Sposoby na skrzypiące drzwi

Sposoby na skrzypiące drzwi

- Kategorie : Blog

Odgłos skrzypiących drzwi wejściowych sprawdza się w horrorach czy escape roomach – ale nie w Twoim domu. Nieprzyjemny dźwięk można jednak łatwo wyeliminować – a warto wiedzieć, jak – ponieważ prędzej czy później, każdy z nas będzie musiał nasmarować drzwi. W końcu siłą rzeczy akcesoria w drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych są narażone na zużycie. A więc jak zapewnić płynne otwieranie i zamykanie drzwi? Jak regulować zawiasy? Czym nasmarować skrzypiące drzwi?

Co doradzają fachowcy na skrzypiące drzwi?

Odpowiedź jest prosta – na skrzypiące zawiasy polecamy olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Dostęp do zawiasów drzwiowych jest zwykle nieco utrudniony, ale łatwa aplikacja tych dwóch nam w tym pomoże – wyciśnięcie odrobiny smaru z pomocą dozownika pozwoli rozprawić się z problemem stosunkowo szybko! Cienka rurka pozwala aplikować produkty na zawiasy drzwiowe całkiem precyzyjnie – warto więc zwrócić uwagę, by kupić olej lub wazelinę w użytkowym opakowaniu. Odpowiednie smarowanie mechanizmu zawiasów zapewnią również dostępne na rynku popularne środki penetrujące w aerozolu.

Co na skrzypiące drzwi nie pomoże? Fachowcy zdecydowanie nie polecają proszku grafitowego, który służy do smarowania śrub, kłódek, zamków i wkładek do drzwi. Używają tego smaru w serwisie, ponieważ jest skuteczny i wydajny, ale nie nadaje się do nasmarowania zawiasów w skrzypiących drzwiach wejściowych.

Jak naoliwić skrzypiące drzwi – krok po kroku

Wiecie już, czym smarować skrzypiące drzwi i w Waszych rękach znajduje się już wazelina techniczna lub olej do smarowania zawiasów drzwiowych. To pierwszy krok, który pomoże od razu pozbyć się problemu – drzwi przestaną dawać o sobie znać!

Swoją drogą – tym samym preparatem możecie nasmarować skrzypiące drzwi w samochodzie, sprzętach AGD, zawiasy w drzwiach do szafy w garderobie, fronty szafek kuchennych czy wieczko skrzypiącej szkatułki. Właściwie każde inne mechanizmy otwierające!

W drzwiach osadzonych na okuciu pionowo smarowanie zawsze zaczynajcie od górnego zawiasu, a potem przechodźcie niżej. Jeżeli zawiasy są zamontowane na jednym poziomie, bez znaczenia, od którego zaczniecie.

Instrukcja jak naoliwić skrzypiące drzwi wejściowe:

  • usuńcie pozostałości starego smaru z metalowych elementów,
  • zaaplikujcie niewielką ilość preparatu do nasmarowania zawiasów,
  • ściekający nadmiar smaru wytrzyjcie szmatką lub ręcznikiem papierowym,
  • kilka razy manewrujcie skrzydłem drzwiowym, by pracujący zawias równomiernie pokrył się smarem.

Uniesienie skrzydła drzwi na wysokość kilku milimetrów powoduje rozsunięcie zawiasów, a to z kolei umożliwia wprowadzenie środka smarującego w powstałą szczelinę. Ten sposób warto wykorzystać, gdy używacie preparatu smarującego bez właściwości penetrujących. Po aplikacji należy opuścić drzwi i wykonać kilku zdecydowanych ruchów otwarcia i zamknięcia, by rozprowadzić smar. I gotowe! Zawiasy drzwiowe jak nowe.

Smarowanie nie poskutkowało na skrzypiące drzwi. Co zrobić?

Skrzypienie drzwi podczas otwierania i zamykania przeważnie pochodzi z niezaoliwionych zawiasów, dlatego zaleca się wykonywać to regularnie. W trakcie montażu nowej ościeżnicy i skrzydła, okucia były nasmarowane, ale z czasem smar utlenia się, wysycha i traci swoje właściwości.

W drzwiach wejściowych, które są narażone bezpośrednio na warunki atmosferyczne, smarowanie trzeba powtarzać częściej. Z zewnątrz do zawiasów mogą dostawać się zanieczyszczenia jak pył, piasek i kurz, powodując tarcie i nieprzyjemne zgrzytanie oraz skrzypienie. W drzwiach wewnętrznych, prowadzących np. do łazienki czy garażu, zawiasy są narażone na wilgoć i powstaje ryzyko pojawienia się oznak korozji.

Zazwyczaj istnieje możliwość samodzielnego załatwienia problemu skrzypiących drzwi, ale co zrobić, gdy nasmarowanie zawiasów nie wystarczy? Warto posłużyć się dobrą radą fachowca – może okazać się, że konieczna jest np. wymiana zawiasów.

Ze swojej strony służymy fachową poradą oraz oferujemy usługi montażu na terenie Warszawy. Fachowe doradztwo, kompleksowa wiedza oraz niemałe doświadczenie to realna pomoc w przypadku skrzypiących drzwi, oliwienia zawiasów, problemów z zamkami, wkładkami, kłódkami czy klamkami drzwiowymi.

Jak dobierać zawiasy do drzwi?

Sposoby na skrzypiące drzwi to też zapobieganie! Skrzypiące drzwi wejściowe irytują przez nieprzyjemne dźwięki i nawet najpiękniejszy przedsionek tego nie złagodzi – a pierwsze wrażenie na gościach wywiera się tylko raz! Warto więc zadbać o dobór odpowiednich zawiasów do drzwi na etapie budowy domu lub remontu i zapewnić sobie bezproblemową eksploatację na dłuższy czas.

Możecie liczyć na naszą pomoc przy wyborze akcesoriów do drzwi. W ofercie Fernand znajdziecie wszystkie rodzaje zawiasów do drzwi standardowych, wpuszczanych, przylgowych oraz bezprzylgowych. Zawiasy powinny być prawidłowo dobrane do konkretnego wariantu drzwi i tworzyć z nim jednolitą płaszczyznę. W rezultacie uzyskacie spójny efekt stylistyczny, wysoką wytrzymałość i perfekcyjne dopasowanie.

Korzyści ze wzorcowo dobranych zawiasów to m.in.:

płynne otwieranie i zamykanie drzwi, spójna i przyjemna dla oka stylistyka wnętrza, zapobieganie problemowi skrzypiących drzwi, brak konieczności częstego smarowania i regulacji.

Zawiasy mosiężne lub masywniejsze stalowe

Jeśli drzwi skrzypią, a smarowanie zawiasów nie pomaga, problem może leżeć w niedopasowanych materiałach. Przykładowo, wybierając zawiasy do średnio ciężkich drzwi standardowych i wpuszczanych, dobrze jest zdecydować się na zestawy mosiężne. Zawiasy z mosiądzu, montowane z trzech komponentów, sprawdzą się do lekkich i średnio-ciężkich drzwi wewnętrznych o wadze do 50 kg. Wytrzymały stop miedzi i cynku tworzy z ościeżnicą solidne połączenie.

FAQ:

1. Jak zapewnić płynną pracę drzwi?

Aby podczas otwierania drzwi nie słyszeć skrzypienia, istotne jest dobre przygotowanie zawiasów. Dobierzcie odpowiednie zawiasy do wagi skrzydła, a jeśli pojawi się odgłos skrzypienia drzwi, nasmarujcie zawiasy.

2. Jak regulować zawiasy?

Przy częstym otwieraniu i zamykaniu np. drzwiczek do szafki kuchennej można wyregulować zawiasy śrubokrętem.

3. Czym smarować drzwi?

Aby drzwi przestały skrzypieć, należy smarować zawiasy drzwiowe przeznaczonym do tego produktem. Używajcie dobrych smarów lub aerozoli z aplikatorem, które penetrują głęboko do środka mechanizmu.

Udostępnij

Dodaj komentarz