5 wskazówek jak uniknąć pożaru w domu

5 wskazówek jak uniknąć pożaru w domu

- Kategorie : Blog

1. Wyposaż się w czujnik dymu i gaśnicę

Zainstalowanie czujnika dymu jest najlepszym sposobem, aby być ostrzeżonym przed wybuchem pożaru w Twoim domu. Czujnik dymu to niewielkie urządzenie, które należy po prostu przymocować do sufitu, jest zasilane bateriami (które należy regularnie sprawdzać) i może być podłączone do systemu zdalnego monitorowania, który w przypadku pożaru zaalarmuje służby ratownicze.

Wskazane jest również posiadanie małej gaśnicy, która będzie przechowywana w sposób łatwo dostępny, a więc nie należy jej trzymać w piwnicy czy na strychu.

2. Sprawdzenie obwodu elektrycznego

Jeśli kupujesz dom, ważne jest, aby zorientować się jaki jest jego stan energii elektrycznej jako całości i panelu elektrycznego. Nawet jeśli stan ten może być argumentem w negocjacjach, instalacja może wymagać remontu. Niezależnie od tego, czy tak jest, czy nie, nie zwlekaj ze sprawdzeniem instalacji elektrycznej i ewentualnym przeprowadzeniem koniecznych remontów. Dodatkowe koszty pewnie się pojawią, ale znacznie zmniejszą ryzyko niebezpieczeństwa dla Twojej rodziny. Przy wynajmowaniu mieszkania poproś właściciela o ważne informacje na temat elektryczności i przeprowadzanych remontów, by Twoje bezpieczeństwo nie było zagrożone. Następnie należy regularnie zlecać kontrolę instalacji w celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa.

3. Konserwacja systemów grzewczych

Niezależnie od posiadanego systemu grzewczego - kotła, pompy ciepła, pieca, komina - wszystkie powinny być sprawdzane i/lub czyszczone przez profesjonalistę przynajmniej raz w roku. O ile coroczny przegląd kominiarski jest raczej wszystkim dobrze znany, to np. o opróżnianiu grzejników wodnych mówimy już rzadziej. Każdy system ma swoją własną charakterystykę konserwacji, której należy przestrzegać dla bezpieczeństwa użytkownika.

4. Nie nadużywaj wielu gniazdek

Ilość wejść na listwach zasilających nie oznacza, że trzeba je wszystkie wykorzystać, szczególnie w przypadku urządzeń pracujących w trybie ciągłym. Rzeczywiście, szerokie wykorzystanie gniazdek i listew zasilających, niezależnie od tego, czy mają one 3 czy 10 wejść, może spowodować przegrzanie i wywołać pożar. Aby uniknąć ryzyka, wymień pojedyncze listwy zasilające na modele wyposażone w przycisk ON/OFF i wyłączaj je, gdy żadne zurządzeń nie jest używane. Dzięki temu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu, oszczędzając na rachunkach za energię i dbając o bezpieczeństwo jednocześnie.

5. Eliminacja przeciągów

Ta rada z pewnością Cię zaskoczy, ale dzięki niej możesz uniknąć wielu niepotrzebnych zagrożeń. Jeśli polowanie na przeciągi pozwala uniknąć strat ciepła w domu, może również zapobiec spadającym przedmiotom, takim jak świece lub kadzidełka, zapruszenia ognia przez żar na stosie czasopism lub arkusz ręczników papierowych na płycie gazowej... Aby odciąć się od przeciągów, nie ma nic lepszego niż otwieracz do drzwi zainstalowany przy drzwiach wejściowych lub do garażu. To da Ci spokój i zapobiegnie bieganiu za współmałżonkiem lub gośćmi, gdy tylko przejdą przez drzwi.

Co robić w przypadku pożaru?

Jeśli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności w domu lub budynku wybuchnie pożar, Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie kroków zalecanych przez strażaków w celu szybkiej i skutecznej reakcji. Ważne jest również, aby o podstawowych zasadach bezpieczeństwa uświadamiać dzieci już od najmłodszych lat.

Jeśli musiałbyś pamiętać tylko o jednej zasadzie, aby ochronić swój dom i rodzinę: czujność! Nic prostszego, można by rzec? Nie tak bardzo... Wrzuceni w piekielny rytm codzienności, szybko możemy zapomnieć o zgaszeniu świeczki przed snem, o tym, że jakieś naczynie wciąż się podgrzewa na płycie kuchennej, że kocioł powinien być sprawdzony kilka miesięcy wcześniej itd... Zabezpieczcie się jak najlepiej i nie pozostawiajcie ochrony przypadkowi.

Udostępnij

Dodaj komentarz