Garaże to nasze prawdziwe jaskinie ze skarbami. Dla jednych z nas są warsztatami, miejscami do oddawania się swojej pasji czy też i pracy, dla innych miejscem, gdzie magazynują sezonowe sprzęty. Dlatego też ich zawartość jest niekiedy bardzo drogocenna. Ogromną rolę w tym przypadku gra bezpieczeństwo – chyba nikt z nas nie chce, aby jego ukochany rower czy narzędzie wpadły w obce ręce! Stąd też dziś zastanowimy się, jakie są rodzaje zamków do drzwi garażowych oraz które z nich, są warte naszej uwagi.
Jakie są rodzaje zamków do drzwi garażowych?
Zamki do tego typu drzwi wejściowych mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz samej bramy garażowej. Najczęściej, przy klasycznych modelach stosuje się zamki nawierzchniowe lub te wpuszczane – jeśli bramę można otworzyć za pomocą klucza. Chcecie poznać je nieco bliżej? Na pewno tak! Czytajmy więc dalej.
Jaki zamek do drzwi garażowych? Zamki nawierzchniowe
Wśród rodzajów zamków do drzwi garażowych koniecznie należy wymienić zamki nawierzchniowe! Dlaczego? Otóż to popularne rozwiązanie charakteryzuje się łatwością montażu i solidnym zabezpieczeniem. Instaluje się je bezpośrednio na drzwiach od strony wewnętrznej, co zazwyczaj nie wymaga wsparcia profesjonalisty – zamek jest przykręcany do powierzchni drzwi.
Podstawową więc zaletą takiego zamka jest jego prostota montażu, co sprawia, że wiele osób jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Wystarczy właściwie przykręcić go do drzwi!
Rygiel, czyli zamki nawierzchniowe a dodatkowe zabezpieczenia
Co więcej, dla osób, które chcą dodatkowo zabezpieczyć swoje garaże, zamki nawierzchniowe oferują możliwość zastosowania dodatkowego zabezpieczenia, takiego jak skobel, zwany też wrzeciądzem. Znacząco wzmacnia on zamek, utrudniając jego sforsowanie. Dzięki temu zamki nawierzchniowe stanowią solidne i skuteczne zabezpieczenie dla naszego garażu. Są to tak zwane zamki mechaniczne.
Jaki zamek do drzwi garażowych wybrać? Zamek wpuszczany
Tak jak wspomnieliśmy, jeżeli brama garażowa ma możliwość otwierania za pomocą klucza, warto zastanowić się nad zastosowaniem zamka wpuszczonego. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je, wpuszczając w drzwi. Oznacza to, że drzwi nie mogą być zbyt cienkie, by móc pomieścić taki zamek. W innym przypadku mogą zostać one uszkodzone.
Na rynku dostępne są różne rodzaje zamków wpuszczanych, wśród których wyróżnić można zamki z wkładką cylindryczną czy zamki wielopunktowe – ostatnie są wyposażone w specjalne zasuwki, które po zaryglowaniu wprowadzają się w kilka punktów drzwi, co znacznie zwiększa ich odporność na włamanie. Podczas ich wyboru istotny jest kierunek otwierania drzwi wejściowych do garażu. Dzielą się one bowiem na prawe zamki i lewe. Istnieją też zamki uniwersalne.
Zamki wpuszczane są uważane za wysoce bezpieczne, dlatego często stosuje się je nie tylko w drzwiach garażowych, ale również wejściowych w domach, a także do drzwi łazienkowych. Zapewniają one nie tylko duży stopień ochrony, ale również są stosunkowo łatwe w użyciu. Wszystko to sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem dla każdego garażu.
Elektroniczne zamki do drzwi garażowych – czy warto?
Zamki elektromechaniczne do drzwi garażowych zdobywają coraz większą popularność w różnych zakładach pracy czy fabrykach, głównie ze względu na wygodę i nowoczesność. Wśród zalet tego rodzaju zabezpieczeń warto wymienić przede wszystkim łatwość obsługi – wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na pilocie, aby otworzyć lub zamknąć garaż. Ponadto elektroniczne zamki często są wyposażone w dodatkowe funkcje, dlatego zwróćmy na nie uwagę podczas zakupów!
Jednakże, jak każde rozwiązanie, także elektroniczne zamki mają swoje wady. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, ile kosztuje zamek tego typu. Jest on droższy od tradycyjnych zamków mechanicznych. Dodatkowo montaż może być bardziej skomplikowany i wymagać pomocy specjalisty.
Zamki do bramy garażowej – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
- Poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim wybrany zamek do bramy garażowej powinien oferować wysoki poziom bezpieczeństwa. Z tego względu niektórzy z nas decydują się na rygle, które pozwolą nam jeszcze bardziej wzmocnić zamki.
- Typ zamka. Tak jak już dziś wspomnieliśmy, drzwi garażowe najczęściej chronią zamki wpuszczane nawierzchniowe bądź te elektroniczne w przypadku na przykład zakładów pracy.
- Kompatybilność z bramą. Nie każdy zamek będzie pasować do wszystkich typów konstrukcji drzwi garażowych czy bramy. Należy upewnić się, że wybrany model zamka będzie kompatybilny.
- Jakość materiałów. Dobrze jest wybrać zamki wykonane z wytrzymałych, trwałych materiałów, które będą odporne na działanie warunków atmosferycznych. To niezwykle istotne, by utrzymać kontrole dostępu!
- Montaż. W przypadku niektórych zamków możemy sami je zainstalować! Oszczędzi to z pewnością nieco przysłowiowego gorsza. Jednakże zamek wpuszczany najczęściej będzie potrzebować ingerencji profesjonalisty – chyba że sami nimi jesteście!
FAQ:
- Jakie są główne typy zamków do drzwi garażowych?
Najczęściej stosowane typy zamków do drzwi garażowych to zamek nawierzchniowy oraz zamki wpuszczane. Ponadto, na rynku coraz bardziej popularne stają się zamki elektromechaniczne, które oferują dodatkowe funkcje i łatwość obsługi.
- Jakie są zalety i wady stosowania zamków elektromechanicznych w drzwiach garażowych?
Zalety zamków elektromechanicznych obejmują łatwość obsługi, nowoczesność oraz dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie czy systemy alarmowe. Wśród wad wymienić można wyższy koszt w porównaniu do tradycyjnych zamków mechanicznych oraz skomplikowany montaż, który często wymaga pomocy specjalisty.
- Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru zamka do bramy garażowej?
Wybierając zamek do bramy garażowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na poziom bezpieczeństwa, który oferuje. Co więcej, warto sprawdzić, czy typ zamka jest kompatybilny z naszą bramą oraz, czy wykonany jest z wytrzymałych materiałów, odporne na warunki atmosferyczne.