Jaką kłódkę do piwnicy wybrać?

Jaką kłódkę do piwnicy wybrać?

- Kategorie : Blog

Piwnica to miejsce dla naszych skarbów, czyli wymarzone pomieszczenie dla wszystkich chomików. Niezależnie od tego, jakich jest ona gabarytów, zawsze służy do przechowywania przedmiotów. Niekiedy są to bardzo drogie sprzęty, jak rowery, narty czy nawet sprzęt elektroniczny, z którego korzystamy raz na jakiś czas. Dlatego właśnie do tego typu pomieszczenia powinieneś wybrać dobrą ochronę. Rozwiązaniem będzie zakup standardowego zabezpieczenia, którym bez wątpienia jest kłódka do piwnicy – jak wybrać jednak tę odpowiednią?

Kłódka, czyli często wybierana ochrona

Kłódki są znane od wieków – korzystano z nich już w średniowieczu, a pewnie i jeszcze wcześniej. Jednak jej ponadczasowa funkcjonalność, niewielkie rozmiary, przystępna cena i skuteczność sprawiają, że korzysta się z nich po dziś dzień. Zabezpieczają garaże, piwnice, szafki na siłowniach czy nawet pamiętniki, z których korzystaliśmy w dzieciństwie. Dziś jednak skupimy się na kłódkach do piwnicy oraz jak wybrać tę najlepszą.

Jakie są rodzaje kłódek?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaka kłódka do piwnicy będzie najlepsza, należy poznać ich różne modele. Chyba każdy z nas wie, jak wygląda kłódka – bryłka z miejscem na klucz i półokrągłym uchem. To najbardziej znana jej wersjach, choć na rynku dostępna jest w wielu opcjach. Kłódki różnią się materiałem oraz wielkością.

Kłódki mosiężne

Kłódka mosiężna to, można by rzec, klasyka gatunku. Charakteryzuje się ona lekko złotym, nieco pomarańczowym kolorem. Wszystko przez materiał, z którego została stworzona – mosiądzu, będącego połączeniem miedzi i cynku. Ma on wiele zalet, ponieważ jest bardzo trwały i odporny na korozję. Dlatego też tak chętnie sięgają po niego konsumenci, ponieważ niekiedy w piwnicy może panować lekka wilgoć. W ofercie Fernand znajdziemy kłódki tego rodzaju w różnych rozmiarach, na przykład polecanym produktem z tej kategorii jest kłódka mosiężna TYPE 1 40 mm Thirard.

Kłódki ze stali nierdzewnej

Wiele osób wybiera je na zewnątrz swojego domu, ponieważ są one bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Nie straszne im wysokie i niskie temperatury, a przede wszystkim woda – jak sama ich nazwa wskazuje, są odporne na korozję. Asortyment naszego sklepu jest wypełniony tymi artykułami, chociażby takimi modelami jak kłódka na klucz okrągła ASTRA 70 mm Thirard | stal nierdzewna lub kłódka na klucz MARINOX zewnętrzna 40 mm Thirard.

Kłódki żeliwne

Kłódka żeliwna została stworzona ze stopu odpornego żelaza i węgla. Jest dość ciężka, choć właśnie temu zawdzięcza swoją wytrzymałość. Poza tym ma naprawdę dobrą tolerancję zarówno niskich, jak i wysokich temperatur.

Podział kłódek ze względu na zamknięcie

Jak się okazuje, kłódki grupuje się także według rodzaju ich zamknięcia. Poniżej prezentujemy przykłady modeli kłódek, które znajdziemy w naszym asortymencie.

Kłódki trzpieniowe

Kłódka trzpieniowa nie ma charakterystyczne pałąka. Ma za to niewielki, gruby i prosty trzpień – możemy nazwać go drążkiem. Są to kłódki antywłamaniowe, ponieważ ich budowa znacznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia przepiłowanie zabezpieczenia lub zdjęcie go, nawet z użyciem dużej siły.

Co ważne, kłódki trzpieniowe możemy zamieszkać tylko przy elementach współliniowych. Wszystko przez ich charakterystyczną budowę. Mimo tego naprawę wielu konsumentów decyduje się na jej zakup. W naszym asortymencie otrzymamy więc kłódki tego typu zbudowane ze stali, przeznaczone do korzystania zewnętrznego i wewnętrznego. Jest to na przykład taki model jak kłódka stalowa trzpieniowa LAND 90 mm Thirard.

Kłódki pałąkowe

Kłódka pałąkowa ma najbardziej klasyczny wygląd i zamknięcie. Jej charakterystyczne ucho i cały mechanizm otwiera i zamyka się za pomocą kluczyka. To rozwiązanie dla tych, którzy wolą stawiać na sprawdzone metody. Z pewnością skutecznie odstraszy ona potencjalnego złodzieja.

Ponadto jest to wygodne, jeśli mamy wiele kłódek i chcemy mieć je w systemie jednego klucza. Oznacza to, że jeden kluczyk będzie pasował do nich wszystkich. W sklepie Fernand kupimy już całe gotowe komplety takich produktów, na przykład pakowane po dwie sztuki.

Kłódki szyfrowane

To nowoczesne zamknięcie znalazło już wielu swoich zwolenników. Korzystając z niej, nie trzeba obawiać się zgubienia bądź zapomnienia klucza. Samodzielnie ustawiony kod pozwoli na skuteczną ochronę. W Fernand kupimy je w różnych kolorach i rozmiarach – od tych mniejszych po nieco większe modele. Poza piwnicą tego typu kłódki wykorzystuje się także do walizek czy szafek na siłownię, czy basen.

Kłódka do piwnicy – jak wybrać odpowiednią?

Najlepsza kłódka to oczywiście taka, która odpowiada na nasze potrzeby. Chodzi więc o to, aby dopasować wielkość bryły kłódki do zamknięcia i zwrócić uwagę, by pasowała do niego długością ucha. Większe kłódki sprawdzą się lepiej do cięższych drzwi, na przykład tych, służących do zamykania garaży. Do piwnicy bowiem często wchodzi się właśnie przez niego. Do zwykłych drzwi zleca się wybór mniejszego i lżejszego produktu.

Jej materiał wykonania również dostosuj do własnych upodobań i preferencji. Pamiętaj także, że warto zainwestować w porządne kłódki, które mają atesty antywłamaniowe, na przykład kłódki trzpieniowe. Standardowe kłódki z pałąkiem mogą natomiast posłużyć za dodatkową ochronę drzwi. Takie właśnie produkty znajdziemy w sklepie Fernand.

FAQ:

1. Jakie są rodzaje kłódek?

Jest to na przykład kłódka antywłamaniowa, czyli kłódka trzpieniowa z charakterystycznym, krótkim i prostym drążkiem. Poza tym wyróżniamy standardowe kłódki pałąkowe na kluczyk lub kod, stworzone z mosiądzu, stali nierdzewnej czy żeliwa, czyli połączenie żelaza z węglem.

2. Kłódka do piwnicy – co wybrać?

Musimy odpowiedzieć sobie, jakie dokładnie są nasze potrzeby. Należy określić też, czy drzwi, które chcemy zabezpieczyć, są ciężkie czy lekkie – oczywiście im wyższa wartość ich masy, tym korpus kłódki musi być do nich dopasowany proporcjonalnie. Kłódki pałąkowe nie są antywłamaniowe jak trzpieniowe, lecz będą solidną dodatkową ochroną.

3. Jak dobrać odpowiednią kłódkę?

Dokonajmy więc dokładnych pomiarów drzwi i spróbujmy określić ich wagę. Zwróćmy także uwagę na to, czy kłódka będzie na zewnątrz, czy wewnątrz – od tego bowiem zależy wybór jej materiału. Ważna będzie także długość trzpienia lub pałąka.

Udostępnij

Dodaj komentarz