Samozamykacz do drzwi – jak działa i jak dobrać odpowiedni?

Samozamykacz do drzwi – jak działa i jak dobrać odpowiedni?

- Kategorie : Blog

Właściwy dobór drzwi oraz zamka umożliwiającego ich zamknięcie to podstawa bezpieczeństwa, a także prywatności domowników. Obecnie na rynku pojawiają się liczne akcesoria, które mogą dodatkowo zwiększyć komfort osób zamieszkujących lub odwiedzających dane miejsce. Właśnie takim dodatkiem jest samozamykacz do drzwi. Na jakiej zasadzie działa? Co stanowi jego główne zadanie?

Czym jest i jak działa samozamykacz do drzwi?

Podstawowym zadaniem zamykacza jest samoczynne zamykanie skrzydła drzwi. W jaki sposób to mu się udaje? Mechanizm wykorzystuje siłę, jaką osoba wchodząca lub wychodząca włożyła w otwarcie skrzydła. Ta odpowiada za ściśnięcie sprężyny, która podczas powrotu do pierwotnego kształtu, prowadzi do zamknięcia drzwi. Tego rodzaju akcesorium najczęściej można spotkać na klatkach schodowych, a także w sklepach czy urzędach. Do takich miejsc codziennie wchodzi wielu ludzi, nie każdy jednak pamięta o zamknięciu skrzydła. W takich wypadkach doskonale sprawdza się właśnie samozamykacz do drzwi.

Warto jednak pamiętać, że klatki schodowe oraz miejsca publiczne nie są jedynymi opcjami na zastosowanie tego rodzaju produktów. Dzięki temu, że obecnie dostępne są różne rodzaje samozamykaczy o odmiennych wyglądzie, a także mechanizmie działania, bez trudu można znaleźć wariant, który sprawdzi się np. do drzwi wejściowych domu. Warto podkreślić, że obecnie mogą być one stosowane zarówno na skrzydłach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, dbając o komfort osób, które codziennie przechodzą przez dane drzwi.

Odpowiedni produkt można znaleźć również do drzwi dwuskrzydłowych. Należy zauważyć, że samozamykacze stosuje się do drzwi przeciwpożarowych. Wiąże się to z faktem, że jedynie wtedy, gdy ich skrzydło jest zamknięte, stanowią barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Można obecnie znaleźć modele dostosowane również do nietypowych wymagań, np. samozamykacz do drzwi otwieranych na zewnątrz. To sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie niezależnie od tego, przy jakim skrzydle drzwi chce go zamontować.

Jakie zalety mają samozamykacze do drzwi wejściowych i wewnętrznych?

Samozamykacze cieszą się znaczną liczbą zwolenników. Jest to bez wątpienia związane z ich zaletami, wśród których najważniejsze to:

  • komfort – za sprawą opisywanego wyposażenia, wychodząc z mieszkania czy domu, nie musimy myśleć o zamykaniu drzwi. Z kolei w budynkach użyteczności publicznej, takie rozwiązanie sprawdza się ze względu na to, że osoby pracujące w pobliżu danych drzwi nie muszą ich zamykać, gdy odwiedzający dane miejsce o tym zapomni;
  • bezpieczeństwo – fakt, że drzwi zamykają się same (i nierzadko do ich ponownego otwarcia potrzebny jest klucz) sprawia, że osobom trzecim trudniej dostać się do danego miejsca;
  • ograniczenie strat ciepła – otwarte drzwi wejściowe sprawiają, że z pomieszczeń ucieka ciepło, co może być szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli zastosujesz samozamykacz do drzwi zewnętrznych, nie będzie trzeba się tym martwić. Skrzydło niemal natychmiast po Twoim wyjściu z danego obiektu zostanie zamknięte;
  • możliwość dostosowania mechanizmu do swoich potrzeb – posiadacze samozamykaczy do drzwi mogą z reguły samodzielnie ustawić prędkość zamykania skrzydeł. Ponadto większość dostępnych akcesoriów jest wyposażonych w specjalną blokadę, z której można skorzystać np. podczas wnoszenia do domu zakupów. Ponadto w zależności od wybranego rodzaju, samozamykacze różnią się kątem otwarcia;
  • łatwość montażu – większość samozamykaczy bardzo łatwo zamontować. Nie są do tego potrzebne specjalne umiejętności ani narzędzia, co sprawia, że każdy może się na nie zdecydować;
  • wyposażenie w dodatkowe opcje – nowoczesne modele mogą oferować dodatkowe udogodnienia takie jak np. tłumienie otwierania, co również jest związane z komfortem jego użytkowników.

Warto także zaznaczyć, że tak jak zostało wspomniane, na rynku można znaleźć wiele różnych samozamykaczy, co ułatwia wybranie odpowiedniego dla siebie.

Jaki samozamykacz do drzwi zewnętrznych wybrać?

Duży wybór opisywanych w tekście urządzeń sprawia, że nie zawsze łatwo wybrać odpowiednie. Jaki samozamykacz do drzwi zewnętrznych będzie najlepszy? Warto zacząć od tego, że obecnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tych akcesoriów. Są to:

  • samozamykacze ramieniowe – najczęściej spotykane, ale również najbardziej rzucające się w oczy z dostępnych opcji. Sprawdzają się z reguły w przypadku klatek schodowych czy miejsc publicznych,
  • samozamykacze szynowe – mniej widoczne, zamykające zazwyczaj drzwi zewnętrzne w miejscach, w których ważny jest estetyczny wygląd skrzydła. Są to nierzadko domy prywatne, a także miejsca publiczne;
  • samozamykacze ukryte – tego rodzaju produktów przy zamkniętym skrzydle drzwi zupełnie nie widać, dlatego świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważny jest elegancki wygląd wejścia.

Warto więc zastanowić się, która z dostępnych opcji będzie odpowiadać na Twoje potrzeby. Ponadto należy mieć na uwadze, że nie każdy produkt zda egzamin przy wszystkich drzwiach. Jeśli wybierzesz niewłaściwy model, możesz przypadkowo uszkodzić skrzydło. Warto więc upewnić się, że wybrany wariant został dostosowany, np. do drzwi drewnianych czy szklanych. Szczególnie w przypadku delikatnych materiałów, ważne będzie opóźnienie zamykania. Fakt, że mechanizm powoli, stopniowo zamyka drzwi, sprawia, że nie ma ryzyka ich uszkodzenia.

Ważne też, aby zwrócić uwagę, czy wybrany samozamykacz wykazuje odporność na niskie temperatury. W przeciwnym razie mechanizm może sprawiać problemy, gdy na dworze zrobi się chłodniej. Istotne jest też wykonanie produktu z odpornych na uszkodzenia i wytrzymałych materiałów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru samozamykacza do drzwi wewnętrznych?

Część osób myśli o wykorzystaniu akcesorium, jakim jest samozamykacz do drzwi wewnętrznych. W takim przypadku również warto sprawdzić, czy wybrany model jest dopasowany do drzwi szklanych, drewnianych lub wykonanych z aluminium czy PCV w zależności od tego, jakie z nich masz w domu. Tutaj prawdopodobnie nie sprawdzi się klasyczny samozamykacz nawierzchniowy z widocznym ramieniem. Zamiast tego warto postawić na inne dostępne opcje.

Ponadto ważne, aby dopasować kolor akcesorium do danego pomieszczenia. Warto również pamiętać, żeby wybierać wyłącznie produkty od sprawdzonych dostawców, ponieważ to daje pewność, że będą niezawodne. W ofercie sklepu Fernand znajdziesz kilka rodzajów opisywanych akcesoriów, co pozwoli znaleźć zarówno samozamykacz do drzwi pokojowych, jak i wariant do drzwi prowadzących na zewnątrz domu lub innego budynku.

FAQ:

Czy samozamykacz powinien być zamontowany w drzwiach przeciwpożarowych?

Samozamykacz powinien być zastosowany w drzwiach przeciwpożarowych, ponieważ zamknięte mogą chronić przed ogniem. Należy jednak przy tym pamiętać, że tego rodzaju akcesoria muszą spełniać określone normy.

Czy samozamykacze z szyną ślizgową pasują do wszystkich drzwi?

Samozamykacze, bez względu na rodzaj, powinny być dopasowane do materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi.

Jak działa samozamykacz sprężynowy?

Samozamykacz sprężynowy działa na zasadzie rozprężania sprężyny – siła, jaką osoba wchodząca albo wychodząca wkłada w otwarcie drzwi, sprawia, że sprężyna się kurczy, a następnie rozszerza, powodując zamknięcie drzwi.

Udostępnij

Dodaj komentarz