Kłódki do kontenerów morskich - jak wybrać odpowiednią?

Kłódki do kontenerów morskich - jak wybrać odpowiednią?

- Kategorie : Blog

Zabezpieczenie kontenera pozwala nie tylko na bezpieczne przechowywanie i transport towarów, ale także na uniknięcie kradzieży. Newralgicznym punktem prostopadłościennej konstrukcji są drzwi - to one decydują o bezpieczeństwie przewożonych rzeczy. Kluczową - dosłownie - rolę grają tu kłódki do kontenerów morskich. Podpowiadamy, jaką wybrać.

Kontenery morskie - bezpieczny transport wodny

Duże metalowe skrzynie zwane kontenerami pełnią jedną z ważniejszych funkcji w logistyce transportu drogą wodną. Przewóz drobnicy za ich pomocą ma dwie główne zalety: przeładunek jest szybki, a towary chronione w czasie podróży. Skrzynie są ładowane na jeden z przystosowanych do tego statków: kontenerowiec, semikontenerowiec lub rorowiec.

Za odpowiedni stan techniczny kontenera jest odpowiedzialny zarówno armator, jak i przewoźnik. Ważne jest, by skrzynia była sucha i czysta. Sprawdza się również, czy drzwi są szczelne i prawidłowo się otwierają, czy w dachu nie ma dziur, w jakim stanie technicznym są pręty zabezpieczające i podłoga oraz czy są miejsca na plomby zabezpieczające. Elementem, który również musi bezawaryjnie działać, jest kłódka do kontenerów morskich.

Zabezpieczenia kontenerów morskich

Tak jak w przypadku okuć do drzwi i bram do naszych posesji i domów - jest kilka rodzajów zabezpieczeń do kontenerów morskich:

  • kłódki do kontenerów morskich - służą do wielu różnych typów ładunków, dlatego najlepiej wybierać te przeznaczone konkretnie do Twojej branży. Kłódki do kontenerów morskich są zbudowane z odpowiednich materiałów, czyli wytrzymałych i wodoodpornych;
  • blokada kontenera - mowa o popularnych mechanizmach zabezpieczających naczepy samochodów ciężarowych i dostawczych, chłodnie, a także każdy typ kontenera. Ich rolą jest zablokowanie jednocześnie prawych i lewych drzwi przed otwarciem. Montuje się je na stałe za pomocą śrub od środka, tak by nie było ich widać od zewnątrz. Co ważne - w zestawie z taką blokadą do kontenerów morskich również otrzymujemy kłódkę;
  • klamry - ten rodzaj zamka blokuje dwa pionowe rygle blokujące na środku drzwi do kontenera morskiego. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo pozwala na zamknięcie bez użycia klucza, tylko za pomocą ręcznego wciśnięcia. Za to otworzenie bez klucza jest niemożliwe. Za właściwości antywłamaniowe odpowiada odporna na wiercenie wkładka zamkowa klamry;
  • plomby kontenerowe - używają ich importerzy do transportu drogowego, kolejowego i morskiego po to, by mieć pewność, że nikt nie próbował manipulować przy kontenerze.

Kłódka do zamykania kontenerów morskich - gdzie ją mocujemy?

Słupki narożne - ten termin zna każdy specjalista w dziedzinie metalowych skrzyń do transportu morskiego, czyli właśnie kontenerów. To one tworzą ramy dla stalowych blach i odpowiadają za stabilność całej konstrukcji. Po dwóch stronach - na dole i na górze - każdy słup kończy się narożami zaczepowymi, dzięki którym kontener morski może być załadowany na statek, a także połączony z drugim kontenerem za pomocą twistlocków.

Kolejny element - zawiasy przyspawane do słupków narożnych. Jak są zawiasy, to i drzwi się znajdą - podwójne, masywne, wodoodporne - takie muszą być, żeby kontener morski spełnił swoją funkcję. Przechodzimy do sedna, podwójne drzwi mają od dwóch do czterech zamków z otworami na kłódki do kontenerów morskich i plomby. Nie będziesz więc potrzebował jednej kłódki, tylko kilku. Żeby nie przepłacać za produkty niskiej jakości, warto zorientować się w cechach dobrej kłódki do kontenera.

Lock box na kontenerach morskich

Nawet mając kłódki najodporniejsze na pogodę i uszkodzenia kłódki, warto wyposażyć kontener w dodatkowe zabezpieczenie, które odizoluje okucia. Mowa o lock boxie, czyli osłonę na kłódki, która przypomina metalową skrzynkę. Konstrukcję należy przykręcić lub przyspawać do drzwi czołowych, czyli tych znajdujących się z przodu kontenera.

Dlaczego montaż lock boxa podnosi bezpieczeństwo? Nie tylko chroni kłódkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale także separuje okucie od niepożądanych osób. Nie ma więc możliwości łatwego przecięcia. Nikt nie ma dostępu do kłódki i nie może dostać się do wnętrza.

>Jakie kłódki najlepiej zabezpieczą kontenery morskie?

Nie zaskoczymy nikogo, mówiąc, że do zamykania kontenerów morskich trzeba wybrać kłódkę odporną na… wodę. Pytanie brzmi, jaka kłódka wytrzyma najtrudniejsze warunki i długotrwałą ekspozycję na wilgoć.

Najpopularniejszym materiałem używanym do okuć wodoodpornych jest stal nierdzewna i dodatkowo ocynkowana. Ważne, żeby ze stali był wykonany każdy element kłódki do kontenerów morskich - korpus, pałąk i wewnętrzny mechanizm odpowiedzialny za blokowanie zamka drzwi.

Z korozją wygrają także kłódki mosiężne i aluminiowe. Masywne modele do kontenerów morskich są odporne nie tylko na wodę, ale także na skrajnie niskie temperatury - warto wybrać kłódkę, która nie zamarza, żeby nie było problemu z otwarciem kontenera po dostarczeniu go na miejsce.

Kontenery morskie - kłódki antywłamaniowe

Kolejnym decydującym czynnikiem jest klasa antywłamaniowa kłódki od kontenera. Musimy zabezpieczyć towar nie tylko przed pogodą, ale także przed niepowołanymi osobami. Kontenery, które przypłyną do miejsca docelowego, stoją wielokrotnie przez długi czas w jednym miejscu, zanim dojdzie do rozładunku. Kłódki muszą więc być na tyle uniwersalne, żeby zabezpieczały kontener zarówno podczas morskiej przeprawy, jak i na lądzie.

FAQ:

Jakie kłódki dostępne na rynku są przeznaczone do zamykania kontenerów morskich?

Przede wszystkim będą to kłódki odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i sforsowanie. Muszą więc być masywne, odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru i wykonane najlepiej ze stali nierdzewnej.

Gdzie kupić kłódki do zamykania kontenerów morskich?

Kłódki do kontenerów morskich znajdziesz w sklepie z okuciami Fernand - zakupy zrobisz online, a w razie wątpliwości dobierzemy produkt do Twoich potrzeb.

W jakie zabezpieczenie do kontenerów warto zainwestować?

Oprócz kłódki drzwi kontenera zabezpiecza się różnymi rodzajami zamków-blokad i plombami.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz