Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

- Kategorie : Blog

Podwórkowy garaż nie tylko broni dostępu do auta. Trzymamy tam rowery, sprzęty elektryczne i inne cenne przedmioty. Często przez garaż można dostać się do domu, czego nie omieszka wykorzystać sprytny włamywacz. Jak temu zapobiec? Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie bramy garażowej. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Montaż bramy garażowej - podstawa w zabezpieczeniu

Bez problemu znajdziesz firmę, która nie tylko sprzeda Ci produkt, ale także wykona montaż bramy garażowej. Jeśli jednak zdecydujesz się montować bramę garażową samodzielnie, pamiętaj - od tego, jak to wykonasz, zależy stopień ochrony garażu.

Najważniejsza jest szczelina między drzwiami a podłożem - zbyt duża ułatwi wyważenie bramy garażowej. Żeby tego uniknąć, trzeba precyzyjnie zmierzyć otwór - drzwi niedopasowane pod względem rozmiaru będą sprzymierzeńcem włamywacza.

Kolejna kwestia to sprężyny wspomagające poruszanie drzwi. Źle zamontowane zmniejszają szczelność bramy i również ułatwiają wyważenie. Zwróć też uwagę na prowadnice bramy garażowej - przymocuj je równo i stabilnie.

Nie każdy włamywacz porwie się na rozwalenie samego zamka do bramy garażowej. Wielu z nich próbuje innych - często skutecznych - metod, np. bezpośrednio forsują drzwi, próbują wypchnąć je z prowadnic. W ruch często idzie szlifierka, którą chcą przeciąć bramę. Nieprawidłowo wykonany montaż spowoduje, że konstrukcja nie będzie stabilna i dobrze osadzona w całym garażu. Po prostu nie wytrzyma - a złodziej dopnie swego.

Zamek antywłamaniowy do bramy garażowej

Podstawowym zabezpieczeniem do bramy jest zamek garażowy. Oczywiście musi być antywłamaniowy, tak jak w przypadku drzwi do domu. Jeśli już decydujemy się na zapewnienie pojazdom odpowiedniej ochrony, najlepiej robić to dobrze - czyli inwestować w najskuteczniejsze produkty. Oprócz wkładki patentowej zamek musi posiadać potrójny pakiet sprężyn naciągowych i podwójny system linek stalowych, które zwiększają ochronę.

Wybór zamka do drzwi garażowych

Kwestię zamku proponujemy rozważyć już na etapie wyboru bramy garażowej. Niektóre modele mają wmontowane zamknięcie, którego nie można później zmienić. Jeśli więc wybrana brama ma już zamek, koniecznie sprawdź, czy jego poziom zabezpieczenia Ci odpowiada i czy można go ewentualnie wymontować i zainstalować inne zabezpieczenie.

Największe zalety zamków do bramy garażowej

CENA

Często wymienianą zaletą antywłamaniowego zamka do bramy garażowej, jako głównego środka ochrony wejścia, jest jego cena. Zakup zamknięcia osobno wychodzi korzystnie cenowo w porównaniu z innymi metodami zabezpieczania garażu.

OBSŁUGA

Zamek do drzwi garażowych może być obsługiwany tradycyjnie - kluczykiem lub wykorzystywać nowocześniejsze rozwiązania. Automatyczne ryglowanie bramy w szynie napędu to dla złodzieja bariera trudniejsza do pokonania niż zamknięcie mechaniczne.

WYKONANIE

Materiał zamka wpływa na jego wytrzymałość i ochronę, zwłaszcza gdy zamknięcie znajduje się na zewnątrz. Tworzywo musi być odporne na korozję i szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych - takie właściwości ma np. stal.

ZASTOSOWANIE

Zabezpieczenie bramy w postaci zamka sprawdzi się zawsze - mechanizm możesz zamontować w konstrukcji jednodrzwiowej, dwudrzwiowej czy rozwiernej. Modele od Fernanda zagrają również rolę zamków do bram garażowych uchylnych.

MONTAŻ

Zarówno zwykły zamek nawierzchniowy, jak i rygiel z wrzeciądzem na kłódkę zamontujesz samodzielnie. Nie potrzebujesz nawet profesjonalnych narzędzi.

Automatycznie sterowana brama garażowa

Automatycznie sterowana blokada drzwi garażowych jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem dla kierowców, którzy najlepiej wiedzą, jak zabezpieczyć bramę garażową.

Warto zastąpić tradycyjny zamek do garażu na klucz alternatywą na kartę, odcisk palca czy pilot. To gwarancja, że dostęp do bramy będzie mieć tylko właściciel. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zdalne sterowanie bramą garażową przy użyciu pilota lub telefonu. Wybierając takie urządzenie, pamiętaj o dwóch zasadach:

  • Jeśli pilot ma niestandardową częstotliwość radiową, zamek do bramy garażowej nie ulegnie złodziejowi.
  • Pilot i zamek powinny mieć zmienne kody dostępu. Jednorazowy szyfr to kolejna bariera dla amatora cudzych aut.

Dobrze, gdy brama garażowa jest zintegrowana z napędem. Zamontowany na jednej z prowadnic mechanizm przemieszcza się po pasku zębatym, ale nie wpływa na wysokość otwarcia bramy. Taki mechanizm jest najlepszy w przypadku pomieszczeń z wysokim stropem i niskim prześwitem.

Przy automatycznie sterowanej bramie garażowej nie warto jednak rezygnować z zamykania za pomocą rygli mechanicznych. Podwójna ochrona daje oczywiście większe zabezpieczenie.

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed wyważeniem?

Popularna blokada antywłamaniowa drzwi obsługiwana pilotem nie daje stuprocentowej ochrony garażu. Włamywacz może próbować - często efektywnie - wysadzić bramę garażową z zawiasów. Przed wyważeniem blatu bramy uchronisz się, inwestując w tzw. blokadę dociskową lub inny mechanizm zabezpieczający, który współpracuje z napędem. Blokada utrzyma bramę w zamkniętej pozycji, nawet jeśli w ruch pójdzie twardy łom.

Żeby utrudnić włamywaczowi sforsowanie drzwi garażowych, regularnie je konserwuj. Elementy nośne bramy są podatne na zużycie, dlatego radzimy okresowo regenerować szyny jezdne, ościeżnice i zawiasy.

Ochrona bramy garażowej - alarmy

Jeśli mieszkasz w domu, podejdź do ochrony posesji kompleksowo. Nie skupiaj się wyłącznie na tym, jak zabezpieczyć bramę garażową za pomocą zamka. Oprócz tego zainstaluj system alarmowy i czujniki ruchu na podwórku.

  • Intensywne i automatyczne oświetlenie, które zapali się w pobliżu bramy garażowej, zniechęci złodzieja jeszcze zanim zacznie majstrować przy zamku.
  • Zainstaluj lampki nie tylko przed bramą garażową, ale także wzdłuż dróżek na posesji, przed furtką, drzwiami do domu i koniecznie na tyłach domu.
  • Jeszcze lepszym odstraszaczem będzie alarm. Zabezpieczenie bramy garażowej sygnałem dźwiękowym działa na dwa sposoby - już samo urządzenie z czerwonym światełkiem może zmienić plany włamywacza, a jeśli to nie zadziała, włączy się głośny alarm.
  • Połącz alarmy chroniące bramy garażowe z instalacją alarmową domu - im więcej dźwięków w różnych miejscach, tym większa panika złodzieja samochodów.
  • Powyższe pomysły potraktuj jako dodatkowa ochrona - nie rezygnuj z zamków i blokad.

Zabezpieczenie bramy garażowej przed włamaniem - porady w pigułce

  1. Właściwy montaż bramy garażowej - wpływa nie tylko na długotrwałą eksploatację wejścia, ale także utrudnia potencjalnemu włamywaczowi wyważenie konstrukcji.
  2. Dobry zamek antywłamaniowy - inwestuj tylko w skuteczne, wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne produkty. Wybierz zamek już na etapie kupna bramy.
  3. Nowoczesne blokady - automatyka do bram garażowych tworzy barierę nie do przejścia dla przeciętnego włamywacza.
  4. Zabezpieczenie bram garażowych przed wyważeniem - niejeden silny złodziej będzie próbował wyważyć bramę, zamiast bawić się z zamkiem. Zastosuj więc blokadę dociskową i dbaj o regularną konserwację części nośnych bramy.
  5. System alarmowy - najlepiej zniechęcić włamywacza do sforsowania bramy już po wtargnięciu na posesję. Zrobisz to za pomocą odpowiednio rozmieszczonego oświetlenia i sygnałów dźwiękowych współpracujących z czujnikami ruchu.

FAQ:

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Służą do tego zamki antywłamaniowe do bram garażowych, systemy zdalnego sterowania, alarmy, blokady antywyważeniowe, a także prawidłowy montaż drzwi.

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed wyważeniem?

Wyposaż drzwi garażowe w blokadę dociskową lub inny mechanizm współpracujący z napędem, żeby utrzymać bramę w zamkniętej pozycji.

Jaki zamek do garażu wybrać?

Zwróć uwagę na atesty i certyfikaty, a także materiał, z którego go wykonano. Musi być odporny na korozję i warunki atmosferyczne.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz