Montaż drzwi zewnętrznych - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Montaż drzwi zewnętrznych - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

- Kategorie : Blog

Drzwi zewnętrzne to element domu lub mieszkania, który odpowiada za bezpieczeństwo lokatorów. Żeby je osiągnąć, niezbędne są dwa kroki: wybór wytrzymałego i funkcjonalnego produktu oraz prawidłowo wykonany montaż drzwi zewnętrznych. Dziś skupimy się głównie na tym drugim zadaniu i odpowiemy na pytanie, jak zamontować drzwi zewnętrzne, żeby poprawnie pełniły swoje wszystkie funkcje.

Prawidłowy montaż drzwi wejściowych

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ważnych funkcji pełnią drzwi wejściowe do naszego domu czy mieszkania, a tym samym - jak ważny jest ich poprawny montaż. Oprócz możliwości trzaśnięcia nimi po przegranej kłótni, drzwi zewnętrzne zapewniają po pierwsze bezpieczeństwo. Poziom odporności przed sforsowaniem i dodatkowe zabezpieczenia przed siłowymi próbami otwarcia przesądzają o tym, które z nich mogą otrzymać miano antywłamaniowych. Sama konstrukcja drzwi nie zapewni nam jednak dostatecznej ochrony - potrzebny jest jeszcze profesjonalnie wykonany montaż.

Kolejny ważny aspekt to termoizolacja. Prawidłowo zamontowane drzwi wejściowe nie pozwalają na cyrkulację powietrza między dworem a domem. Komfort cieplny szczególnie ważny jest zimą. Dobrze zamontowane drzwi nie będą wypuszczały ogrzanego powietrza na zewnątrz, ani wpuszczały zimnego podmuchu do środka. Zimne powietrze i wilgoć może przedostawać się także za pośrednictwem mostków termicznych, które powstają na skutek wypaczenia się źle zamontowanych drzwi. Skutkiem będą większe rachunki za ogrzewanie, a w najgorszym przypadku problemy z pleśnią w pomieszczeniach.

Błędy popełnione na etapie montażu drzwi wejściowych mogą także skutkować zmniejszeniem komfortu akustycznego. Do mieszkania będą przedostawać się niepożądane dźwięki. Prawidłowy montaż to również kwestia samego otwierania i zamykania drzwi - nieprawidłowo zamocowana ościeżnica lub skrzydło sprawią, że będzie to niewygodne lub niemożliwe.

Otwór na drzwi zewnętrzne a rodzaj ściany

Przed analizą tego, jak zamontować drzwi zewnętrzne, warto skupić się na konstrukcji ściany, na której będą osadzane. Zależy od niej sposób montażu ościeżnicy. Skrzydło należy odpowiednio usytuować w przygotowanym wcześniej otworze i wyeliminować przy tym mostek termiczny.

Ościeżnicę montujemy na różne sposoby w zależności od rodzaju ściany:

 • w ścianie jednowarstwowej - w połowie grubości muru;
 • w ścianie dwuwarstwowej - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi, licując drzwi ze ścianą zewnętrzną;
 • w ścianie trzywarstwowej - w warstwie ocieplenia, najlepiej używając kotew mocowanych do muru oraz płaskowników i kontowników lub bezpośrednio do ściany nośnej.

Na co zwrócić uwagę przed montażem zewnętrznych drzwi?

Po pierwsze warto określić, w jaki sposób drzwi wejściowe mają się otwierać - do środka czy na zewnątrz. Z reguły bardziej praktyczną opcją jest otwieranie drzwi zewnętrznych do środka. Łatwiej je zablokować, a w przypadku domu nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Musimy jednak dysponować odpowiednio dużym miejscem na korytarzu.

Kolejną kwestią jest wykonanie precyzyjnych pomiarów niezbędnych do montażu drzwi zewnętrznych. Musimy znać wymiary otworu drzwiowego przygotowanego pod montaż futryny wraz ze skrzydłem zewnętrznym. Żeby drzwi pracowały bez oporów, musimy zostawić im o 1-1,5 cm więcej przestrzeni niż szerokość zewnętrznej krawędzi ościeżnicy.

Kolejna wskazówka dotyczy głębokości, na którą wbijamy śruby mocujące w trakcie montażu kotwy. Zależy od materiału, z którego wykonano ściany: w przypadku pustaków ceramicznych betonu komórkowego albo innego mniej wytrzymałego budulca głębokość wejścia mocowania kotwy powinna wynosić minimum 15 cm. Natomiast w ścianach z cegły kotwy mogą być mocowane na głębokość ok. 10 cm.

Przed rozpoczęciem montażu drzwi zewnętrznych pamiętajmy o otworze drzwiowym - musimy go dokładnie oczyścić. Sprawdź, czy jego powierzchnia jest równa i czy nie ma w nim ubytków - można je uzupełnić pianką montażową.

Montaż ościeżnicy

Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku zaczniemy od mocowania ościeżnicy, czyli ramy osadzonej w otworze drzwiowym.

 1. Przyklej taśmę paroszczelną do ościeżnicy i przykręć wsporniki montażowe w przypadku ścian dwu i trójwarstwowych.
 2. Umieść ościeżnicę w otworze i ustal wysokość nad posadzką.
 3. Użyj drewnianych klinów oraz podkładek z drewna impregnowanego lub tworzywa do jej unieruchomienia.
 4. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy między słupami pionowymi futryny i nadprożem są kąty proste i w razie potrzeby delikatnie dobij drewniane kliny.
 5. Wywierć otwory w ościeżnicy o grubości odpowiadającej kołkom.
 6. Załóż skrzydło drzwiowe i sprawdź, czy montaż ościeżnicy przebiegł prawidłowo, tj. czy drzwi można swobodnie zamknąć. Jeśli nie, popraw zamocowanie klinów.

Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Montaż właściwy przebiega następująco:

 1. Przez otwory w ościeżnicy wywierć w ścianie otwory na kotwy montażowe.
 2. Przy użyciu klucza dokręć kotwy osadzone w dziurach w ścianie. Powinny wchodzić w ścianę na głębokość wspomnianą w wyżej wymienionych wskazówkach.
 3. Umieść listwy rozporowe między wewnętrznymi bokami ościeżnicy, podkładając pod ich krawędzie co najmniej trzy podkładki z filcu lub grubej tektury.
 4. Zmocuj próg skrzydła za pomocą kleju montażowego przeznaczonego do drzwi.
 5. Zabezpiecz ościeżnicę taśmą malarską oraz oczyść ją i delikatnie zwilż wodą - zwiększy to przyczepność pianki montażowej.
 6. Wypełnij przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem za pomocą pianki montażowej niskoprężnej. Zaaplikuj ją tylko do połowy, ponieważ po czasie zwiększy objętość.
 7. Po 24 godzinach przytnij piankę montażową, usuń taśmę malarską i osadź drzwi na zawiasach ościeżnicy. Montaż drzwi zwieńcza zamocowanie klamki i szyldu.

Błędy przy montażu drzwi zewnętrznych

Wiele pomyłek popełniamy już na etapie wyboru drzwi. Model o nieodpowiedniej szerokości nie będzie pasował do otworu drzwiowego w naszym domu czy mieszkaniu. Należy pamiętać, że montaż drzwi wejściowych można przeprowadzić dopiero po ukończeniu wszystkich prac wewnętrznych, takich jak kładzenie płytek, malowanie czy gipsowanie. W przeciwnym wypadku drzwi mogą się zabrudzić lub nawet nieodwracalnie uszkodzić.

Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na wyżej wspomniane poziomowanie ościeżnicy. Jeśli futryna jest nawet lekko przekrzywiona, drzwi mogą się nie domykać lub zatrzaskiwać. Kolejny błąd dotyczy nakładania pianki montażowej między ościeżnicą a murem. W czasie piankowania trzeba użyć rozpórek w co najmniej trzech miejscach, żeby futryna się nie zwichrowała. Ponadto nie można przesadzić z ilością pianki, żeby ościeżnica się nie wypaczyła.

Czasem zdarza się również, że po montażu drzwi zostaną nam nieestetycznie wyglądające ościeże. Żeby tego uniknąć, po zamontowaniu drzwi trzeba je obrobić, np. używając gładzi gipsowej.

FAQ:

Czy montaż zewnętrznych drzwi można wykonać samodzielnie?

Tak, lecz jest to zadanie dość trudne dla osoby niezajmującej się tym zawodowo. Drzwi powinny być zamontowane w stu procentach prawidłowo, żeby spełniać funkcję bezpieczeństwa oraz izolacji cieplnej i akustycznej.

Jakie są niezbędne narzędzia do montażu drzwi zewnętrznych?

Potrzebny jest przede wszystkim następujący sprzęt: wiertarka, poziomnica, młotek, nóż (ostry), kołki, kliny, pianka montażowa, taśma malarska.

Co należy zrobić przed montażem drzwi?

Najlepiej sprawdzić zalecenia producenta dotyczące montażu, a następnie dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz