Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go mieć?

- Kategorie : Blog

Nowoczesne technologie to nie tylko domena naszych komputerów czy samochodów. To także niewielkie elementy, które upraszczają naszą codzienność - do tego właśnie służy elektroniczny zamek szyfrowy. Jego mechaniczny odpowiednik jest nam znany z sejfów i skrytek - ma charakterystyczne pokrętło. Czym jest zamek szyfrowy, jakie ma funkcje? Zamek szyfrowy elektroniczny czy mechaniczny - który wybrać? Podpowiadamy!

Czym jest zamek szyfrowy?

W przypadku zamka szyfrowego nie polegamy na kluczu, który możemy zgubić, zapomnieć, gdzieś zostawić. Do otwarcia drzwi używamy ciągu cyfr, które mamy w najszczelniej chronionym miejscu - naszej głowie. Kiedy wprowadzisz odpowiednią kombinację, rygiel zamka się odblokuje. Nie ma ryzyka, że ktoś zdobędzie dostęp, jeśli nie udostępnisz mu szyfru.

Zasadę działania zamków szyfrowych można lepiej wytłumaczyć, dzieląc mechanizmy okuć na mechaniczne i elektroniczne.

Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?

Szyfrowe zamki mechaniczne są nam doskonale znane - jeśli nie z własnego doświadczenia, to z filmowych scen, kiedy złodziej z kroplami potu na czole wykręca kolejne cyfry. Wprowadzanie cyfr powoduje ruch zapadek, które w rezultacie odblokowują zamek. Używamy do tego pokrętła, a jego obsługa - wbrew pozorom - wcale nie jest taka oczywista. Potrzeba dużej precyzji, żeby wprowadzić odpowiednie cyfry.

Zamki szyfrowe mechaniczne można najczęściej spotkać w różnego rodzaju skrytkach, szafkach, kasetkach czy pomieszczeniach, do których dostęp jest ograniczony - służą np. do przechowywania ważnych danych i dokumentacji, kosztowności czy niebezpiecznych substancji. Dzięki zamkom szyfrowym nie trzeba dorabiać kluczy - wystarczy podać kod autoryzowanym osobom.

Jak działają elektroniczne zamki szyfrowe?

Bardziej współczesna wersja, czyli szyfrowy zamek elektroniczny, ma klawiaturę numeryczną - z przyciskami lub dotykową. Jest więc kodowany cyfrowo. Atrakcyjny nowoczesny wygląd zamków elektronicznych to niejedyna przewaga nad ich mechanicznymi odpowiednikami. Nie trzeba się nakręcić, żeby ustawić nowy szyfr - wystarczy znać odpowiedni ciąg znaków do przeprogramowania zamka lub zrobić to za pomocą kompatybilnej aplikacji. 

Zastosowania zamków szyfrowych

Z zamkiem szyfrowym mechanicznym można się spotkać najczęściej w wyżej wspomnianych miejscach - chronią dostępu do pomieszczenia, sejfu, szafki, skrytki, kasetki itp. Montowano je w biurach, bankach, archiwach czy serwerowniach. Ich sprawdzony mechanizm gwarantuje bardzo wysoki poziom zabezpieczenia dostępu, jednak jest już nieco przestarzały.

Dzisiaj prym wiodą szyfrowe zamki cyfrowe, które można zamontować w drzwiach antywłamaniowych do budynku, lokalu czy pojedynczego pomieszczenia. Poza tym sprawdzą się też we wszystkich zastosowaniach, do których kiedyś używano zamków mechanicznych - w sejfach, skrytkach, szafkach. Są bardzo praktyczne ze względu na szereg funkcji, które wpisują się w ideę smart home i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Zamek elektroniczny ma też ten atut, że kod wpiszesz błyskawicznie - nie musisz bawić się w kręcenie wyrobioną gałką. 

Funkcje zamka szyfrującego elektronicznego

Szyfrowe zamki elektroniczne także różnią się między sobą - liczbą dodatkowych funkcji i stopniem zaawansowania. Najbardziej smart modele mają stworzoną dla nich aplikację mobilną, dzięki której możemy zdalnie wygenerować jednorazowy kod, albo całkiem zablokować dostęp.

Jeśli szukasz zamka szyfrowego do swojego domu czy firmy, najlepiej zdecydować się na produkt, który da Ci wiele praktycznych możliwości. Poświęć czas na dopasowanie zamka do indywidualnych potrzeb - inny produkt przyda się do biura firmy, a inny do domku jednorodzinnego, furtki czy szafki. Podpowiadamy, czego można oczekiwać po najnowocześniejszych modelach:

Bezpieczeństwo w prywatnych domach i firmach

W jaki sposób zamek szyfrowy gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa?

  • Odstraszenie złodzieja - odgadnięcie ciągu cyfr i odblokowanie zamka jest prawie niemożliwe, a sforsowanie go siłą niezwykle trudne (zamki szyfrowe to mocne, antywłamaniowe konstrukcje).
  • Blokowanie zamka po kilkukrotnym wpisaniu niewłaściwego kodu - na śmiałków próbujących pokonać rachunek prawdopodobieństwa czeka przykra niespodzianka. Możesz ustawić zamek, żeby blokował drzwi lub zostawiał je w pozycji otwartej - łatwo dopasujesz mechanizm do indywidualnych preferencji.
  • Uruchamianie alarmu przy próbie nieautoryzowanego wejścia - tylko Ty i inni domownicy lub pracownicy znacie kod wyłączający alarm.
  • Zabezpieczenie dostępu wzrasta również dlatego, że kradzież czy zgubienie klucza nie wchodzą w grę.

Automatycznie zamykane drzwi

W połączeniu z samozamykaczem zamki elektroniczne mogą mieć funkcję automatycznego zamykania drzwi. Kiedy to się przydaje? Głównie w firmach i pomieszczeniach, które są często użytkowane, a nie chcemy dopuścić do nich nieuprawnionych osób. Nie ma wówczas opcji, że zapomnisz zamknąć drzwi do firmowej kuchni, a w konsekwencji ktoś zje ostatniego pączka przed Tobą. Automatyczne zamykanie równie dobrze sprawdza się w drzwiach szafek, skrytek itp.

Jednorazowe szyfry

W niektórych zamkach kompatybilnych z aplikacją możesz wygenerować jednorazowy kod dostępu. Kiedy to się przydaje:

  • zapomnisz kodu;
  • wynajmujesz lokal i zdalnie udostępniasz szyfr turystom;
  • chcesz wpuścić kogoś na posesję, np. sąsiada podlewającego kwiaty.

Aplikacja - wygodne rozwiązanie

Jak działa zamek elektroniczny z aplikacją? Możesz w niej zobaczyć np. rejestr prób otwarcia i sprawdzić, czy lokal jest w ogóle na celowniku złodzieja. Ponadto program pokaże Ci, czy zamknąłeś dom lub firmę, a co więcej, zamknie je za Ciebie - nigdy więcej zawracania w połowie drogi. To w aplikacji generujesz także jednorazowe kody dostępu.

Zamek szyfrowy - praktyczne wskazówki przed zakupem

  • Zamek szyfrowy często wymaga prowadzenia dodatkowego okablowania. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz np. klamkę szyfrową, która działa bez ingerencji w elewację budynku. Z kolei montaż zamków szyfrowych z okablowaniem najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu.
  • Zamek szyfrowy musi być odporny na działanie czynników zewnętrznych. Wybierz model z wytrzymałych materiałów, pokryty warstwą chroniącą go przed korozją, a także z „daszkiem”, który osłoni go przed opadami. Jeśli kupujesz zamek z okablowaniem i szyfratorem montowanym w ścianie budynku, schowaj go w specjalnej obudowie.
  • Decydując się na bezprzewodowy zamek szyfrowy do drzwi, pamiętaj o wymianie baterii.
  • Niestety zamki szyfrowe nie nadają się do dowolnych drzwi. Skrzydło musi być odpowiednio grube. Poza tym nie inwestuje się w zamki elektroniczne, jeśli same drzwi nie są antywłamaniowe - wszystko musi się zgrywać pod względem poziomu bezpieczeństwa, żeby wydatek miał sens.

FAQ:

Czym jest zamek szyfrowy?

Zamki szyfrowe to okucia, do których nie potrzeba klucza - otwieramy drzwi za pomocą szyfru. Zamki szyfrowe można zamontować w drzwiach do budynków i lokali, ale także szaf, sejfów, pomieszczeń, furtek czy bram.

Jak działa zamek szyfrowy?

Żeby otworzyć drzwi zamkiem szyfrowym mechanicznym, używamy ciągu cyfr. Wprowadzamy je za pokrętłem lub za pomocą klawiatury cyfrowej - dlatego dzielimy zamki szyfrowe na mechaniczne i elektroniczne.

Zamek szyfrowy elektroniczny czy mechaniczny - który wybrać?

Dużo więcej funkcji ma zamek elektroniczny. Z powodzeniem sprawdzi się jako zabezpieczenie w drzwiach antywłamaniowych do budynku, ale także w drzwiach do szafki, skrytki, pomieszczenia itp.

Udostępnij

Dodaj komentarz