyć sejf i zamknąć zamek, jednak przy w dalszym ciągu otwartych drzwiach. W kolejnym kroku należy wpisać swój dotychczasowy kod, a pokrętło pozostawić na ostatniej liczbie szyfru. Następny etap oznacza już włożenie do wnętrza klucza ustawiającego i obrócenie go do 90 stopni – wówczas należy wprowadzić nowy kod, po czym wyjąć klucz z gniazda. Zawsze warto sprawdzić działanie kodu jeszcze przy otwartych drzwiach, aby nie stracić dostępu do jego wnętrza przy błędnie wykonanym szyfrowaniu.

Jak zmienić kod w sejfie elektronicznym?

Urządzenie elektroniczne działa na zupełnie innej zasadzie. Przede wszystkim obsługa takiego sejfu różni się w zależności od jego producenta, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy warto sprawdzić na jego temat wszystkie informacje w instrukcji obsługi. Z reguły znajduje się w niej dział przeznaczony dla osób, które chcą zmienić kod w sejfie elektronicznym.

Należy całą czynność oczywiście przeprowadzić przy otwartych drzwiach, po czym wcisnąć lub przytrzymać (zależnie od producenta) klawisz „0”. Po wygenerowaniu przez urządzenie kodu dźwiękowego można przejść do wprowadzenia aktualnego kodu, a potem do wpisania nowego. Zazwyczaj urządzenie poinformuje o tym prawidłowym przeprowadzeniu tego procesu sygnałem dźwiękowym. Co ważne – dźwięk może się różnić w zależności od producenta. W jednych prawidłowe wprowadzenie kodu sygnalizowane jest jednym tonem, a w innych – trzema lub dwoma.

FAQ:

Do czego służy sejf?

Sejf to urządzenie zabezpieczające, w którym przechowuje się różne kosztowności i w ten sposób zabezpiecza się je przed kradzieżą.

Jak zmienić kod w sejfie mechanicznym?

Aby zmienić kod w sejfie mechanicznym, należy otworzyć drzwi, zamknąć zamek przy otwartych drzwiach i ponownie go rozszyfrować dotychczasowym kodem. W kolejnej czynności trzeba włożyć klucz ustawiający do gniazda i przekręcić go do oporu, po czym ustawić swój nowy kod.

Jak zmienić kod w sejfie elektronicznym?

Ustawienie nowego kodu w sejfie elektronicznym polega na otwarciu drzwi, kilkukrotnym naciśnięciu lub przytrzymaniu klawisza „0” oraz wpisaniu aktualnego kodu. Po tym etapie można już wprowadzić kolejny, nowy szyfr.

Udostępnij

Dodaj komentarz