Klamka czy pochwyt? Co wybrać do drzwi wewnętrznych?

Klamka czy pochwyt? Co wybrać do drzwi wewnętrznych?

- Kategorie : Blog

Drzwi to nie tylko skrzydło i solidny zamek, ale również pochwyt czy klamka. Odpowiedni wybór ma wpływ przede wszystkim na wygodę korzystania z drzwi wewnętrznych oraz estetykę wejścia. Co zatem wybrać? Zobaczcie, jakie zalety mają pochwyty, a jakie klamki. Dzięki naszym wskazówkom decyzja z pewnością okaże się o wiele łatwiejsza.

Wewnętrzne drzwi – pochwyt czy klamka?

Wbrew pozorom odpowiedź na powyższe pytanie wcale nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli właśnie przygotowujecie się do wyboru drzwi wewnętrznych. Zarówno klamka, jak i pochwyt ma swoje zalety w kwestii wyglądu oraz funkcjonalności. Omówiliśmy je poniżej, aby ułatwić Wam zadanie. Weźcie przy tym pod uwagę materiał, z jakiego wykonano drzwi, ich ciężar i sposób wykończenia.

Klasyczna klamka

Na wybór klamki klasycznej decyduje się większość konsumentów. Trudno się temu dziwić – to rozwiązanie znane od wieków, dzięki któremu zarówno drzwi wewnętrzne, drzwi wejściowe, jak i okna zostaną zamknięte lub otwarte. W przeciwieństwie do pochwytów, klamki powiązane są z zamkami.

Do jakich drzwi wybrać klasyczną klamkę?

Klamka świetnie sprawdza się w zdecydowanej większości drzwi, zwłaszcza w przypadku drzwi wykonanych z lekkiego drewna czy włókna węglowego. Niewielki mechanizm pozwoli otworzyć i zamknąć drzwi, a także manewrować skrzydłem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klamkę?

  • Kształt – najlepiej do otwierania drzwi służą klamki o opływowych kształtach.
  • Sprężyny wewnątrz klamki – ich obecność po obu stronach poprawia komfort użytkowania klamki.
  • Materiał wykonania – warto, by kolor i wykończenie klamki korespondowały wizualnie z innymi dodatkami we wnętrzu, a także samym skrzydłem.

Pochwyt do drzwi wewnętrznych

Na rynku oprócz klamek do otwierania drzwi zewnętrznychwewnętrznych znajdziesz również pochwyty. Elementy zwane antabami to nieco bardziej nowoczesne rozwiązanie, którego popularność w budownictwie mieszkaniowym dopiero wzrasta. Pochwyty ze stali nierdzewnej czy innego materiału przypominają uchwyty meblowe – nie poruszają się, ale pozwalają otworzyć drzwi przez pociągnięcie.

Pochwyty częściej znajdują zastosowanie w drzwiach frontowych niż wewnętrznych. Pamiętajcie, że jeśli chcecie zamontować pochwyt do drzwi zewnętrznych, potrzebny będzie również np. elektrozaczep. Pozwala on na częściowe ryglowanie drzwi i otwieranie ich poprzez pchnięcie.

Przy jakich drzwiach warto umieścić pochwyty?

Najczęściej pochwyt do drzwi stosuje się przy większej powierzchni skrzydła albo dużej wadze drzwi wykonanych np. z PVC, aluminium, stali czy szkła. Większa masa drzwi sprawia, że podłużne pochwyty ułatwiają manewrowanie skrzydłem, także w przypadku dzieci lub osób niepełnosprawnych. Nic więc dziwnego, że pochwyty stosuje się w budynkach takich jak sklepy czy kina.

Zastosowania pochwytu

  • Budynki użyteczności publicznej (urzędy, banki, muzea czy galerie).
  • Nowoczesne domy jednorodzinne.
  • Skrzydła drzwi przesuwnych.
  • Duże drzwi zamykane na klucz.

Pochwyt czy klamka – opinie

Wiele osób uważa, że po wejściu pochwytów na rynek klamka stała się rozwiązaniem tradycyjnym. Chociaż pochwyty do drzwi rzeczywiście mają przeważnie nowoczesny design, klamki także wykonuje się w minimalistycznym stylu. Sprawdźcie dostępne opcje w sklepie Fernando, a z pewnością przekonacie się, że nie musicie rezygnować z wygody względem estetyki.

Wśród osób zastanawiających się: „klamka czy pochwyt?”, znajdują się także użytkownicy mający na względzie bezpieczeństwo. Drzwi z pochwytem, nawet zatrzaśnięte tylko na moment, wymagają zastosowania klucza – w przeciwieństwie do skrzydła wyposażonego w klamkę, którą wystarczy jedynie nacisnąć. O ile drzwi zewnętrzne zyskają dzięki takiemu zabezpieczeniu, to skrzydła wewnętrzne na klucz mogą powodować sporo problemów.

Klamka czy pochwyt – kwestia stylu

Podczas wyboru drzwi zewnętrznych i wewnętrznych koniecznie przeanalizujcie estetykę budynku oraz spójność z preferowanymi opcjami. Przykład? Klasyczny styl budynku powinien być uzupełniony o klasyczne drzwi, a co za tym idzie, klasyczną klamkę. Nawet proste, minimalistyczne klamki o wiele lepiej sprawdzają się we wnętrzach w stylu rustykalnym, angielskim, boho lub vintage. W naszym sklepie znajduje się kilka modeli klamek przystosowanych do dowolnej aranżacji.

Pochwyty dostępne na rynku są nieco mniej uniwersalne – pasują do nowoczesnego stylu budynku, ponadto znacznie lepiej sprawdzają się jako element umieszczony po zewnętrznej stronie drzwi. Wnętrza eklektyczne, skandynawskie czy industrialne z pewnością zyskają dzięki takiemu funkcjonalnemu dodatkowi jak pochwyty.

Akcesoria do drzwi w ofercie sklepu Fernand

Podsumowując, pochwyty najlepiej spisują się jako dodatek do drzwi zewnętrznych w nowoczesnych budowlach. Mimo że na zewnątrz oferują samoistne zamykanie, to w środku budynku raczej nie znajdują zastosowania. Co więcej, jeśli zależy Wam na montażu pochwytów w drzwiach do sypialni czy łazienki, warto zastanowić się, jak zamknąć otwarte drzwi bez pomocy zasuwy z klamki.

Nasz sklep oferuje szeroki wybór kształtów i kolorów klamek, dzięki czemu z pewnością dobierzecie odpowiednią opcję dla siebie. Na co zwrócić uwagę w czasie kupowania klamki do drzwi wewnętrznych? Sprawdźcie w poradniku na blogu Fernand! Dzięki tym wskazówkom szybko znajdziecie funkcjonalną klamkę dopasowaną do skrzydła i wystroju wnętrza.

FAQ:

Do jakich drzwi należy wybrać klamkę?

Klamki są niezwykle uniwersalne, sprawdzają się więc zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Odpowiedni design sprawia, że z powodzeniem dopasowują się do pomieszczeń historycznych oraz wnętrz minimalistycznych.

Jak działa pochwyt do drzwi?

Pochwyt to nieruchomy uchwyt na skrzydło, dzięki któremu można manipulować ciężkimi drzwiami. W przeciwieństwie do klamki nie trzeba nic naciskać – wystarczy pociągnąć lub pchnąć.

Jakie są minusy stosowania pochwytów?

Pochwyty nie pasują do lekkich drzwi w klasycznym stylu. Instalacja bez zasuwy obecnej w klamkach może powodować uchylanie skrzydła, a zamknięte skrzydło z zamkiem wymagać będzie otwierania drzwi kluczem.

Udostępnij

Dodaj komentarz