Jaką klamkę dobrać do drzwi zewnętrznych - jaki model będzie najlepszy?

Jaką klamkę dobrać do drzwi zewnętrznych - jaki model będzie najlepszy?

- Kategorie : Blog

Mimo że zazwyczaj kupujemy drzwi z już wbudowaną klamką, to czasem zdarza się, że musimy ją wymienić. Wtedy pojawia się pytanie - która klamka będzie najlepsza. Czy one się w ogóle czymś różnią? Co wybrać, żeby nie przepłacać? Klamki aluminiowe czy klamki mosiężne? Na te wszystkie (i inne!) pytania odpowiadamy w poniższym artykule - jaką klamkę wybrać do drzwi zewnętrznych?

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Klamka kojarzy nam się jednoznacznie - jako smukły uchwyt w kształcie litery L. Mechanizm zamka zwalnia się, kiedy naciśniemy na uchwyt. Taki wariant jest bardzo wygodny i co ważne - przy odpowiednim szyldzie zamek można obsłużyć kluczem z obu stron. Czasami w drzwiach zewnętrznych można jednak spotkać również inny typ uchwytu - gałkę. Popularne połączenie to klamka-gałka, czyli dwa różne uchwyty po dwóch stronach drzwi. Klasycznym rozwiązaniem do drzwi zewnętrznych jest jednak zwykła klamka po obu stronach.

Oprócz klamki i gałki mamy jeszcze tzw. pochwyty, ale montujemy je częściej w drzwiach wewnętrznych, np. w obiektach użyteczności publicznej i obiektach firmowych. Przykładowo pochwyty wpuszczane w drzwi doskonale sprawdzają się w drzwiach przesuwnych.

Wybór klamki do drzwi - szyldy

Wybierając klamkę do drzwi zewnętrznych, musisz się również zastanowić nad szyldem, zwanym inaczej rozetą lub tarczą. Ten element gra ważną rolę, bo zapewnia dostęp do zamka, a jednocześnie chroni wkładkę przed sforsowaniem.

Zarówno klamki do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych mają jeden z rodzajów rozet:

  • tarcza długa - klamki z szyldem długim to (w przeciwieństwie do szyldów dzielonych) jeden spójny element montowany w drzwiach. W zależności od stylu szyld długi ma zaokrąglone krawędzie (klamki klasyczne) lub jest prostokątny (nowoczesne modele). Klamki na długim szyldzie bardzo dobrze sprawdzają się w drzwiach zewnętrznych, bo taka budowa rozety to dodatkowa ochrona przed włamywaczem. Ponadto są bardzo solidne i wytrzymałe, a więc zakup po prostu się opłaca. Trzeba pamiętać, że klamka połączona z szyldem musi być dopasowana do rozmiarów zamka;
  • tarcza krótka - szyld krótki w drzwiach zewnętrznych łączy się z drugim elementem, który znajduje się bezpośrednio pod nim. Mamy więc dwie mniejsze tarcze - w jednej jest montowana klamka, a druga ma otwór na klucz. Podział pod względem designu wygląda podobne jak w przypadku szyldów długich - modele o okrągłym kształcie przywołują skojarzenia ze stylem klasycznym, natomiast kwadratowe tarcze to najlepszy dodatek do drzwi nowoczesnych;

W drzwiach zewnętrznych odpadają krótkie szyldy, które nie mają otworu na klucz (ale sprawdzą się w drzwiach wewnętrznych).

Do drzwi wejściowych powinniśmy wybrać zamki na wkładkę bębenkową i do nich będą też dostosowane szyldy. Inny otwór w rozecie będzie bowiem dopasowany do zamka z wkładką, a inny do zamka na zwykły klucz piórowy, którego możemy używać np. w drzwiach do pokoju.

Najsolidniejsze klamki zewnętrzne - materiał

Klamki do drzwi wejściowych do budynku czy mieszkania muszą być wykonane z jak najtrwalszych materiałów. Dlaczego?

Po pierwsze klamka powinna być produktem na lata, a nie miesiące. Na co dzień mamy dużo innych wydatków związanych z wyposażeniem domu, dlatego warto zainwestować w solidny uchwyt, który nie będzie sprawiał problemów. Komfort otwierania i zamykania drzwi oraz wytrzymałe tworzywo to warunki konieczne do spełnienia.

Po drugie klamki znajdujące się po zewnętrznej stronie drzwi do budynku są stale narażone na warunki pogodowe. Opady atmosferyczne czy mocne promieniowanie słoneczne to czynniki, które mogą osłabić trwałość i pogorszyć wygląd niektórych materiałów.

Jak więc wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Do standardowego zastosowania najlepsze będą klamki z aluminium, niklu lub mosiądzu. Mają imponującą żywotność, ale też bardzo elegancko wyglądają. Jeszcze wytrzymalsze są klamki stalowe, które można montować nawet w drzwiach ognioodpornych.

Na rynku znajdziesz również produkty z tworzywa sztucznego, które są jednak przeznaczone głównie do drzwi wewnętrznych albo drzwi balkonowych i okien. Nie są tak bezpieczne i mocne jak klamki z metali i ich stopów.

Czy wybierając klamki, warto zwracać uwagę na ich wygląd?

Odpowiedź zależy od indywidualnych preferencji, lecz w sklepie Fernand zawsze zachęcamy do uwzględnienia aspektu wizualnego naszych produktów. „Jakie klamki do białych drzwi będą najlepsze?” czy „Jakie klamki do czarnych drzwi je rozjaśnią?” to często zadawane pytania przez osoby aranżujące swoje wnętrza.

Kolor klamki zwykle dopasowujemy do drzwi i ewentualnie elewacji budynku. Modele ze stali nierdzewnej lub aluminium mają stonowane eleganckie odcienie i są bardzo uniwersalne. Dużo więcej opcji jest przy wyborze klamki do drzwi pokojowych. Wiele osób dopasowuje je na zasadzie kontrastu, np. białe drzwi, czarna klamka.

Alternatywą dla minimalistycznych modeli, które królują w drzwiach mieszkaniowych, są klamki stylizowane na minioną epokę. Bogato zdobione rozety i mosiężne wykończenie to propozycja dla osób lubiących klimaty retro.

Wielkość klamki a waga drzwi

Im masywniejsze drzwi, tym cięższej klamki potrzebujemy. Wymiary muszą być wprost proporcjonalne, dlatego do solidnych drzwi zewnętrznych polecamy większe modele klamek - i nie chodzi tylko o sam uchwyt, ale też o szyld.

Klamki do drzwi - nowoczesne rozwiązania

Modne klamki do drzwi to produkty na miarę XXI wieku - nawet tak niepozorne elementy wyposażenia domu czy mieszkania mogą zaskoczyć technologiami. Chodzi głównie o opcje otwierania - oprócz zwykłego klucza mamy do wyboru również odcisk palca, kod dostępu czy aplikację w telefonie. Mechanizm zapisuje historię aktywności, więc możemy śledzić, czy chwytają za nią nieproszeni goście.

Wymiary klamek

Klamki drzwiowe różnią się nie tylko materiałami czy stylem, ale też wielkością poszczególnych elementów. Dotyczy to zarówno klamek do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jeśli wybraliśmy szyld długi, będziemy musieli zmierzyć rozstaw klamki, czyli odległość od uchwytu do otworu na klucz. Najczęściej wymiar przyjmuje wartość 60, 72, 90, 92 lub 95 mm.

Drugi ważny element klamki, który dopasowujemy do zamka, to trzpień. Długość trzpienia musi korelować z otworem w zamku. Najczęściej spotykamy się z trzpieniem o wymiarze 8 mm.

A czy kierunek otwierania drzwi ma jakieś znacznie? Nie, jeśli produkt jest uniwersalny. Niektóre klamki pasują jednak wyłącznie do drzwi lewych albo prawych.

Klamki zewnętrzne a ochrona przed włamaniem

Tak jak drzwi i zamki, klamki również mogą mieć miano antywłamaniowych. Jeśli więc inwestujesz w solidny zamek i drzwi, klamki także powinny zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, żeby zakup się opłacał. Najlepsze pod tym względem są klamki drzwiowe w klasie 3 lub 4, które wyposaża się w zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i odkręceniem wkładki. Na większą ochronę wpływają również niewidoczne śruby montażowe.

FAQ:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klamek?

Najważniejsze parametry klamek to waga, rozmiar trzpienia, rozstaw, materiał i klasa antywłamaniowa.

Jaki szyld do klamki wybrać?

Pod względem kształtu szyldy dzielą się na rozety okrągłe / zaokrąglone (klasyczne) oraz prostokątne / kwadratowe (nowoczesne). Najlepiej dopasować klamkę do stylu drzwi. Mamy też podział na szyldy długie i krótkie (dzielone) - do drzwi zewnętrznych najlepsze będą rozety długie, bo chronią wkładkę.

Wybór klamki do drzwi zewnętrznych - materiał

Najsolidniejsze klamki są produkowane z metali i ich stopów - np. aluminium czy stali nierdzewnej. Do drzwi zewnętrznych sprawdzają się idealnie. 

Udostępnij

Dodaj komentarz