Zamarznięty zamek w drzwiach - co zrobić, gdy nie możesz wejść do domu?

Zamarznięty zamek w drzwiach - co zrobić, gdy nie możesz wejść do domu?

- Kategorie : Blog

Wprosić się do przyjaciela, jeździć tramwajami wokół miasta, usiąść i płakać? Nic z tych rzeczy - dzisiaj podpowiemy Ci, jak pokonać zamarznięty zamek w drzwiach do Twojego domu, firmy czy każdego innego obiektu. Mróz to ryzyko zamarznięcia nie tylko dla zamka samochodowego, dlatego zapraszamy do wnikliwej lektury. Tylko nie zapomnij o ciepłej herbacie!

Jak otworzyć zamarznięty zamek - drzwi do domu

Z poniższymi wskazówkami najlepiej zapoznać się już przed wyjściem z domu w mroźny dzień - wtedy możesz wziąć ze sobą przydatne akcesoria, które nie zajmują dużo miejsca, a pomogą Ci szybko odmrozić zamek zarówno w zwykłych drzwiach, jak i zamarznięty zamek w samochodzie.

Podgrzewanie zamka zapalniczką lub zapałką

Zapalniczka to przydatny gadżet w plecaku czy torebce nie tylko, gdy zmagamy się z nałogiem, albo gdy nadszedł 1 listopada. Miej ją zawsze przy sobie zimą, zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym. Możesz odmrozić zamek zapalniczką w przypadku kluczy metalowych, które nie mają wbudowanych chipów - w przeciwnym razie obwody elektryczne zostaną usmażone.

Przesuwaj płomień zapalniczki lub zapałki nad kluczem przez kilka sekund, żeby go ogrzać. Uważaj, żeby go nie roztopić! Włóż klucz do zamka, ale nie próbuj go na razie przekręcać. Może być konieczne ponowne podgrzanie klucza, by dopasować go prawidłowo do całego zamka. Gdy zamek jest całkowicie odmrożony, można przekręcić klucz.

Zapalniczki nadają się do majstrowania (bardzo ostrożnego) przy zamkach do drzwi domowych, ale nie można ich używać do zamarzniętego samochodu. Jeśli centralny zamek w aucie przegrał walkę z mrozem, lepiej zastosuj inną metodę, bo zapalniczka może uszkodzić ukrytą elektronikę.

Jak odmrozić zamek - alkohol do nacierania

Jeśli masz do dyspozycji spirytus metylowy, polej nim powoli zamek, żeby go rozmrozić. Nie wlewaj go zbyt szybko, bo możesz stracić więcej, niż potrzebujesz. Jeśli nie masz go przy sobie, ze znalezieniem sklepu z alkoholem na pewno nie będzie problemu - nawet w niedzielę. Oprócz spirytusu może zadziałać inny alkohol albo środek antybakteryjny czy perfumy - jeśli akurat masz to przy sobie, warto spróbować.

Z alkoholem jest jednak to ryzyko, że lakier na drewnianych drzwiach może się odbarwić.

Zamarznięty zamek w drzwiach - odmrażacz do zamków

Najlepsze na koniec - profesjonalny odmrażacz do zamków, który ma przy sobie każdy szanujący swój czas kierowca. Tego typu produkty, często w formie aerozolu, znajdziesz na stacjach benzynowych, w sklepach z narzędziami i supermarketach. Alternatywą dla aerozolu jest elektryczny odmrażacz. Noś go przy sobie przez całą zimę, żeby szybko odmrozić każdy rodzaj zamka - w drzwiach, w samochodzie, a nawet kłódkę czy zapięcie rowerowe.

Odmrażacz nie tylko w kilka sekund pokona oblodzony zamek, ale także zabezpieczy go przed ponownym zamarznięciem. Otworzysz drzwi szybko i bezpiecznie, wkładając dozownik do zamka i lekko ściskając buteleczkę. Przed otwarciem możesz kilkukrotnie włożyć i wyjąć klucz z zamka, żeby lepiej rozprowadzić substancję.

Tak samo postępuj, gdy to zamki samochodowe są problemem. Jeśli zamek centralny jest już odmrożony, a drzwi kierowcy nadal się nie otwierają, oznacza to, że prawdopodobnie mamy zamarznięte uszczelki drzwi. Wtedy nie można ciągnąć na siłę, bo możemy uszkodzić uszczelki. Do odmrażania zamka w aucie niepolecana jest również ciepła woda. Nieumiejętne radzenie sobie z zamarzniętymi drzwiami może skończyć się uszkodzeniem lakieru, a nawet pęknięciem szyby.

Dla przezornych - jak wyeliminować zamarznięte zamki?

Jeśli czytasz ten artykuł jeszcze zanim przyjdzie Ci odmrozić zamek, albo chcesz uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości, oto, na co należy zwrócić uwagę już jesienią.

Grzejnik, komin, farelka czy inne źródło ciepła w domu wpływa na kondycję drzwi zewnętrznych, jeśli znajduje się bezpośrednio przy nich. Temperatura z jednej strony drzwi robi się wtedy bardzo wysoka, podczas gdy mroźne powietrze po drugie stronie ma temperaturę znacznie niższą.

Ta duża różnica sprawia, że woda, która osiada na drzwiach, może zacząć się skraplać, a następnie zamarzać - konsekwencją będzie oblodzony zamek. Drzwi same w sobie też ucierpią, jeśli mamy model drewniany. Będą się wypaczać, skrzydło zacznie osiadać. Nawet jeśli zamek nie zamarznie, to możemy mieć problem z przekręceniem klucza.

Zamiast więc szukać sposobów na to, jak odmrozić zamek, lepiej zredukować wpływ pogody na stan Twoich drzwi. Spróbuj zlikwidować różnicę temperatur, lokując źródło ciepła z dala od drzwi zewnętrznych. Gdy już przyjdzie biała zima, systematycznie odśnieżaj teren przy drzwiach. Śnieg nagromadzony przy wejściu źle wpłynie na drewno zwłaszcza podczas odwilży. Dodatkowe zabezpieczenia to instalacja drzwi we wnęce lub dobudowa daszka na tarasie.

Zamarznięte drzwi - unikniesz tego, regulując skrzydło

Jesienią polecamy uzupełnić ewentualne ubytki w drewnianych drzwiach do domu, żeby w okresie zimowym uniknąć problemu zamarzniętego zamka. Nawet jeśli wydaje Ci się, że drzwi są w idealnym stanie, warto się uważnie przyjrzeć. Niewielkie pęknięcie czy odpryski lakieru stopniowo robią się większe. Właśnie w takich szczelinach gromadzi się skraplana woda, która następnie zamarza, uszkadzając zamek i drewno. Przeznacz więc jedno popołudnie na odnowienie skrzydła.

Następnie przetestuj szczelność zamka, gdy temperatura na dworze utrzymuje się jeszcze na plusie. Zamknij drzwi na zamek i sprawdź, czy przepuszczają strumień powietrza. Nie może być żadnych przewiewów. Jeśli wyczujesz lekki podmuch, trzeba będzie wyregulować drzwi w zawiasach, a najlepiej jeszcze zmienić uszczelki. W ten sposób wyeliminujesz wszystkie możliwe nieszczelności.

Konserwacja zamków do drzwi - ochrona przed mrozem

Naszym sprzymierzeńcem w walce z mrozem jest smar - najlepiej wazelina lub gliceryna. Zakonserwuj nimi zamek do drzwi przed pierwszym spadkiem temperatury poniżej zera. Rozprowadź wazelinę lub glicerynę na zamku i kluczu, a następnie kilkukrotnie włóż i wyjmij klucz.

FAQ:

Zamarznięty zamek w drzwiach - jak sobie z nim poradzić?

Najlepiej nosić przy sobie małą buteleczką odmrażacza do zamków - takie samego, jakim odmrażamy zamarznięty zamek w samochodzie. Kupisz go na stacjach benzynowych, w supermarketach lub w sklepach motoryzacyjnych.

Podgrzewanie zamka w drzwiach - domowe metody

Możesz spróbować podgrzać zamek zapalniczką lub zapałką, lecz trzymaj płomień przy zamku tylko przez kilka sekund, żeby go nie roztopić. Druga opcja to spirytus albo inny alkohol - polewaj nim powoli zamek.

Jak uniknąć problemu zamarzniętego zamka?

Użyj gliceryny lub wazaliny - wprowadź smar do zamka za pomocą klucza. Zadbaj o to, żeby grzejnik lub piec nie znajdowały się w domu zbyt blisko drzwi. Odśnieżaj systematycznie przed wejściem.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz