Na co zwrócić uwagę przy zakupie klamki wewnętrznej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klamki wewnętrznej?

- Kategorie : Blog

Łapiesz za nią częściej niż za dłoń ukochanej osoby - to musi być miłość! Klamki do drzwi wewnętrznych zdecydowanie należą do najczęściej używanych elementów wyposażenia domu, mieszkania czy firmy. Wybór nowego produktu nie może więc być przypadkowy - podpowiadamy, jak kupić odpowiednią klamkę.

Klamki drzwiowe - ignorowany dodatek czy ozdoba pomieszczenia?

Na klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych nie zwracamy na co dzień uwagi. To dlatego, że jej nie przyciągają. Współgrają z kolorystyką drzwi, nie wyróżniają się na tle innych dodatków i barw pomieszczenia. Są po prostu dobrze dobrane. Wyobraź sobie jednak, że w supernowoczesnym mieszkaniu, gdzie króluje biel, czerń i minimalizm, do drzwi są przymocowane mosiężne klamki retro ze zdobionym szyldem. Nie wygląda to dobrze, prawda? A wszystko za sprawą na pozór nieistotnego dodatku, jakim jest klamka do drzwi.

Jeśli więc wybierasz klamkę do drzwi wejściowych lub drzwi wewnętrznych, miej świadomość, że właśnie ona jest w stanie urozmaicić wystrój drzwi lub zaburzyć koncepcję całej aranżacji pomieszczenia; atrakcyjnie wyróżniać się na tle innych dodatków do wnętrza lub właśnie wpasować się do spójnego wystroju i być jego integralną częścią.

Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu modeli klamek i szyldów podniesiesz ogólną estetykę pomieszczeń. To ty więc wybierasz, czy klamka będzie ignorowanym, nieistotnym elementem pokoju czy przyciągającą wzrok ozdobą pomieszczenia.

Tradycyjna klamka czy klamka-gałka?

Jeśli chodzi o klamki do drzwi wewnętrznych, masz bardzo duży wybór produktów. Oprócz tradycyjnych - rączka klamki w kształcie litery L - znajdziesz m.in. modne klamki-gałki, które mają taki uchwyt tylko z jednej strony, a z drugiej gałkę.

Gałka może mieć wbudowaną wkładkę, dzięki której zamkniemy drzwi na zamek z jednej strony. Taki model jest często wybierany do drzwi pokojowych w domach i mieszkaniach. Zaletą jest jego wygląd - gałki prezentują się elegancko i świetnie pasują do drzwi (i całych pomieszczeń) w klasycznym stylu. Jeśli poszukujesz klamki do drzwi w mieszkaniu, które będziesz wynajmować innym, gałka z wkładką bębenkową sprawdzi się najlepiej - lokatorzy mogą wtedy zamknąć swoje pokoje, gdy wychodzą z domu.

Gałki czy klamki do drzwi pokojowych? Wybór zależy głównie od Twojego gustu, chyba że drzwi mają już wywiercony otwór na zamek wpuszczany pod długim szyldem - wtedy potrzebna będzie tradycyjna klamka.

Czym się kierować, wybierając klamki do drzwi wewnętrznych?

Chcąc kupić klamki wewnętrzne, nie patrz tylko na ceny - możesz zapłacić dużo za produkt, który szybko się zepsuje lub zmieni swój wygląd. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, wybierając klamki do drzwi wewnętrznych.

Materiał

Klamki mają podobny kształt, ale na tym ich podobieństwa się właściwie kończą. Pierwszą istotną różnicą, która wpływa zarówno na wygląd, jak i żywotność produktów jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Najodporniejsze na uszkodzenia mechaniczne to:

  • aluminium - najpopularniejszy materiał na klamki do drzwi wewnętrznych. Modele aluminiowe są lekkie i nie ulegają korozji;
  • mosiądz - niezastąpiony w produktach retro, nawiązujących do starodawnych aranżacji wnętrz. Ozdobne klamki i szyldy z motywami roślinnymi to zasługa właściwości mosiądzu, który jest łatwy w obróbce;
  • stal nierdzewna - najlepsze tworzywo na klamki do drzwi łazienkowych i kuchennych, czyli do pomieszczeń, w których panuje większa wilgotność, niż w innych częściach domu. Stal nierdzewna jest spotykana w klamkach do drzwi pokojowych, kiedy stawiamy na surowy, lecz elegancki wystrój wnętrz.

Kolor

Tutaj najważniejszą wskazówką (oczywiście oprócz Twojego zmysłu estetycznego) będzie wygląd samych drzwi i wystrój wnętrza. Wybierając klamki, możesz pójść dwoma drogami - kolor klamki, który będzie komponował się ze skrzydłem i aranżacją wnętrza lub barwa, która będzie się wyróżniać na zasadzie kontrastu. Druga opcja jest trudniejsza, bo kontrast musi być przyjemny dla oka, a nie nachalny i „od czapy”. Możesz np. dopasować kolor klamki nie tyle do samych drzwi, ile do dodatków w danym pomieszczeniu albo do ścian.

Najpopularniejsze i bardzo uniwersalne modele to dziś klamki czarne, białe, szare, antracytowe i we wszelkich odcieniach brązu. Każda z nich pasuje do współczesnych trendów wnętrzarskich. Stawiając natomiast na stylistykę klasyczną, bardziej kojarzącą się ze starymi kamienicami, w których królował parkiet, wysokie pokoje i masywne drzwi, warto postawić na klamki chromowane lub w stłumionym odcieniu złota. Można tak osiągnąć wspaniały efekt.

Wykończenie

Klamki aluminiowe są najczęściej wykańczane trwałym niklem (nikiel satyna), który może być dodatkowo połączony z chromem dla zwiększenia wytrzymałości produktu. Spotyka się również wykończenie chrom-tytan - wtedy klamki do drzwi wewnętrznych są szczególnie odporne na ścieranie, a co za tym idzie, nie tracą swojego pierwotnego wyglądu przez długie lata.

Wykończenie najczęściej zamyka się w trzech typach: satyna, mat albo błysk. Warto dopasować je do innych elementów wyposażenia pokoju, łazienki czy kuchni. Takie detale tworzą właśnie tę specjalną otoczkę pomieszczenia, dzięki której możemy czuć się w nim przytulnie, po prostu u siebie.

Ergonomia

Poza wyglądem liczy się również wygoda w korzystaniu z klamki do drzwi wewnętrznych czy drzwi zewnętrznych. Musi dobrze układać się w dłoni i nie być zbyt ciężka - szczególnie gdy korzystają z niej dzieci czy osoby starsze. Masywne i nieporęczne klamki, owszem, wyglądają elegancko i dostojnie, ale często okazują się zupełnie niepraktyczne. Zwróć na to uwagę przy zakupie i zadbaj o komfort otwierania.

Jeśli natomiast same drzwi są już bardzo ciężkie, klamka także musi mieć odpowiednią wagę, bo inaczej może być problem ze sprawnym otwieraniem i zamykaniem.

Szyld

Zarówno klamki zewnętrzne, jak i wewnętrzne różnią się szyldami, zwanymi też rozetami. Mają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też ochronną - zabezpieczają zamek i wkładkę. Do wyboru są następujące rozety:

  • szyld długi - idealny do drzwi pokojowych, które chcemy zamykać na klucz, ale mamy też szyldy dolne bez otworu na wkładkę bębenkową lub szyldy dolne z blokadą WC. Wybór zależy więc od pomieszczenia i potrzeb mieszkańców;
  • szyld dzielony - składa się z dwóch szyldów: podklamkowego i dolnego, również może mieć otwór na zamek;
  • szyld podklamkowy - nie ma zamka ani blokady, bo znajduje się tylko bezpośrednio pod rączką klamki.

Jeśli więc potrzebujesz klamki z kluczem, możesz wybrać taką z otworem i rączką na wspólnym szyldzie (klamki o szyldach pełnych) lub oddzielnym.

Szyldy podklamkowe i szyldy dolne mogą być okrągłe lub kwadratowe. Wybór wiąże się ze stylem wnętrza i znowu mamy tu rozróżnienie nowoczesność vs. klasyka. W pierwszą kategorię bardziej wpisują się szyldy kwadratowe - geometria króluje w dzisiejszych trendach wnętrzarskich, więc będzie idealna dla drzwi nowoczesnych - natomiast szyldy okrągłe to domena wielbicieli bardziej tradycyjnych aranżacji.

Drzwi

Do tradycyjnych drzwi pasują wszystkie wyżej wymienione typy klamek, natomiast do drzwi przesuwnych zdecydowanie lepiej sprawdzą się uchwyty.

Czy klamki do drzwi są uniwersalne?

O ile pod względem wyglądu można wskazać nowoczesne klamki, które pasują do większości nowych modelów drzwi - w stonowanych barwach o matowym czy satynowym wykończeniu - o tyle sprawa wygląda inaczej pod względem wymiarów.

Przed zakupem zmierz:

  • rozstaw zamka (rozstaw osi pionowej zamka) - odległość od środka trzpienia obrotowego klamki do środka otworu na klucz, wkładkę lub trzpień blokady do łazienki. Zwykle zmierzona wartość ma jeden z czterech wariantów: 70, 72, 90 lub 92 cm;
  • rozmiar trzpienia do zamka - średnica uchwytu klamki zwykle ma 7 mm, rzadziej 6 (np. zamki magnetyczne) lub 8.

Przy zakupie zwróć też uwagę na to, czy w klamce jest obecna sprężyna do klamki drzwiowej, która ułatwia powrót rączki do pozycji wyjściowej nawet po długoletniej eksploatacji. Dzięki temu sprężyna w zamku drzwi nie jest nadmiernie obciążana, a całość funkcjonuje bez zarzutu. Klamka nie będzie niechlujnie zwisała na drzwiach. Sprężyna klamki drzwiowej jest na tyle tania, że zawsze warto mieć w domu element zapasowy na wypadek usterki. Tak samo śrubki do klamki - kupisz je w każdym markecie budowlanym.

Jeśli nie wiesz, jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych, pomoże Ci sklep internetowy Fernand. Wybierając produkty z naszej oferty, możesz wprowadzić estetyczne i wytrzymałe rozwiązania do swoich wnętrz.

FAQ:

Jakie są rodzaje klamek do drzwi wewnętrznych?

Klamki dostępne w większości sklepów z okuciami dzielą się pod względem materiału, najczęściej na mosiądz, aluminium i stal nierdzewną. Okucia różnią się też szyldami - mamy klamki z szyldem pełnym i dzielonym. Klamki mogą mieć otwór na wkładkę bębenkową lub pasować do drzwi bez zamka.

Jaki kolor klamki wybrać?

Produkty są dostępne w bardzo różnych kolorach, więc wybór nie jest łatwy. Najlepiej dopasować klamkę do samego skrzydła drzwi, pozostałych akcesoriów w pomieszczeniu lub barw ścian.

Czy klamki do drzwi są uniwersalne?

Nie - różnią się rozmiarem rozstawu osi pionowej zamka i średnicy trzpienia do zamka.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz