Jak zmierzyć rozstaw zamka w drzwiach?

Jak zmierzyć rozstaw zamka w drzwiach?

- Kategorie : Blog

Pomiary zamka do drzwi to kluczowe zagadnienie, którego wynik ma bezpośredni wpływ na możliwość montażu wybranego modelu w danym skrzydle drzwiowym. Podstawowym wymiarem jest odstęp pomiędzy klamką a zamkiem, lecz równie istotna jest głębokość oraz długość i szerokość czoła. Wcześniej jednak należy określić jego rodzaj oraz możliwości techniczne przeprowadzenia instalacji. Zobacz koniecznie jak zmierzyć rozstaw zamka w drzwiach i dlaczego wynik ma tak duże znaczenie.

Rodzaje zamków do drzwi

Wszyscy mamy do czynienia z zamkami do drzwi wewnętrznychzewnętrznych na co dzień. Jedne umieszczone na skrzydle drzwi zewnętrznych chronią dom lub mieszkanie przed wtargnięciem intruzów, a wewnętrzne – przed otwarciem drzwi np. przez dzieci. Tak czy inaczej, zamki na dobre zadomowiły się w naszym środowisku i pełnią w nim bardzo istotną rolę ochronną. Wcześniej, przed odpowiedzią na pytanie jak zmierzyć rozstaw zamka, warto poznać najczęściej spotykane zamki.

Najpopularniejszym podziałem zamków drzwiowych jest ze względu na sposób ich montażu. Wyróżniamy dwa typy:

  • Zamki wpuszczane – wariant ten po montażu pozostaje całkowicie schowany w skrzydle drzwiowym, dlatego do mechanizmu nie ma dostępu ani włamywacz, ani domownik. Zatrzask obsługuje się za pomocą klamki.
  • Zamki nawierzchniowe – ten rodzaj z kolei montuje się, jak sama nazwa wskazuje, na powierzchni drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych, dlatego instalacja obejmuje także blokadę na ościeżnicy. Zamki te nie należą do zbyt bezpiecznych – sposób montażu automatycznie sprawia, że nie są zbyt odporne na sforsowanie siłą.

Oczywiście to tylko podstawowy podział zamków do drzwi – kolejny obejmuje np. sposób ich otwierania czy też nietypowe rozwiązania technologiczne, np. zamki cyfrowe, biometryczne i magnetyczne. W większości powyższych przypadków znaczenie ma to, aby prawidłowo zmierzyć wkładkę.

Po co mierzyć rozstaw zamka w drzwiach?

Z zakupem zamka do drzwi nie mają problemu wyłącznie osoby, które kupiły drzwi pozbawione otworów. W ich przypadku wkładka, dzięki przeprowadzeniu montażu samodzielnie od A do Z, może mieć w zasadzie jakikolwiek rozmiar.

Inaczej jest, gdy chcemy wymienić uszkodzony zamek na nowy, czyli wymienić go całkowicie. Wówczas istotne jest, aby prawidłowo pobrać wszystkie pomiary – urządzenia te należą do bardzo precyzyjnych, dlatego ich zmierzenie powinno być jak najdokładniejsze.

Jak zmierzyć rozstaw zamka samodzielnie?

Rozstaw zamka to w zasadzie najważniejszy parametr podczas zakupu nowej wkładki, ma ogromny wpływ na możliwość przeprowadzenia montażu. Wynik mówi o odległości pomiędzy centralnym punktem otworu na klucz a otworem na klamkę i jest niezwykle istotny.

Oś należy mierzyć względem punktu obrotowego klamki i zamka, aby uzyskać wynik jak najbliższy prawidłowego. W większości przypadków, co wynika z założeń i sposobu działania samej wkładki, oczywiście najczęściej jest to sam środek otworów, ich punkt centralny. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że różnice pomiędzy kilkoma najbardziej popularnymi rozstawami wynoszą jedynie kilka milimetrów. Oznacza to, że każdy może z łatwością popełnić błąd, który może wiele kosztować.

Kolejnym istotnym wymiarem jest głębokość punktu centralnego wkładki w stosunku do czoła drzwi. Wymiar ten, znany po prostu jako głębokość, jest drugim, który producenci wkładek umieszczają w parametrach użytkowych swoich urządzeń.

Dla przykładu rozmiar wkładki 90/50 oznacza, że odległość pomiędzy środkiem bolca obrotowego klamki a zamka wynosi 90 mm, a odległość punktu centralnego zamka od czoła drzwi – 50 mm. Najpopularniejsze w naszym kraju są zamki wpuszczane o wymiarach:

  • 90/50,
  • 92/50,
  • 72/60,
  • 72/45,
  • i wiele innych.

Jak widać, różnice pomiędzy powyższymi wariantami mogą być tak małe, jak raptem 2 milimetry. Ręczny pomiar jest bardzo trudny, a zwrócenie uwagi na tak małe różnice w zasadzie niemożliwe bez dostępu do specjalnych narzędzi.

Poznaj wiele innych istotnych wymiarów

Podczas zakupu nowego zamka wpuszczanego należy także sprawdzić wiele innych wymiarów, które to – podobnie jak rozstaw zamka – mogą mieć wpływ na możliwość przeprowadzenia montażu.

  • W przypadku zamków wpuszczanych istotna jest również szerokość listwy czołowej zamka, która ma pasować do szerokości skrzydła drzwiowego, a także jej całkowita wysokość. To dwa wymiary, które są równie istotne jak rozstaw klamki.
  • W zamkach nawierzchniowych jest do pobrania nieco więcej wymiarów. Istotna jest całkowita wysokość i szerokość urządzenia, odległość od krawędzi drzwi do jego osi, a także wysokość i grubość rygla. Dużym ułatwieniem jest jednak brak potrzeby precyzyjnego dopasowania wymiarów, gdyż z reguły takiego zamka się nie wymienia, a montuje nowy jako pierwszy.

Jak mierzyć rozstaw zamka – skompletuj niezbędne narzędzia

Aby zmierzyć odległość czoła zamka czy jego rozstaw, warto najpierw przeszukać internet w celu znalezienia konkretnego zamka, który planujemy wymienić. Czasami znajduje się na nich wydrążony numer fabryczny bądź plakietka producenta, dzięki którym być może ręczne pobieranie wymiarów będzie zupełnie zbędne. Warto uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość i podejść do pomiarów z odpowiednio dużym zaangażowaniem. Kilkumilimetrowe różnice sprawiają , że o błąd pomiarowy nietrudno.

FAQ:

Jak zmierzyć rozstaw zamka w drzwiach?

Trzeba zmierzyć odległość pomiędzy środkiem otworu na bolec klamki i środkiem otworu na klucz. Tak uzyskany wynik, przeważnie wynoszący od 72 mm do nawet ponad 90 mm, to znany w branży stolarki drzwiowej parametr rozstawu zamka w drzwiach.

Jakie są inne istotne wymiary zamka do drzwi?

Sam pomiar rozstawu zamka nie wystarczy – podczas zakupu zamka wpuszczanego niezbędny okaże się także pomiar szerokości listwy czołowej oraz jej całkowita wysokość.

Jakie są rodzaje zamków?

Najpopularniejsze rodzaje zamków to modele wpuszczane oraz nawierzchniowe. Ich dalszy podział obejmuje także sposób otwierania (na klucz, wkładkę patentową, blokadę łazienkową lub oszczędnościowy) oraz funkcje dodatkowe. Tutaj warto wyróżnić zamki magnetyczne oraz cyfrowe i biometryczne.

Udostępnij

Dodaj komentarz