Dywaniki na podłodze
Pierwszy trik, aby ogrzać się bez podkręcania ciepła, to dywany. Dywany, choć nie są najbardziej konwencjonalnym rozwiązaniem dla utrzymania ciepła, są doskonałymi izolatorami, zwłaszcza jeśli podłoga jest wyłożona płytkami. Ich grubość blokuje przedostawanie się zimna do wnętrza i nadaje mu przytulny i ciepły charakter.
Dywany mają tę zaletę, że są dostępne w wielu sklepach, oferując szeroki wybór stylów, kolorów i rozmiarów.
Aby zyskać więcej ciepła, rozłóż dywany w strategicznych miejscach, tzn. tam, gdzie Twoje stopy mogą się zatrzymywać najczęściej: na przykład pod stołem w jadalni i przed sofą. Dobrym pomysłem może być również zainstalowanie dywanika przy łóżku w supialni. Mata zablokuje zimno przed dostaniem się do nóg i doda przytulności Twojemu wnętrzu.
Uszczelki w dolnej części drzwi
Dno drzwi jest źródłem strat ciepła, a nawet przeciągów. Aby zablokować zimno stosuje się parapety, które nie są jednak naprawdę skutecznym rozwiązaniem, ponieważ trzeba je wymieniać po każdym zamknięciu drzwi. Jest to żmudne i dlatego często się o tym zapomina.
Najlepszym rozwiązaniem, aby było cieplej bez włączania ogrzewania, jest wybór dolnych uszczelek drzwiowych. W zależności od modelu, uszczelka może być wsuwana, przyklejana lub przykręcana, w formie pianki lub montowana na szynie. Zaletą jest to, że raz zamontowana uszczelka pozostaje na swoim miejscu, zapewniając doskonałą i ekonomiczną izolację drzwi.
W tym samym duchu, pamiętaj, aby sprawdzić szczelność swoich uszczelek okiennych, które mogą być odpowiedzialne za dostawanie się zimnego powietrza do domu.
Od zasłon termicznych do okien
Jeśli Twoje okna nie były niedawno remontowane (artykuł kiedy będzie online), prawdopodobnie będziesz odczuwać przeciągi w otoczeniu. Jeśli to już nie czas na renowację okien zawsze można zamontować bardzo grube, izolujące zasłony.
Super wydajne zasłony zaciemniające (typu blackout) - podszyte z polarem będą niwelować przeciągi i natychmiast przynosią Ci uczucie ciepła w Twoim domu. Aby uzyskać optymalny efekt, zwróć uwagę na rozmiar swoich zasłon. Powinny one pokrywać jak największą powierzchnię i opadać z powrotem na ziemię. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, możesz zdecydować się na aksamitne zasłony, które najczęściej są bardzo długie i grube.
Aby zoptymalizować izolację drzwi, można również umieścić zasłonę przed drzwiami wejściowymi. Wybierając odpowiednie mocowanie, kurtyna będzie poruszać się wraz z drzwiami, zapewniając większą wygodę. Oprócz zdolności izolacji cieplnej, kurtyna drzwiowa jest również bardzo przyjemna w wygłuszaniu drzwi.
Od samozamykaczy do otworów
Samozamykacz, jak sama nazwa wskazuje, jest doskonałym akcesorium zapobiegającym zamarzaniu i automatycznie zamyka drzwi, gdy trzymasz na nich ręce. Szczególnie dobrze sprawdzi się na drzwiach prowadzących do ogrodu, garażu, piwnicy czy pralni.
Hydrauliczny, sprężynowy lub cylindryczny, niezależnie od modelu, samozamykacz jest łatwy w montażu i pozwoli zaoszczędzić kilka cennych stopni.
Bonus
I jako bonus, ostatnia wskazówka, jak ogrzać się bez podkręcania temperatury: wietrz! I tak, może się to wydawać dziwne, ale otwieranie okien na 15 minut dziennie pozwala zoptymalizować ogrzewanie. Wietrząc, najlepiej rano, zmniejszysz wilgotność w swoim domu. Suche powietrze wymaga mniej energii do ogrzania niż powietrze w wilgotnym mieszkaniu, więc dobrze wentylowane mieszkanie będzie łatwiejsze do ogrzania.
Oszczędzanie stopni i pieniędzy zimą to nie byle co. Dzięki 4 wskazówkom Fernanda, zyskasz ciepło natychmiast, nie nadwyrężając portfela. Dodatkowa korzyść: Twoje wnętrze jest również wizualnie bardziej przytulne.