Jaki zamek do drzwi wewnętrznych wybrać?

Jaki zamek do drzwi wewnętrznych wybrać?

- Kategorie : Blog

Zamki do drzwi pokojowych lub łazienkowych nie są tak istotne dla bezpieczeństwa osób i mienia jak zamki do drzwi wejściowych. Spełniają za to inną istotną funkcję - zepewniają domownikom prywatność. Podpowiadamy dziś, jaki zamek do drzwi wewnętrznych wybrać, zarówno jeśli kupujesz nowe drzwi, jak i wymieniasz stary zamek - samodzielny montaż nowego modelu wcale nie jest trudny!

Zamek do drzwi wewnętrznych - do czego nam się przyda?

Wybierając zamek centralny do drzwi pokojowych, musimy na start wyeliminować typowe modele przeznaczone do drzwi zewnętrznych - zamki wielopunktowe, zamki hakowe, zamki antywłamaniowe czy zamki elektromechaniczne. Nie potrzebujemy rozwiązań na miarę ochrony domu czy mieszkania przed włamywaczem, a raczej czegoś, co pozwoli nam zamknąć się w pokoju, gdy druga połówka każe wyrzucić śmieci.

Zamki mechaniczne to także częsty wybór do domowych gabinetów czy biur, w których przechowujemy dokumenty zawierający dane wrażliwe i inne poufne informacje. Dziecko, kredki i sterta dokumentów to zawsze złe połączenie…

Zamki w drzwiach wewnętrznych są przydatne też podczas imprez, kiedy chcemy wszystkie cenne przedmioty schować w jednym pomieszczeniu, które odizolujemy od gości. Werbalne prośby nie zawsze działają, dlatego bezpieczniej użyć klucza.

Drzwi wyposażone w zamki to must have w pokojach wynajmowanych. Niezabezpieczone lokum może sprawić, że kandydat na lokatora od razu poszuka lepszej oferty. Nic w tym dziwnego - mieszkając z obcymi ludźmi, będziemy czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, jeśli zamkniemy swój pokój przed wyjściem z domu.

Montaż zamka jest konieczny również w łazience i toalecie. Niektórzy stosują zapalone światło jako oznakę, że ktoś jest w środku, ale nie polecamy tego na dłuższą metę. Po pierwsze goście korzystający z WC mogą się czuć niekomfortowo bez blokady drzwi, a po drugie czasem ciągniemy za klamkę z przyzwyczajenia, mimo zapalonego światła.

Zamek wpuszczany czy nawierzchniowy do drzwi wewnętrznych?

Mamy dwa główne typy zamków do drzwi pokojowych: zamek wewnętrzny (wpuszczany) i nawierzchniowy. Czym się różnią i jakie mają zalety?

Zamki nawierzchniowe do drzwi wewnętrznych

Zamek nawierzchniowy, jak wskazuje nazwa, jest montowany na skrzydle drzwi, a zaczep, do którego wchodzi rygiel, na futrynie. Wszystkie elementy są widoczne, dlatego zamek natynkowy jest łatwy do instalacji. Zamki nawierzchniowe są niezawodne w przypadku cienkich drzwi, w których nie można zamontować zamków wpuszczanych. Co więcej, założenie zamka nawierzchniowego jest proste i szybkie, więc poradzisz sobie z tym samodzielnie.

Zamek nawierzchniowy zazwyczaj zapewnia niższy poziom ochrony wnętrza niż zamek wpuszczany, ale w przypadku drzwi pokojowych to nie zawsze musi być priorytet. Jeśli chodzi o sposób otwierania, zamki natynkowe z jednej strony mają wygodne pokrętło lub zasuwę, a z drugiej klucz.

Mamy trzy rodzaje zamków do drzwi montowanych na zewnątrz: zasuwkowe, zapadkowe i zapadkowo-zasuwkowe. Różnią się mechanizmem odpowiedzialnym za zamykanie i elementem, który go uruchamia (zasuwka ustępuje po przekręceniu klucza albo gałki, a zapadka - sprężyny).

Zamki wpuszczane do drzwi wewnętrznych

Jeśli chcesz zamykać pomieszczenie na klucz, możesz zainwestować również w zamki wpuszczane, czyli montowane wewnątrz drzwi. Choć instalacja zajmuje nieco więcej czasu, to też nie należy do trudnych. Drzwi muszą mieć otwór do włożenia zamka i być odpowiednio grube. Najpopularniejsze modele to zamki wpuszczane podklamkowe.

Zamki podtynkowe są schowane w środku drzwi, a na zewnątrz widać wyłącznie rozetę i klamkę. Zamki do pokojów można podzielić ze względu na mechanizm zamykający. Zawierają zasuwę, zapadkę, wkładkę cylindryczną albo rolkę, które są obsługiwane kluczem. Kolejna grupa modeli podtynkowych to zamki do drzwi łazienkowych z blokadą po jednej stronie.

W ofercie sklepów z okuciami są też zamki wpuszczane na zatrzask uruchamiany półobrotem klamki, które nie zabezpieczają w żaden sposób pomieszczenia. Zamek wierzchni, który nie ma klucza, jest często określany jako zamek oszczędnościowy lub zamek bezkluczowy. Takie drzwi mają zapadkę uruchamianą obrotową klamką.

Jak wybrać zamek do drzwi w domu?

Jeśli wymieniasz zamek, najlepiej zmierzyć stary model i otwór w drzwiach, a następnie według tych wymiarów wybrać nowy produkt. Oprócz tego ważny jest kierunek otwierania drzwi. Doprecyzowując: drzwi lewe mają po lewej stronie zawiasy, kiedy otwierają się w Twoją stronę. Dla zdezorientowanych opracowano jednak zamki uniwersalne, które pasują do obu kierunków.

Zamki dostosowujemy również do grubości i konstrukcji drzwi. Innymi słowy, okucie nie może być dla nich za ciężkie, co wiąże się też z odpowiednim materiałem zamka. Zbyt duża waga zamka grozi zniszczeniem skrzydła.

Drzwi to integralna część pomieszczenia w domu, mieszkaniu czy miejscu pracy, zatem są również elementem jego wystroju. O ile w drzwiach zewnętrznych często estetyka schodzi na dalszy plan na rzecz klasy antywłamaniowej, o tyle wewnątrz możemy pozwolić sobie na zamek do drzwi dopasowany do aranżacji pokoju. Dużą rolę grają tutaj rozety i klamki - to one są widoczne na drzwiach i mogą znacząco wpłynąć na wrażenia estetyczne. Mamy zwykłe klamki i klamki-gałki, rozety długie, dzielone, podklamkowe, okrągłe lub kwadratowe, nowoczesne lub stylizowane na minione lata. Wybór w sklepie z okuciami Fernand jest imponujący!

Rodzaje wkładek i kluczy do drzwi wejściowych

Wpuszczane zamki do drzwi są zwykle wyposażone we wkładki bębenkowe, zwane też cylindrycznymi. Zarówno drzwi wejściowe do budynku czy mieszkania, jak i do pokoju mogą mieć jeden z następujących elementów:

  • wkładki jednostronne - otwierane tylko z jednej strony;
  • wkładki dwustronne - otwierane z dwóch stron kluczem płaskim;
  • wkładki cylindryczne z pokrętłem - otwierane z jednej strony kluczem, a z drugiej pokrętłem.

Co ważne, jeśli chcemy wymienić zamek do drzwi ze względu na bezpieczeństwo, np. gdy pokój przechodzi na innego lokatora, to nie trzeba demontować całego zamka - musimy osobno dokupić wkładkę i tylko ją wystarczy wymienić.

Różne rodzaje zamków to także różne rodzaje kluczy do drzwi pokojowych. Zwykle mamy do wyboru klucz prosty (z języczkiem na końcu) lub mechaniczny (ze specyficznie wyrzeźbioną krzywką obracającą bębenek).

FAQ:

Jaki zamek do drzwi wewnętrznych wybrać?

To zależy głównie od tego, czy chcesz zamykać pomieszczenie na klucz albo blokadę (drzwi łazienkowe) - wówczas masz do wyboru zamki nawierzchniowe na zasuwkę lub zapadkę oraz zamki wpuszczane na zasuwkę, zapadkę, rolkę albo wkładkę cylindryczną. Jeśli nie zależy Ci na zamykaniu kluczem, możesz wybrać zamki z zatrzaskiem.

Jak dobrać zamek do typu drzwi wewnętrznych?

Zamki w drzwiach wejściowych do pokoju muszą pasować do ich grubości i konstrukcji. Przykładowo zbyt cienkie skrzydło drzwiowe nie może być wyposażone w zamek wewnętrzny. Ponadto warto zwrócić uwagę na wygląd - nie tylko zamka, ale też klamki i szyldu, które są elementami wystroju pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne zamykane na klucz - jaki zamek wybrać?

Masz do wyboru zarówno zamki nawierzchniowe, jak i wpuszczane. Najlepiej wybrać dobry zamek wewnętrzny z wkładką bębenkową - będzie lepszym zabezpieczeniem niż zamek montowany na skrzydle.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz